Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 nauczycieli z całej Polski przyjechało do Kielc na konferencję (zdjęcia)

Piotr BURDA
Konferencji towarzyszą prezentacje wydawnictw i instytucji zajmujących się muzyką.
Konferencji towarzyszą prezentacje wydawnictw i instytucji zajmujących się muzyką. Aleksander Piekarski
W każdym dziecku żyje muzyka. Pod takim hasłem odbywa się w Kielcach V Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki. Bierze w niej udział 150 nauczycieli muzyki z całej Polski.

[galeria_glowna]
Pedagodzy spotkali się w hotelu "Tęczowy Młyn" obok Targów Kielce. W programie konferencji są wykłady, prezentacje i warsztaty. Wszystko poświęcone tematowi nauczania muzyki.

KAŻDE DZIECKO

- Nasze hasło "W każdym dziecku żyje muzyka" oznacza, że zdolności muzyczne są w każdym dziecku. Nie tylko w wybranych dzieciach, ale we wszystkich. Rolą nauczyciela jest dostrzec te zdolności i rozwijać je. Najlepiej przez zabawę - mówi Grażyna Kilbach, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki, organizatora konferencji. Jej zdaniem, we współczesnej szkole jest jeszcze dużo do zrobienia w nauczaniu muzyki.

- Są trudności lokalowe, brakuje instrumentów, a w klasach I - III szkoły podstawowej często nie uczą muzycy - wymienia prezes Grażyna Kilbach. Często też muzyka nie jest doceniana, będąc w cieniu matematyki czy języka polskiego. Przedmiotów, które potem pojawiają się na sprawdzianach i egzaminach. - Zajęcia muzyczne nie rozwijają tylko zdolności muzycznych. Wpływają na wszechstronny rozwój młodego człowieka. Oddziałują na obydwie półkule mózgowe, uczą koordynacji, wpływają na zdolności ruchowe i emocjonalne - podkreśla prezes Grażyna Kilbach.

REFLEKSJA PROFESORA

Mówił o tym w swoim wykładzie profesor Janusz Król, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, muzyk i dyrygent.

- Kiedy śpiewam mojemu 17 miesięcznemu dziecku piosenki, reaguje albo na "tak", albo na "nie". Jedna piosenka podoba się, druga nie. To znak, że dziecko w tym wieku ma już zmysł muzyczny - mówił profesor Janusz Król. Jego wykład zakończył się smutnym spostrzeżeniem. - Dzieci cztero i pięcioletnie chętnie śpiewają i występują. Potem, kiedy mają dziesięć, jedenaście lat zamykają się, boją się śpiewać, występować. Czy nie jest tak, że "ziębimy" nasze talenty, ograniczamy swobodę - pytał nauczycieli profesor Janusz Król.

BĘDZIE LEPIEJ

Uczestnicy konferencji przekonują, że idą lepsze czasy dla muzyki. Pozycję tego przedmiotu poprawiła nieco nowa podstawa programowa, która od czterech lat obowiązuje w polskich szkołach. - Dzięki niej mamy więcej lekcji muzyki - mówi Edyta Bobryk, nauczycielka muzyki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 1 w Chęcinach, współorganizator konferencji. Edyta Bobryk jest też jednym z ośmiu polskich "liderów animacji muzycznej".

To nowy pomysł na popularyzację muzyki wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadaniem animatorów jest popularyzacja muzyki nie tylko wśród uczniów, ale także wśród ich rodziców, dziadków. Służyć mają temu wspólne spotkania, oczywiście połączone z muzyką.

TURNAU I TURYSTYKA

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać dwóch występów: chóru kameralnego Fermata pod dyrekcją doktor Ewy Robak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz recitalu Grzegorza Turnaua. W holu konferencyjnym prezentują się wydawnictwa edukacyjne, muzyczne, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, oraz firma Yamaha - strategiczny sponsor.

W sobotę, po części warsztatowej, Robert Jaworski burmistrz Chęcin zaprosił uczestników na wycieczkę po swojej gminie. - Myślę, że to spotkanie to tez świetna promocja dla naszego regionu - mówi Edyta Bobryk. "Echo Dnia" jest patronem medialnym konferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie