1000 plus w Świętokrzyskiem. Lawina wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli świadczenie na dzieci do trzech lat [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Paweł Szkalej - rzecznik prasowy kieleckiego oddziału ZUS.
Paweł Szkalej - rzecznik prasowy kieleckiego oddziału ZUS. archiwum
Udostępnij:
W województwie świętokrzyskim w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego do 17 stycznia wpłynęły już 9 373 wnioski o świadczenie, które obowiązuje 1 stycznia 2022 roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Kielcach płynie lawina wniosków o tak zwane 1000 plus.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to dodatkowe świadczenie na dzieci w wieku od 12. miesiąca do 35 miesiąca życia. Wniosek do ZUS składać można wyłącznie w postaci elektronicznej. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.
W województwie świętokrzyskim do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Kielcach wpłynęły już 9 373 na 9 591 dzieci. Najwięcej z powiatu kieleckiego i Kielc.

Oto liczby:

 • Kielce - 1 492 wnioski na 1525 dzieci
 • powiat buski - 562 wniosków na 574 dzieci
 • powiat jędrzejowski - 672 wnioski na 687 dzieci
 • powiat kazimierski - 247 wniosków na 253 dzieci
 • powiat kielecki - 1 907 wniosków na 1 958 dzieci
 • powiat konecki - 533 wnioski na 544 dzieci
 • powiat opatowski - 343 wnioski na 348 dzieci
 • powiat ostrowiecki - 593 wnioski na 609 dzieci
 • powiat pińczowski - 291 wniosków na 294 dzieci
 • powiat sandomierski - 581 wniosków na 595 dzieci
 • powiat skarżyski - 433 wnioski na 446 dzieci
 • powiat starachowicki - 693 wnioski na 711 dzieci
 • powiat staszowski - 670 wniosków na 681 dzieci
 • powiat włoszczowski - 356 wniosków na 366 dzieci

Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 złotych przez 2 lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku. Wkrótce zostanie podana data wypłaty świadczenia.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

Przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. To portal [email protected], PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.

Od kwietnia

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 złotych miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi na przykład na pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku, dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna - poinformował Paweł Szkalej - rzecznik prasowy kieleckiego ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Filip
Ciekaw jestem, jak długo jeszcze ten system rozdawnictwa się utrzyma? PIS robi sobie kampanię wyborczą podrzucając co krok nowe świadczenie, ludzie łykają jak pelikany a ceny szybują w górę. Co robi PIS żeby powstrzymać inflację? Rozdaje więcej pieniędzy. Ludzie realizujący te chore programy są zmęczeni, niedoinformowani jak mają to robić ale i tak się tym nikt nie przejmuje. Kiełbasa wyborcza jak zwykle jest pyszna i tłuściutka. Kiedy świadczenie dla pracujących za to że utrzymują ten cały NOWY NIEŁAD?
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie