Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 tysięcy hektarów wyniszczonych suszą w Świętokrzyskiem

Marzena Ślusarz
Już 3721 gospodarstw zgłosiło straty po suszy na terenie województwa świętokrzyskiego, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską przekroczyła 13 570 hektarów. Komisje gminne szacują szkody w 79 gminach. Skutki suszy nadal rolnicy mogą zgłaszać do gmin.

- Zgodnie z prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach monitoringiem suszy zagrożenie suszą objęło wszystkie 102 gminy województwa świętokrzyskiego. Do dziś do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły zawiadomienia o suszy z 79 gmin. Natomiast Komisje Gminne do szacowania strat suszy powołane są w 94 gminach - przekazuje Andrzej Klimczak, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Do piątkowego poranka szkody w swoich uprawach zgłosiło 3721 rolników z województwa świętokrzyskiego, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 13 575 hektarów, w tym na 132 hektarach szkody wyniosły powyżej 70 procent.

- Stan faktyczny, jaki zaobserwowały Komisje Gminne w wielu przypadkach potwierdza, iż szkody spowodowane suszą wystąpiły na wszystkich kategoriach gleb, a nie tylko wykazanych w monitoringu suszy prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach - informuje Andrzej Klimczak.

Zniszczenia są nie tylko w zbożach jarych i ozimych, ale i uprawach warzyw korzeniowych, ziemniaków, ogórków, czosnku, ziołach i łąkach. - Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie możliwości odstępstwa od szacowania szkód zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym i umożliwienia Komisjom Gminnym oszacowania strat, które faktycznie wystąpiły - zaznacza.

Szczególny problem pojawił się w użytkach zielonych, część gmin objęła szacunkiem także te tereny, część nie. Z prośbą o uściślenie przepisów do ministra wystąpiła Świętokrzyska Izba Rolnicza. - Użytki zielone w części zostały wypalone, wszędzie rośliny nie mogły odrosnąć po skoszeniu, bo nie było deszczu, teraz brakuje zbiorów, a więc i paszy. Straty są oczywiste. Jednak członkowie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, którzy pracują w komisjach gminnych przekazują, że część obejmuje szacunkiem te tereny, część nie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niejasny komunikat wydany przez instytut w Puławach. Powinien jak najszybciej wyjaśnić to minister, dlatego wystosowaliśmy do szefa resortu rolnictwa odpowiednie pismo z nadzieją na szybką reakcję i włączenie w straty także terenów zielonych- mówi prezes izby Ryszard Ciźla.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat bezpośrednich po 2020 roku

Strefa Agro. Dramatycznie niskie ceny owoców. Skutki ASF w regionie

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. ASF się rozszerza, "wlewają się" owoce i warzywa zza granicy. Mocny głos rolników


Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty

Wzór umowy o pomocy przy zbiorach - pobierz! [po polsku i ukraińsku]


ZOBACZ TAKŻE: Jan Krzysztof Ardanowski o pomocy dla sadowników i rolników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie