Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"100-lecie harcerstwa w Skarżysku-Kamiennej". Wystawa od piątku

Opracowanie Anna Bilska
W piątek, 3 czerwca o godz 18 w Muzeum im. Orła Białego odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej "100-lecie harcerstwa w Skarżysku-Kamiennej. 1916-2016”.

W 2016 roku harcerstwo obchodzi 100 rocznice powstania pierwszej drużyny skautowej w ówczesnej osadzie Kamienna. Założycielem i pierwszym drużynowym był Janusz Słoniewski. Drużyna przyjęła imię Stanisława Staszica a jej tradycje kontynuuje I Skarżyska Drużyna Harcerzy im. Stanisława Staszica „Czarna Jedynka” działająca w strukturach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wystawa powstała przy współpracy organizacji harcerskich: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum im. Orła Białego. Wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum im. Orła Białego a następnie będzie prezentowana na terenie Skarżyska-Kamiennej. Przedstawia w formie fotograficznych migawek życie harcerek i harcerzy na przestrzeni minionych 100 lat. Serdecznie zapraszamy wszystkich Przyjaciół i Sympatyków harcerstwa oraz wszystkich, którzy chcą poznać najciekawsze wydarzenia skarżyskiego harcerstwa.

Phm Dariusz Lenard HR, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100 Lecia Harcerstwa w Skarżysku-Kamiennej, nakreślił genezę powstania wystawy: - W lipcu 1916 roku Janusz Słoniewski sporządził raport o powstaniu w Kamiennej drużyny skautów. Na mapie Europy od 121 lat nie było Polski, a osada Kamienna otrzymała prawa miejskie w 1923 r. , obecna nazwa Skarżysko-Kamienna przyjęta został w 1928 roku. Prze ten czas harcerze tworzyli to miasto, pracując, wychowując swoich następców a gdy przyszła potrzeba składali ofiarę ze swojego młodego życia. Harcerzy przejmowali w listopadzie 1918 osadę z rąk oddziałów Austro-Węgierskich, stanęli z bronią w ręku przeciw Rosji bolszewickiej. Tworzyli Pogotowie Harcerskie w sierpniu 1939 r., ginęli w masowych egzekucjach na Borze i Brzasku, walczyli w oddziałach partyzanckich. Odbudowywali harcerstwo po II wojnie światowej, po 1956 r, tworzyli drużyny odwołujące się do tradycji II Rzeczypospolitej w latach 80-tych XX w. Jak opowiedzieć tak bogata historię na 24 planszach wystawy? Sceptyk powie; jest to nie możliwe. Ale skarżyscy harcerze w przeszłości podejmowali się zadań wydawałoby się niemożliwych do zrealizowania. Ta wystawa jest próbą przybliżenia przebogatej w wydarzenia 100-letniej historii skarżyskiego harcerstwa. Czy to się udało? Niech ocenią to oglądający wystawę. Wystawa była tworzona nie tylko aby dokumentować historię, ale także aby przypomnieć naszych poprzedników w szeregach harcerskich, oddać im hołd i pokazać młodszemu pokoleniu, że harcerstwo to nie tylko przeszłość ale ciekawa przygoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie