12-latka będzie mieć dziecko - kulisy bulwersującej sprawy ze Starachowic

Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA kaczorowska@echodnia.eu
sxc.hu
Dwunastoletnia uczennica jednej ze starachowickich szkół podstawowych spodziewa się dziecka, którego ojcem ma być o rok starszy od niej kolega. Sprawą zajmuje się Sąd Rodzinny i do Spraw Nieletnich.

Ta historia mogła zdarzyć się w każdej miejscowości. Sprawa jest bardzo delikatna, dotyczy bardzo młodych ludzi i dlatego zarówno policjanci jak przedstawiciele sądu nie chcą ujawniać żadnych szczegółów, żeby chronić dobro małoletnich.

W połowie stycznia potwierdziły się pogłoski, które już w grudniu krążyły po mieście, że 12-latka ze Starachowic spodziewa się dziecka. Sprawą zainteresowała się policja, bo w grę wchodziło uzasadnione popełnienie czynu karalnego, być może przez starszego mężczyznę. Policjanci zaczęli sprawdzać informacje, także te, które anonimowo pojawiły się na lokalnych portalach internetowych. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego złożyła też szkoła, do której chodzi dziewczynka.

- W ostatni czwartek zostało przyjęte zgłoszenie o uzasadnionym podejrzeniu, że 12-latka jest w ciąży, a ojcem jej dziecka jest prawdopodobnie 13-letni uczeń jednego ze starachowickich gimnazjów - poinformowała nas w poniedziałek Monika Kalinowska, oficer prasowy starachowickich policjantów.

SĄD SPRAWDZI

Tydzień temu, w piątek po południu policjanci przekazali swoje ustalenia do Sądu Rodzinnego i do Spraw Nieletnich w Starachowicach. W czwartek, 16 stycznia sąd wydal postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.

- Postępowanie ma na celu ustalenie, czy nieletni dopuścił się czynu karalnego polegającego na tym, że w bliżej nieustalonym dniu w miesiącu maju 2013 roku, w Starachowicach obcował płciowo z osobą poniżej 15 roku życia - mówi Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

- Postępowanie będzie prowadzone w sprawie, nie przeciwko jakieś osobie. Weryfikowana będzie całość materiału, zarówno podana data jak i to, czy chodzi rzeczywiście o tę osobę. Sąd będzie musiał wysłuchać wszystkich osób, które coś wiedzą w tej sprawie, zarówno dziewczynki jak i chłopca oraz ich rodziców.

Sąd nie ma wyznaczonego terminu na zakończenie postępowania wyjaśniającego. Decyzje nie mogą być pochopne i podejmowane pod presją.

Jaki może być wynik postępowania i decyzja sądu w tej sprawie dziś trudno przesądzać. Pewne jest jedno - jeśli okaże się, że 13 latek jest ojcem dziecka, może on odpowiadać za popełnienie czynu karalnego - nie przestępstwa.

- Osoba w wieku 13 lat na pewno nie może trafić do więzienia - podkreśla Marcin Chałoński. - Katalog rozstrzygnięć w tej sprawie jest duży: od umorzenia postępowania do zastosowania środków wychowawczych takich jak odpowiedzialny nadzór rodziców, nadzór kuratora czy umieszczenie w placówce szkolno-wychowawczej. Równie dobrze sąd kierując się dobrem nieletniego, które w tej sprawie jest najważniejsze, może umorzyć postępowanie.

SZKOŁA POMOŻE

Dziewczyna uczy się w jednej ze starachowickich podstawówek. Należy do uczniów przeciętnie radzących sobie w szkole jeśli chodzi o naukę, ale nigdy nie sprawiała żadnych kłopotów wychowawczych. Jest sympatyczna, ma wiele przyjaciółek, w szkole jest lubiana. Chłopak chodzi do pierwszej klasy jednego ze starachowickich gimnazjów.
Teraz czekają ich trudne chwile, które będą w stanie przetrwać, o ile mądrze pomogą im dorośli. Szkoła, do której chodzi dziewczyna zaoferowała pomoc natychmiast po tym, jak do dyrekcji dotarła wiadomość o ciąży uczennicy.

- Zaoferowaliśmy wsparcie szkoły w porozumieniu z rodzicami, organem nadzoru czyli Kuratorium Oświaty, organem prowadzącym, czyli gminą Starachowice, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Dziecko jest wspierane, monitorowane, od kiedy fakt ciąży został potwierdzony - mówi dyrektor szkoły.
Dziewczyna do końca roku szkolnego będzie mieć nauczanie indywidualne. Z drugiej strony nauczycielom i rodzinie 12-latki zależy, aby miała kontakt z rówieśnikami. Koleżanki będą - i powinny - odwiedzać ją w domu, przynosić zeszyty czy skserowane lekcje.
- Uczennica może korzystać ze wsparcia psychologicznego na każde życzenie rodzica.

Rodzina zostanie objęta wsparciem socjalnym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Gminę Starachowice. Zarówno szkoła jak i wszystkie służby wspierające oświatę podejmujemy działania, aby zapewnić dziecku wsparcie psychologiczne, bezpieczeństwo, możliwość edukacji i pomoc socjalną - podkreśla dyrektor podstawówki.

Konieczność wsparcia dla nastolatków ze strony dorosłych podkreśla też psycholog i seksuolog Krzysztof Korona.

- Z całym szacunkiem patrzę na osoby, które muszą się skonfrontować ze sobą w roli ojca lub matki. Jest to wyzwanie emocjonalne. Młodzi ludzie nagle stanęli w trudnej sytuacji. Oni mogą być świetnymi rodzicami. Dzieci na tym etapie są często bardziej dorosłe niż rozhisteryzowani dorośli. Widziałem dzieci, które miały po 40, 50 lat i bardzo dojrzałych emocjonalnie nastolatków. Niepokoję się tylko, że kiedy zostaną uruchomione działania prawne, mogą one nieodwracalnie uszkodzić delikatną sferę emocjonalną mamy i taty - mówi Krzysztof Korona.

WINNY SYSTEM

Zdaniem psychologa i seksuologa Krzysztofa Korony takich przypadków jak 12-latki ze Starachowic będzie w kolejnych latach więcej. Winą za taki stan rzeczy psycholog obarcza kulawy system edukacji.

- Dorośli muszą zrozumieć, że wiedza ma wpływ na zachowanie człowieka i powinni dzieciom tej wiedzy dostarczyć. Nie chodzi tu tylko o wiedzę z matematyki, fizyki czy języka polskiego, ale też wiedzy dotyczącej seksualności. Uczymy dzieci zasad ruchu drogowego zanim pozwolimy im samodzielnie chodzić po ulicach i tak samo dzieci powinny znać rzetelną prawdę na temat własnej seksualności - podkreśla.

Krzysztof Korona patrząc - jak mówi - z perspektywy własnego bogatego doświadczenia wie, że dzieci przez dorosłych karmione są mitami demonizującymi sferę seksualną.

- W listach młodych ludzi czytam rzeczy, od których włos się jeży. Młodzi ludzie mają prawo do rzetelnej informacji na temat życia seksualnego, ale nie jest ona podawana w polskich szkołach. W polskich szkołach o sprawach seksu mówią ci, którzy powinni znać zagadnienie czysto teoretycznie - mówi Krzysztof Korona.

- Młodzi ludzie mają prawo do nawiązywania kontaktów miłosnych, bo to jest najzupełniej naturalne. Będą eksperymentować, bo nikt im nie powiedział nic na temat fazy rozwoju, w której się znaleźli. Jeśli nie dostaną rzetelnej wiedzy, poszukają jej sami, a w dobie Internetu jest to bardzo proste. Znajdą informacje, które wykoślawiają podejście do sfery seksualnej - podkreślił Krzysztof Korona.

Wideo

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

2xp
W dniu 21.01.2014 o 12:02, Gość napisał:

Ruchanie nie jest czymś złym nie jest karalne. Jak by się ludzie nie ruchali to by się nie rozmnażali. Przyk. nie było by ciebie, wychodzi na to że twoi staży też się ruchali i myśląc po twojemu powinni zostać za to ukarani, bo dowód tego ruchania jest.

 

Tylko moi "starzy" ruchali się jak byli pełnoletni, na swoim i mogli coś mi zapewnić. Jest różnica jak ruchają się jakieś gnoje w pokoju rodziców, a dorosłe osoby.

G
Gość
W dniu 18.01.2014 o 23:09, 2xp napisał:

"Równie dobrze sąd kierując się dobrem nieletniego, które w tej sprawie jest najważniejsze, może umorzyć postępowanie." To może ja też pójdę sobie poszukać takiej gówniary skoro prawo jest tylko dla wybranych. Co z tego, że jestem o wiele starszy? Gówniarze mogą się walić, a starsi już nie? Co to jest? Poza tym, dlaczego ona nie będzie odpowiadać za wypinanie się, poniżej 15 roku mają oboje. Wracając do tego co jest napisane w tekscie "sytuacje będą się powtarzać", oczywiście, że będą, skoro z takimi gówniarzami nic się nie robi i "przyzwala", a najgorsze, że będzie mieć pomoc. Takie osoby powinno się szykanować, wytykac palcami i na cały kraj sprawę nagłośnić, imię/nazwisko, tak żeby się wstydzili do końca życia. Tak dlugo jak nikt nie będzie się zajmować takimi sprawami, tak długo będą się one pojawiać. Proste! Ruchają się gnoje, nie ma za to żadnej kary, więc dlaczego nie? Jeszcze pomoc dostaną, pieniądze pewnie też i taka patologia zamiast nagany, dostanie właściwie nagrode. Myślcie tam w sądzie i ogólnie! Jeśli takich zachowań ma nie być, to muszą być one odpowiednio potępiane, a nie nagradzane.

Ruchanie nie jest czymś złym nie jest karalne. Jak by się ludzie nie ruchali to by się nie rozmnażali. Przyk. nie było by ciebie, wychodzi na to że twoi staży też się ruchali i myśląc po twojemu powinni zostać za to ukarani, bo dowód tego ruchania jest.

H
HVB

Hehe ale się unosicie koledzy :) Przecież za panowania królów także w wieku 13 lat dzieci rodziły dzieci :) Był ślub itp :) A wy unosicie się i burzycie i tak nic nie zmienicie :) Tak było jest i będzie i wasze komentarze są zbędne i nie powinno was to dziwić ;) 

f
fika

oj głupolu nie  wiesz co piszesz ale mam nadzieje, że kiedyś to zrozumiesz! uważaj  obyś zdąrzył!

u
unkonow

Ciemnogród się odezwał i wie lepiej niż Pan psycholog z doświadczeniem i specjaliści-czego się nie zna tego się nie pragnie-a to dobre;))))Trzeba powiedzieć dziecku"nima seksu i juz!Takich zecy nimo w świecie i Basta!Ubiez sie predko, i do kościoła psiajucho ty!"-tak trzeba powiedzieć??????

m
mAciej

"winny jest system edukacji"....To nie jest tak że jak pani na tym słynnym wychowaniu do życia w rodzinie nie powie o konieczności zabezpieczania się,to wszystkie dziewczyny zajdą w ciążę w tej klasie.... Wpaść mogą nawet tacy co uważają i stosują zabezpieczenie.

M
MB

Najważniejszą i konsekwencją o której jakoś nic się nie mówi to czy ciąża nie zagraża zdrowiu czy nawet życiu małoletniej matki, bo reszta powinna zależeć wyłącznie od jej rodziców, a pozostali powinni dbać aby tym dzieciom nie przeszkadzano i nie zniszczono im przyszłości.

2xp

"Równie dobrze sąd kierując się dobrem nieletniego, które w tej sprawie jest najważniejsze, może umorzyć postępowanie."

 

To może ja też pójdę sobie poszukać takiej gówniary skoro prawo jest tylko dla wybranych. Co z tego, że jestem o wiele starszy? Gówniarze mogą się walić, a starsi już nie? Co to jest? Poza tym, dlaczego ona nie będzie odpowiadać za wypinanie się, poniżej 15 roku mają oboje.

 

Wracając do tego co jest napisane w tekscie "sytuacje będą się powtarzać", oczywiście, że będą, skoro z takimi gówniarzami nic się nie robi i "przyzwala", a najgorsze, że będzie mieć pomoc. Takie osoby powinno się szykanować, wytykac palcami i na cały kraj sprawę nagłośnić, imię/nazwisko, tak żeby się wstydzili do końca życia.

 

Tak dlugo jak nikt nie będzie się zajmować takimi sprawami, tak długo będą się one pojawiać. Proste!

 

Ruchają się gnoje, nie ma za to żadnej kary, więc dlaczego nie? Jeszcze pomoc dostaną, pieniądze pewnie też i taka patologia zamiast nagany, dostanie właściwie nagrode.

 

Myślcie tam w sądzie i ogólnie!

 

Jeśli takich zachowań ma nie być, to muszą być one odpowiednio potępiane, a nie nagradzane.

 

G
Gość

Dziewczyna nie obcowała seksualnie z osobą poniżej 15 roku życia?

 

Szkoła zaoferowała pomoc dziewczynie, indywidualny tok nauczania, wsparcie psychologa, będzie utrzymywać kontakt z rówieśnikami, którzy będą ją odwiedzać , a do tego jeszcze pomoc materialną. Po takim przedstawieniu sprawy przez ludzi jak w tym artykule wszyscy będą jej współczuć.

Chłopak  może się wywinąć od okropnych zarzutów, przez które pewnie jest napiętnowany w swojej szkole, ale wisi nad nim też groźba wysłania do poprawczaka... Ludzie, zwariowaliście!!!

 

G
Gość
W dniu 18.01.2014 o 15:34, ada napisał:

biedne dzieci, jeden głupi wybryk, a kara na całe życie. A jeszcze biedniejsze to dzieciątko. 

co!! biedne dzieci przecież jak szli do łużka to chyba wiedziele po co i czym moze sie to skończyć ja wcale ich nie załuje poprostu to jest okropne co sie dzieje teraz

p
paola

12-latka także powinna odpowiadać za ten czyn skoro to nie był gwałt dlaczego tylko chłopak ma być ukarany moim zdaniem to ta sytuacja to absurd gdzie są rodzice tych dzieci!!!!

o
orka

Na wszystko jest czas w życiu. Gdy dziecko "wybiera" już sobie rolę dorosłego to dobrze nie jest. Tak samo jakby 50 latek nagle z widzimisię zaczął paradować w rajtuzkach, jeździć na rowerze z podpórkami lub strzelać z procy w krótkich gatkach. W przypadku tej dziewczynki - miała jeszcze czas na to i za wcześnie, a dla 50. latka za późno bo był czas na to i wychodzi z niego szczeniak. W oby przypadkach pomieszanie co dobre dla jakiego wieku. Jak już się stało to oczywiście że otoczyć ją opieką itd. Ale... jednak to nie jest dobrze. Teraz ma - powinna - mieć czas na naukę, na swą edukację. I tak by ją zakończyła w wieku 18. a daj Boże że w wieku ok. 25 lat po studiach. I wtedy czas na to by był. Najbardziej to nieodpowiedzialni rodzice. Mieszkam na Ustroniu, największym osiedlu w Radomiu, ale w latach 80 gdy się latało jako dzieciaki, psociło itd. nikt nie słyszał o dzieciach rodzących dzieci. Ale że kumpel np. za poważne przeskrobanie czegoś oberwał pasem to tak. Nauczka i dla niego a nawet i dla kumpli jak usłyszeli że za coś można oberwać. A dzisiaj? Dzisiaj nie możesz dotknąć, ba! wszystko się należy. No to jak się należy, same przywileje, niemal bez nakazów i zakazów... to mamy efekty.

a
ada

biedne dzieci, jeden głupi wybryk, a kara na całe życie. A jeszcze biedniejsze to dzieciątko. 

c
centarion

Zaraz, zaraz - nie ustalono ze to był gwałt, zatem dlaczego to 13-latek ma tylko za to odpowiadać. A ta 12-latka może też dopuściła się czynu karalnego z osobą poniżej 15 roku życia?

 

 

 

 

M
Michał

Co za durne bachory...

Dodaj ogłoszenie