11 marca przypadał Dzień Sołtysa. Czym tak na prawdę jest praca sołtysa? Co sołtysi mają w zamian, ilu sołtysów pracuje w województwie świętokrzyskim, co ile lat są wybierani?

Wybory sołtysów w obecnej formie odbywają się od 1990 roku, na podstawie ustawy o samorządzie gminnym z marca 1990 roku.

Sołtysi byli jednak wybierani także dużo wcześniej, jeszcze przed transformacją ustrojową. W województwie świętokrzyskim jest ich obecnie 2226. Najwięcej w powiecie kieleckim - 356. W całym naszym regionie właśnie trwają wybory sołtysów i rad sołeckich na kolejną kadencję. W niektórych gminach wybory już się zakończyły, a w innych dopiero się rozpoczynają.

Praca sołtysa powszechnie uważana jest za służbę. Wymaga dużego wyrzeczenia, poświęcenia i cierpliwości. Sołtysi pobierają za nią niewielkie wynagrodzenie, zazwyczaj około 200, 300 złotych netto miesięcznie (kwotę ich wynagrodzenia ustala rada gminy).- Praca sołtysa to służba, do której trzeba mieć dużo cierpliwości. Teraz pracuje się już na urządzeniach elektronicznych, kiedyś takich możliwości nie było. Wszystkie sprawy załatwiało się na zebraniach wiejskich. W ciągu 25 lat ich praca jest stała się coraz trudniejsza. Dlatego wszystkim sołtysom należy życzyć przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości - mówi Feliks Januchta, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.

Jednym z rekordzistów jeśli chodzi o staż sołtysowania jest Marian Grzegolec, który sołtysem sołectwa Górno (powiat kielecki) jest od 1979 roku. Do każdych wyborów idę z hasłem: Słuchaj wyborcy, a wyborca słucha ciebie. Bo z wyborcami trzeba z wyborcami dobrze żyć. Trzeba wychodzić do ludzi, spotykać się, rozmawiać. Wtedy ta praca ma sens. Przez te 40 lat mojego sołtysowania dużo udało się zrobić. W gminie Górno powstał ośrodek zdrowia, gimnazjum, kościół, rozwinęła się nasza remiza strażacka. Za tymi wszystkimi rzeczami trzeba było chodzić - mówi Marian Grzegolec. W gminie Górno z resztą jest więcej takich zasłużonych sołtysów. W sołectwie Radlin sołtysuje Janusz Bednarz. Od 1987 roku. - To nie jest praca, to jest służba. Praktycznie na okrągło - tłumaczy Janusz Bednarz. Mówi, że oprócz pracy z ludźmi, zebrań wiejskich, czy częstych wyjazdów, jest też praca w terenie. To między innymi roznoszenie nakazów i decyzji podatkowych po wszystkich domach w sołectwie. - Najpierw idzie ksiądz po kolędzie, potem Zakład Energetyczny z rachunkami za światło, a potem idę ja z nakazami na podatek - śmieje się Janusz Bednarz. - To mi zajmuje praktycznie tydzień, bo mam do rozniesienia prawie 700 nakazów podatkowych, a do przejścia jest prawie 10 kilometrów - dodaje.

On sołtysem jest już 9 kadencję. Na razie nie wie, czy będzie ubiegał się o następną. - Wiele razy byłem też spowiednikiem, bo różne sytuacje w rodzinach się zdarzały, ale to zawsze zostawało między mną, a tą osobą. Być może dlatego ludzie zaufali mi tyle razy. Oczywiście nie mam samych zwolenników, są też przeciwnicy. Mam już taki wiek, że chyba czas pomyśleć o następcy. Być może dokończę kadencję i oddam sołtysowanie komuś młodszemu - mówi Janusz Bednarz.

Wśród sołtysów nie brakuje też kobiet. Jedną z nich jest Urszula Struż, sołtys sołectwa Tumlin -Wykleń w gminie Miedziana Góra w powiecie kieleckim. Funkcję sołtysa sprawuje od 2006 roku. - To przede wszystkim praca z ludźmi, a ja uwielbiam spotykać się z ludźmi, dlatego spełniam się w tej roli - mówi nam pani Urszula

Sołtys i rada sołecka:

Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Może ona liczyć od pięciu do siedmiu członków, w zależności od zapisanego statutu danego sołectwa. Rada sołecka może podpowiadać sołtysowi o potrzebach sołectwa oraz wspólnie z nim ustalać, jakie przeprowadzić inwestycje. W wyborach na sołtysa, a także do rady sołeckiej może wystartować każdy, kto ma ukończone 18 lat i mieszka na obszarze danego sołectwa. Zarządzenie wyborów sołtysów należy do obowiązku wójta, czy burmistrza danej gminy. Długość kadencji sołtysa i rady sołeckiej określa natomiast rada każdej gminy. Do tej pory kadencja trwała cztery lata, ale rada, jeśli chce, może wydłużyć kadencję do 5 lat, tak jak jest od obecnej kadencji samorządowej w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?