Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 tysięcy pierogów zniknęło w mig. Święto w Bobrzy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Paweł Więcek
Dagmara Sutor i Przemysław Zatorski udowodnili, że także świętokrzyskie pierogi można uznać za danie zakochanych.
Dagmara Sutor i Przemysław Zatorski udowodnili, że także świętokrzyskie pierogi można uznać za danie zakochanych. Dawid Łukasik
W Bobrzy w gminie Miedziana Góra na terenie Zakładu Wielkopiecowego odbyła się V edycja Święta Pieroga Świętokrzyskiego. Główny element programu imprezy stanowił konkurs na najsmaczniejszą wersję tej tradycyjnej polskiej potrawy.

W rywalizacji uczestniczyło 13 zespołów reprezentujących koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz gospodarstwa agroturystyczne. W sumie przygotowano... 12 tysięcy 600 sztuk pierogów, z czego 5 tysięcy 600 zrobiły panie z zespołu ludowego Bobrzanki. Jeśli chodzi o farsz, kreatywność uczestników zabawy przekraczała wszelkie granice pomysłowości. Były więc pierogi z mięsem i kapustą, grzybami, ale także z kaszanką, słodkimi śliwkami, a nawet... bananami. Przy stoiskach ustawiały się długie kolejki gości kuszonych apetycznymi zapachami. Wszystkie potrawy rozeszły się błyskawicznie. – Pycha, niebo w gębie – mówił pan Marek, pałaszując tackę z pierogami.
Zdaniem jury, najsmaczniejszą potrawę przygotowały Bobrzanki. Drugiej miejsce zajęli Wolanie z Woli Szczygiełkowej w gminie Bodzentyn, a trzecie Gospodarstwo Agro-turystyczne „Kuźnia” Elżbiety Kot z Rakowa.

Podczas imprezy na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe oraz młodzi wykonawcy z gminy Miedziana Góra. W Ośrodku Zdrowia w Ćmińsku można było oddać krew. Na zakończenie zagrał zespół Pozotywnie Nakręceni.

Jaki jest przepis na nasze pierogi? Barbara Banaś z zespołu Bobrzanki, pomysłodawczyni Święta Pieroga Świętokrzyskiego. Jej zespół zwyciężył podczas tegorocznej edycji imprezy w konkursie na najsmaczniejsze pierogi. Dajemy zawsze dużo serca, uśmiechu i radości. Gotowanie sprawia nam ogromną satysfakcję. Kiedy zaczynałyśmy, miało to być na chwilę, koło remizy strażackiej, w małych ilościach. Ale impreza przyjęła się i tak powstało Święto Pieroga. Do przygotowania naszych pierogów używamy mięsa mieszanego: boczek dobrego gatunku, wieprzowa szyneczka albo łopatka, trochę serduszek i płucek. Wszystko mieszamy i przyprawiamy do smaku. Oczywiście należy dodać kapusty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie