Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120 uchodźców z Ukrainy może liczyć na wsparcie i pracę. Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie z Kielc zachęca do udziału w projekcie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
120 uchodźców z Ukrainy może liczyć na wsparcie i pracę. Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie zachęca do udziału w projekcie "Równać szanse".
120 uchodźców z Ukrainy może liczyć na wsparcie i pracę. Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie zachęca do udziału w projekcie "Równać szanse". Krzysztof Krogulec
120 uchodźców z Ukrainy ma szansę na zdobycie kwalifikacji zawodowych i nowej pracy. Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie" wraz z Centrum Integracji Społecznej zaprasza do wzięcia udziału w trwającym 6. miesięcy projekcie "Równać szanse". Na czym polega?

120 uchodźców z Ukrainy ma szanse zdobyć kwalifikacje zawodowe, a później pracę

120 uchodźców z Ukrainy, którzy osiedli w Kielcach, mają szansę na zdobycie kwalifikacji zawodowych, nauczenia się języka polskiego, a w perspektywie także - zdobycia pracy w Polsce.

Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie" w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025, z Funduszu Pracy otrzymało łącznie 1 073 660 złotych dofinansowania, na realizację projektu pod nazwą "Równać szanse".

W ramach projektu, 120 obywateli Ukrainy, może liczyć na wielowymiarowe wsparcie: naukę języka polskiego, wsparcie psychologa, asystenturę pracownika socjalnego, udział w warsztatach zawodowych dostosowanych do indywidualnych predyspozycji (4 rodzaje warsztatów), opiekę nad dziećmi, doradztwo zawodowe, pomoc w znalezieniu pracy, udział w wydarzeniach kulturalnych: wyjściach do ogrodu botanicznego, muzeum, na basen czy do kina.

Każdy z uczestników, otrzyma świadczenie integracyjne w wysokości 1560 złotych miesięcznie.

- Widząc obecność u nas obywateli Ukrainy, szukaliśmy sposobu aktywizacji zawodowych dla tych osób. W związku z tym, powołaliśmy Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Chcieliśmy, aby przez Centrum Integracji Społecznej przeprowadzać obywateli Ukrainy, wprowadzać ich w życie zawodowe, pracę - mówił na wstępie prezes Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie", ksiądz doktor Andrzej Drapała.

- Celem projektu jest przede wszystkim podjęcie pracy przez obywateli Ukrainy. Chcemy, aby te osoby się usamodzielniły i weszły na rynek pracy. Nie traktujemy tego jako chwilową pomoc i współpracę, ale pomoc długofalową. Po zakończeniu projektu, przy współpracy z pracodawcami i różnymi instytucjami, chcemy zabezpieczyć tym osobom pracę w przyszłości. Żeby wiedziały, że jest perspektywa "po" projekcie - podkreślał ksiądz Andrzej Drapała.

Cztery warsztaty do wyboru
Uczestnicy projektu mają do wyboru cztery warsztaty:

- W ramach projektu stworzyliśmy cztery warsztaty: warsztat opieki dla osób starszych, warsztat opieki dla dzieci, warsztat pielęgnacyjny zieleni i warsztat ekonomiczno-handlowy. Warsztaty i towarzysząca im pomoc, potrwa maksymalnie 6. miesięcy. Uczestnicy warsztatów otrzymają 1560 złotych miesięcznego wsparcia. Podczas zajęć, osoby uczą się i przygotowują do danej pracy, asymilują się i pokonują barierę językową - przyznał kierownik Centrum Integracji Społecznej w Kielcach, Marcin Borowiec.

Jak dodał, większość osób, które już uczestniczą w projekcie i biorą udział w warsztatach, to osoby posiadające dzieci. W tym czasie, kiedy rodzic uczestniczy w zajęciach, dzieciaki spędzają czas w Wolnych Strefach działających na terenie Kielc.

Jedną z uczestniczek projektu jest pani Olena Czerniec, która w Ukrainie zajmowała się biznesem turystycznym:

- Jako mama 7-letniej dziewczynki, powiem tak jak mówi moja córka - tutaj wszyscy są tacy dobrzy. Chciałabym bardzo podziękować za to wsparcie i za tę pomoc - nie tylko tę, którą otrzymujemy od Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie", ale od wszystkich Polaków, dlatego że czujemy się tutaj jak w domu. Od rana do wieczora. Czy idziemy do sklepu, na plac zabaw, czy do pracy - czujemy się jak w domu. Ta pomoc nie ma ceny. Jako uczestnik projektu mogę powiedzieć, że jest to projekt dla tych, którzy uciekli przed wojną i chcieliby normalnie żyć, ale nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Ten projekt daje czas, aby zastanowić się nad tym, czy podjąć nową pracę, czy uczyć się w jakimś innym zawodzie dlatego, że nasi ludzie mają teraz zupełnie inne życie, inną pracę.

Część uczestników projektu już otrzymało zatrudnienie. Parę osób pracuje w pralni, inni pod okiem instruktora pracują jako opiekunowie dzieci w Wolnych Strefach. Duże zapotrzebowanie widoczne jest w zawodzie asystenta osób starszych.

Po zakończeniu projektu, uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia warsztatów zawodowych, a stowarzyszenie wraz z Centrum Integracji Społecznej, będzie pomagać im w poszukiwaniu pracy.

Obecnie z projektu korzysta 21 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie