Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 lat suchedniowskiego gimnazjum. Było mnóstwo życzeń i wspomnienia absolwentów

Mateusz Bolechowski [email protected]
Do szkoły chętnie wracają absolwenci. Na zdjęciu od lewej miejski radny Piotr Herman, Marek Materek i Jakub Korus.
Do szkoły chętnie wracają absolwenci. Na zdjęciu od lewej miejski radny Piotr Herman, Marek Materek i Jakub Korus. Mateusz Bolechowski
Suchedniowskie gimnazjum imienia Stanisława Staszica ma 15 lat. Godnie go uczczono. W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i absolwenci. Gospodarzem był dyrektor Zdzisław Wojnarski, przez kolejne roczniki z sympatii nazywany Zdzisiem.

Ślubowanie złożyli pierwszoklasiści. Samorządowcy składali życzenia i przyznawali, że chcieliby, by w gminie były pieniądze na wszystkie potrzeby. Cezary Błach, prezes Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej do powinszowań dołączył pieniężną darowiznę od stowarzyszenia. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o patronie placówki - Weronikę Miernik, Klaudię Jarosz, Paulinę Ślusarczyk i Olafa Łutczyka.

Warto wracać

Najlepszym dowodem, że suchedniowska "gimbaza" jest lubiana, jest obecność na uroczystości licznego grona absolwentów.

- Ta szkoła to dobre wspomnienia, chce się wracać - mówił Marek Materek, dziś kandydat na prezydenta Starachowic.

- Każdy z nas tu zaczął pisać swoją historię. Świetnie tu być - potwierdzał Jakub Korus, obecnie dziennikarz Newsweeka. Kolejni absolwenci to miejski radny, szef komisji oświaty, Piotr Herman i Anna Wojnarska, córka dyrektora.

- Gimnazjum to czas wielkich przyjaźni. No i zawsze mogłam podejść do taty i poprosić o dwa złote do sklepiku… - wspominała. Radka Kowalika, fotografika, poproszono o przygotowanie wystawy. Nosi tytuł 26-130. Zdjęcia świetne, wymowa - przygnębiająca. - To Suchedniów widziany oczyma młodego mieszkańca - wyjaśniał.

Tysiąclatka

O gimnazjach często mówi się źle. Z tym stereotypem nie zgadza się Anita Sołkiewicz, nauczycielka, opiekunka szkolnego samorządu i wolontariuszy.

- Problemy z pierwszych lat gimnazjum to przeszłość. Dziś młodzież jest grzeczniejsza, a suchedniowska przede wszystkim świetna. Są chętni do pracy, pomocy innym, działalności społecznej - przekonuje.

Obraz dobrej szkoły z osiągnięciami burzy jej wygląd. Gimnazjum przy ulicy Szarych Szeregów przez dekady funkcjonowało jako Szkoła Podstawowa nr2. To "tysiąclatka". Wybudowana w latach 60 - tych ubiegłego wieku w rządowym programie "1000 szkół na 1000 - lecie państwa polskiego". Niestety, przez pół wieku niewiele się tam zmieniło. Asfaltowe boisko, elewacja budynku pamiętająca czasy pierwszego sekretarza. Stan placówki to dla samorządowców, nie tylko obecnej kadencji, powód do wstydu. Inwestycje aż się proszą.

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie