12,5 mln zł z Unii Europejskiej na nowe projekty w woj. świętokrzyskim Jak skorzystają mieszkańcy powiatu kieleckiego

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
W podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego, dzięki któremu w gminie Pierzchnica powstaną nowe świetlice środowiskowe, uczestniczyli (od lewej): Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS w Urzędzie Marszałkowskim WŚ Katarzyna Kubicka, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk, Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pierzchnicy  Jolanta Adamska oraz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
W podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego, dzięki któremu w gminie Pierzchnica powstaną nowe świetlice środowiskowe, uczestniczyli (od lewej): Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS w Urzędzie Marszałkowskim WŚ Katarzyna Kubicka, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk, Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pierzchnicy Jolanta Adamska oraz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
Zarząd Województwa zawarł w czwartek umowy na dofinansowanie dla trzynastu nowych projektów unijnych, z których w całym województwie skorzysta ponad 1100 osób. Powstaną między innymi nowe świetlice środowiskowe oraz kluby seniora, pomoc otrzymają też szkoły. Aż osiem nowych projektów będzie realizowanych w powiecie kieleckim.

Fundusze unijne na nowe projekty pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014 – 2020, który realizuje Urząd Marszałkowski. Umowy na dofinansowanie projektów uroczyście podpisali w czwartek Marszałek Woj. Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wicemarszałek Woj. Świętokrzyskiego Renata Janik. W powiecie kieleckim nowe projekty będą realizowane w gminach Raków, Górno, Zagnańsk, Pierzchnica, Morawica, Bieliny oraz w gminie Daleszyce
- W gminie Daleszyce fundusze unijne pozwolą na przeprowadzenia dwóch projektów - jeden z nich będzie dotyczył utworzenia świetlicy środowiskowej i wsparcia rodzin , drugi zaś utworzenia klubu seniora – poinformowała Wicemarszałek Renata Janik. – Kluby seniora powstaną również w ramach dwóch innych projektów, które będą prowadzone w powiecie kieleckim.

W sumie 150 starszych mieszkańców powiatu będzie mogło aktywnie i bezpiecznie spędzać czas dzięki trzem nowym projektom RPO, które uzyskały łącznie ponad 2,2 mln zł unijnego dofinansowania. Projekty dotyczące klubów seniora zrealizują w powiecie kieleckim: Gmina Raków, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Daleszyce oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – projekt Fundacji będzie prowadzony w gminie Górno.

W powiecie kieleckim przybędzie także świetlic środowiskowych dla dzieci młodzieży. We wspomnianej już gminie Daleszyce taki projekt poprowadzi Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który zaplanował utworzenie świetlicy, z której skorzysta 45 dzieci, ale pomoc będzie skierowana także do 45 rodziców, którzy potrzebują wsparcia w kwestiach wychowawczych. Świetlice powstaną także w projektach zaplanowanych przez Gminę Zagnańsk (4 świetlice dla 60 dzieci) oraz przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Pierzchnicy (2 świetlice dla 60 dzieci).

Jeden z nowych projektów, objęty unijnym dofinansowaniem na kwotę blisko 350 tys. zł, zaowocuje powstaniem wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego dla mieszkańców gminy Morawica. W tym samym projekcie zapewniona będzie także domowa opieka pielęgniarska dla 10 osób, niesamodzielnych z powodu przewlekłej choroby. Przedsięwzięcie zrealizuje Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy.

Z kolei projekt, który zrealizuje Szkoła Podstawowa w Porąbkach, w gminie Bieliny, dotyczy rozwijania nauczania opartego na komputerach i Internecie. Projekt jest skierowany do 18 uczniów klas I-III i „zerówki” oraz do 10 nauczycieli. Dla dzieci zaplanowano zajęcia z języka angielskiego, z programowania i kodowania oraz zajęcia logopedyczne, prowadzone z wykorzystaniem sprzętu komputerowego. Z pieniędzy unijnych swoje kwalifikacje podniesie 10 nauczycieli. Pedagodzy wezmą udział w szkoleniach dotyczących wykorzystywania zasobów internetowych w edukacji. Szkoła w Porąbkach wzbogaci się zaś o nowoczesną pracownię komputerową z 12 stanowiskami, podłogę interaktywną, tablety i laptopy dla nauczycieli oraz tablicę multimedialną. Zostaną także zakupione zestawy do nauki programowania (klocki LEGO), a także programy do zajęć logopedycznych i językowych.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie