Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

140 milionów dla Świętokrzyskiego. Umowa na Główny Urząd Miar w Kielcach podpisana! (ZAPIS TRANSMISJĘ)

elle
W czwartek o godzinie 9.30 podpisana została umowa na ogromne dofinansowanie dla Kielc i regionu. 140 milionów złotych pójdzie na powstanie Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Zobacz transmisję z uroczystego parafowania kontraktu.

W Kielcach powstanie nowoczesna i doskonale wyposażona siedziba Głównego Urzędu Miar. Inwestycja kosztować będzie 160 milionów złotych, z czego 140 milionów będzie pochodzić z Unii Europejskiej. W czwartek, 20 grudnia, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego podpisano umowę na realizację inwestycji.

W ramach projektu planowane jest wybudowanie i wyposażenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, w tym ośmiu laboratoriów: Akustyki i Drgań, Czasu i Częstotliwości, Długości, Elektryczności i Magnetyzmu, Masy, Jonizujące, Termometrii, Zakład Metrologii Interdyscyplinarnej.

Inwestycja zlokalizowana będzie w Kielcach, na północnym zboczu góry Hałasa przy alei Księdza Jerzego Popiełuszki.

Liderem projektu jest Główny Urząd Miar, partnerem: Politechnika Świętokrzyska. Koszt całkowity projektu: 162 535 366,94 złotych

Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014- 2020: 139 786 784,64 złotych.

Okres realizacji inwestycji 1.01.2019 roku - 30.12.2023 roku.

W sumie budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar będzie kosztowała 162,5 miliona.

Inwestycja powstanie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej , z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Konsorcjum Głównego Urzędu Miar - lidera projektu oraz Politechniki Świętokrzyskiej - partnera pozyskało na ten
cel unijne wsparcie w wysokości blisko 140 milionów złotych. Prace związane z realizacją tej inwestycji ruszą od nowego roku
i mają potrwać do końca 2023 roku.

Umowę na dofinansowanie projektu podpisali w czwartek: ze strony samorządowej – marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik, ze strony beneficjenta – Andrzej Hantz, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.

Gośćmi uroczystości byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, wojewoda
świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor
Wiesław Trąmpczyński i Paweł Oracz, dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Głównego Urzędu Miar.

Konkurs na najlepszą koncepcję budynku rozstrzygnięto 19 grudnia. Do końca stycznia 2019 roku podpisana zostanie umowa na realizację projektu. Prace projektowe będą się toczyć do przełomu października i listopada, a po nich będzie można rozpocząć budowę. Według szacunków potrwa ona około 2 - 2,5 roku. W roku 2023 obiekt będzie zatem gotowy do zagospodarowania - laboratoria, stanowiska pomiarowe i niezbędny sprzęt pojawią się do końca trzeciego kwartału 2023 roku.

- Nowa inwestycja będzie doskonałym wsparciem infrastruktury badawczo-rozwojowej w regionie. Dziś nasze plany materializują się w postaci podpisanego porozumienia. Dzięki niemu Kielce mają szansę stać się nowoczesnym centrum polskiej metrologii - mówił podczas spotkania marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Wielomilionowa inwestycja powstanie na zboczu góry Hałasa przy alei Księdza Jerzego Popiełuszki.

- Polka metrologia bardzo długo czekała na tę chwilę. W nowym ośrodku będą przeprowadzane badania, których w warszawskiej siedzibie nie można było zrealizować. Naukowcy pogłębią tam naszą wiedzę na temat podstawowych wielkości fizycznych, czyli czasu, masy i długości - mówił obecny podczas podpisania umowy Andrzej Hantz, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.

Głos zabrała również wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. - To druga z inwestycji centralnych realizowanych poza Warszawą. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie dla rozwoju naszego regionu. Z pewnością przyciągnie tu ekspertów - zarówno z kraju, jak i z zagranicy, studentów, którzy będą tu mieli doskonałe warunki do nauki oraz turystów - zauważyła wiceminister Anna Krupka, podkreślając, że dużą rolę odegrał w przygotowaniach do inwestycji były prezydent Kielc, Wojciech Lubawski, który przekazał teren pod budowę.

Kampus powstanie w Kielcach, na północnym zboczu góry Hałasa przy alei Księdza Jerzego Popiełuszki. Za tą lokalizacją
przemawia oddalenie od źródeł potencjalnych niekorzystnych oddziaływań w zakresie drgań, hałasu, zanieczyszczeń i promieniowania elektromagnetycznego oraz bardzo dobra dostępność infrastruktury komunikacyjnej.

Celem projektu jest utworzenie w Kielcach centrum polskiej metrologii – miejsca, w którym spotykać się będą
środowiska naukowe, badawcze oraz te bezpośrednio i pośrednio związane z przemysłem. Świętokrzyski kampus wesprze także procesy urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie nauki z dziedziny metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym.

W ramach Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar działać będzie osiem laboratoriów: Akustyki
i Drgań, Czasu i Częstotliwości, Długości, Elektryczności i Magnetyzmu, Masy, Jonizujące, Termometrii oraz Zakład Metrologii
Interdyscyplinarnej.

Realizacja projektu obejmować będzie dwa zadania – pierwsze, niegospodarcze (Główny Urząd Miar), stanowiące 79,7% całości projektu, czyli
stworzenie zaplecza niezbędnego do prowadzenia badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz służące do rozpowszechniania na szeroką skalę wyników takich działań – poprzez dydaktykę, otwarte bazy danych, otwarte oprogramowanie oraz publikacje i transfer wiedzy z dziedzin metrologicznych. Drugie zadanie – już typowo gospodarcze (Politechnika Świętokrzyska), stanowiące 20,3% całości projektu – z powstałej bazy laboratoryjnej, na warunkach komercyjnych, korzystać będą firmy.

W rezultacie zakłada się, że około 45 osób znajdzie nowe miejsca pracy, a 30 naukowców będzie mogło prowadzić tu swoje
badania. Zaplanowano też ofertę dla około 30 firm współpracujących - korzystających ze wspartej infrastruktury oraz 16 realizowanych projektów badawczo-rozwojowych.

Przykładowe obszary badawcze:
Powstanie stanowisko do badania napędów pojazdów elektrycznych, służące do prowadzenia prac badawczo–rozwojowych mających na celu optymalizację i maksymalizację sprawności różnych rodzajów napędów pojazdów elektrycznych oraz układów odzyskiwania energii w czasie hamowania, które będą stosowane w pojazdach elektrycznych. Na stanowisku będzie możliwość modelowania tych napędów i układów, badania ich parametrów pracy oraz charakterystyk i pomiarów z jak największą dokładnością. Stanowisko ma na celu rozwijanie systemów napędów i układów oraz metod i układów pomiarowych do ich badania w celu wsparcia możliwości badawczych polskich
przedsiębiorstw i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień metrologicznych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ROŚNIE PŁACA MINIMALNA - ILE WYNOSI?

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie