Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 tras dla niepełnosprawnych po Dolnym Śląsku. To znajdziemy w nowym przewodniku

JEN
Staraniem Stowarzyszenia Progres z Wrocławia ukazał się przewodnik turystyczny "Dolny Śląsk otwarty dla każdego - 100 tras dla osób niepełnosprawnych". Jego autorami są Marta i Stanisław Francuz. W przewodniku zaprezentowano trasy o 3 stopniach trudności i długości.

Trasy są od jednokilometrowych szlaków, których przemierzenie zabiera kilkadziesiąt minut, do 135 kilometrowych spływów rzekami, na których pokonanie potrzeba 6 dni. Mają one różny stopień trudności i barier do pokonania po drodze np.
- trasy łatwe, nizinne, bez większych przeszkód, dostępne w 100 procentach dla wózkowiczów,
- trasy o pewnym stopniu trudności, z niewielkimi podjazdami, długości do 5 km, z utrudnieniami w postaci nierówności na drodze,
- trasy trudne, powyżej 5 km długości, o sporej ilości podjazdów (gdzie występują różne przeszkody na trasie i często wymagane jest wsparcie wózkowicza przez osoby trzecie).

SPECJALNIE DLA WÓZKOWICZÓW

Przewodnik opisuje 100 tras dla osób niepełnosprawnych ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów. Intencją autorów publikacji była prezentacja miejsc i trasy oraz walorów turystycznych regionu Dolnego Śląska. Przewodnik ma inspirować i zachęcać do aktywnego wypoczynku oraz udziału w życiu społecznym i na turystycznym szlaku. Weryfikacja miejsc i ich dostępność zajęła autorom ok. 6 miesięcy. Liczne wyprawy w teren były konieczne, aby sprawdzić i potwierdzić przydatność danej trasy dla tej grupy turystów. Z różnych względów, głównie wynikających z możliwości lokomocyjnych i kondycyjnych, ludzie mniej sprawni fizycznie nie zawsze mogą docierać do wszystkich miejsc. Wycieczki przedstawione w przewodniku zostały sprawdzone również przez w-skersów.

PIESZO, ROWEREM, NA WÓZKU

Opisane dzienne trasy mają długość od 1 do 20 km i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze oraz na wózku inwalidzkim. Podawana długość tras obejmuje pętlę lub odległość tam i z powrotem. Autorzy opracowania odeszli w konstrukcji przewodnika od wariantu opracowania tras w powiązaniu z komunikacją masową (chociaż część tras takie możliwości stwarza) i ze względu na stosunkowo dużą dostępność samochodów oparli komunikację osób niepełnosprawnych o transport indywidualny i grupowy (samochody, autokary niskopokładowe, busy dla wózkowiczów oraz transport Koleją Dolnośląską).

W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dysfunkcji twórcy przewodnika starali się w tej publikacji opracować trasy ze szczególnym nastawieniem na osoby na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Opisane trasy zostały zweryfikowane w terenie i można powiedzieć, że jeśli wózkowicz sobie poradzi, to osoby z innymi dysfunkcjami także.
Wybierając trasy autorzy myśleli również o seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni.

"Dolny Śląsk otwarty dla każdego - 100 tras dla osób niepełnosprawnych" jest bardzo przydatną publikacją dla potencjalnych turystów ze względu na fakt, że Region Dolnośląski jest jednym z najatrakcyjniejszych obszarów w Polsce. Żaden region Polski nie może poszczycić się takim bogactwem zamków, pałaców, klasztorów i kościołów. Jego wyjątkowe atuty sprawiają, że przybywa tu wielu gości z kraju i zagranicy. Wśród nich są również osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

Powyższa publikacja jest współfinansowana ze środków PFRON pozostających w dyspozycji Województwa Dolnośląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie