Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny i Smaki Jesieni. Gwiazdą będzie After Party. Uwaga ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
W niedzielę, 20 września w godzinach 11-18 w Parku Etnograficznym w Tokarni na odbędzie się XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny i Smaki Jesieni. Gwiazdą imprezy będzie zespół After Party, którego koncert rozpocznie się o godzinie 16.

W związku z żółtą strefą (Covid -19), która będzie obowiązywać od soboty w powiecie kieleckim organizatorzy wprowadzili pewne ograniczenia.
Aby kontrolować liczbę turystów przebywających jednocześnie w skansenie, bilety będą sprzedawane w jednym punkcie - w kasie przy wejściu głównym. Zostanie zwiększona liczba punktów z płynem dezynfekcyjnym oraz toalet.
Wytyczony zostanie szlak dla uczestników wydarzenia - Wejście (brama) - Wyjście (w okolicy wystawy wozów strażackich). Zostaną wykonane tabliczki kierunkowe, które ułatwią poruszanie się.
Stoiska będą ustawione w odległości co 4 metry, w co najmniej trzech sektorach skansenu. Każda osoba przebywająca na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni będzie musiała zakrywać usta i nos.
Oto komunikat Muzeum Wsi Kieleckiej w tej sprawie:
„Od dnia 19 września Powiat Kielecki, w którym odbywać się będzie 15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny objęty zostanie żółtą strefą w związku z Covid-19.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z planem (20 września 2020 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni, w godz. 11.00- 18.00), jednak wszyscy uczestnicy wydarzenia ( turyści, wystawcy, artyści  i organizatorzy) muszą stosować się do zasad, które pomogą nam bezpiecznie spędzić wspólnie czas.
Teren, na którym odbędzie się impreza zostanie podzielony na strefy, w których będzie mogła przebywać określona liczba osób.
Informujemy, że nie zostaną uruchomione parkingi wewnętrzne dla turystów ( na tzw. łąkach). Na parkingu wewnętrznym, między halami, auta będą mogli zostawić jedynie wystawcy.
Aby kontrolować liczbę turystów przebywających w skansenie bilety będą sprzedawane w jednym punkcie - w kasie przy wejściu głównym.
Zostanie zwiększona liczba punktów z płynem dezynfekcyjny oraz toalet.
Zostanie wytyczony szlak dla uczestników wydarzenia Wejście (brama) - Wyjście (w okolicy wystawy wozów strażackich) - zostaną wykonane tabliczki kierunkowe, które ułatwią poruszanie się.
Stoiska zostaną ustawione w odległości co 4 metry, w co najmniej trzech sektorach skansenu.
Ze względu na obowiązujące w strefie żółtej obostrzenia prosimy Państwa o zachowanie wszystkich zaleconych przez Ministerstwo Zdrowia środków ostrożności, w tym przede wszystkim:
Turyści
- Zakrywanie ust i nosa podczas przebywania na terenie skansenu
- Zachowanie zalecanej odległości
- Dezynfekcji rąk płynami, które będą przed wejściem oraz na stoiskach wystawców.
- Stosowanie się do próśb organizatorów wydarzenia
Wystawcy:
- sprzedawanie i serwowanie potraw oraz produktów rękodzielniczych w rękawiczkach ochronnych i maseczkach,
- posiadanie na stoisku środki do dezynfekcji,
- zasłanianie ust i nosa
- zwracanie szczególnej uwagi, aby podchodzące do stoiska osoby zachowywały zalecaną odległość (najlepiej 2m), nie gromadziły się,
- zwracanie szczególnej uwagi, by sami Wystawcy nie gromadzili się w większych skupiskach na swoim stoisku.”

Program imprezy
W wydarzeniu zapowiedziało udział ponad stu wystawców z regionalnymi potrawami, produktami lokalnymi oraz rękodziełem. Wydarzenie zainauguruje Msza Święta w Kościele z Rogowa o godzinie 11.
W Zagrodzie ze Ślęzan o godzinie13 odbędą się pokazy: darcie pierza, przędzenie na przęślicy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki, a o godzinie14 pokaz kiszenia kapusty w beczce wykonaniu Koło Gospodyń Wiejskich Występy.
W Chałupie ze Złotnik od godziny 13 będzie można podpatrzeć jak niegdyś wyrabiano ciasto na podpłomyki oraz spróbować świeżego wypieku z tradycyjnego pieca.
Na polu przy alei lipowej zapłoną trzy ogniska, w których będą się piekły ziemniaki. Chętni będą mogli także sami wykopać kartofle na polu tuż za dużą sceną. Odbędą się także bezpłatne warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów.
Podczas wydarzenia zostaną przeprowadzone trzy konkursy: kulinarny pod hasłem „Wiejskie czekadełko”, EtnoBłyskotka oraz na najpiękniejsze stoisko.
Organizatorzy- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowali wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Wśród przygotowanych atrakcji będą między innymi wiejska Foto Budka (możliwość wykonania zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej wiejskiej scenerii, z użyciem tradycyjnych narzędzi i sprzętów); Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska” (na stoisku prezentowane będą walory turystyczne Puszczy Świętokrzyskiej); „Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” (gry i zabawy rodzinne prowadzone przez Teatr Wagabunda); Robie Sobie Dizajn „EKO WIOSKA” gry i warsztaty dla najmłodszych; Ostoja Dworska – Zagroda Edukacyjna – Członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych Pokaz Ludowy „Niesamowite opowieści z wiejskiego podwórza tzw. obraz wiejski utkany pachnącym sianem” (w trakcie pokazu poznamy pracę mieszkańców dawnej wsi). Swoje stoiska będą miały również Zamek Królewski w Chęcinach oraz Osada Średniowieczna z Huty Szklanej.
Na dużej scenie wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Zespół Dziecięcy Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki, Axis Band, Kapela Ludowa Stylizowana, Kapela Świętokrzyska, Koło Gospodyń Wiejskich Ignacowianki, Zespół Wierna Rzeka.

O godzinie 16 rozpocznie się koncert gwiazdy imprezy zespołu After Party.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie