Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

156. rocznica bitwy pod Małogoszczem. Rekonstrukcja bitwy, salwy honorowe na chwałę bohaterom (DUŻO ZDJĘĆ)

albo
"Żyjcie zdrowo dzieci, żyjcie zdrowo. To na pewno wy jeszcze Polsce się przydacie...". Oficjalny 3 dzień uroczystości, 24 lutego przypadł dokładnie na datę 156. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem. Uroczystości rozpoczęła zbiórka na placu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu.

Zebrani goście, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz, poczty sztandarowe i orkiestra ustawili się na placu, wokół pomnika Tadeusza Kościuszki. Na maszt została wciągnięta flaga narodowa, a następnie swój głos zabrał burmistrz, Mariusz Piotrowski:

- Dzisiaj na małogoskim rynku możemy oddać cześć i chwałę bohaterom. Jak ważne to wydarzenie nie tylko dla nas Małogoszczan, ale i dla całego regionu świętokrzyskiego i dla całego kraju, o tym świadczą honorowe patronaty. To tutaj, na placu Tadeusza Kościuszki odbyła się jedna z najkrwawszych faz bitwy pod Małogoszczem. Tu partie generała Mariana Langiewicza i generała Antoniego Jeziorańskiego stawiały opór Moskalom pod dowództwem pułkownika Czengierego, podpułkownika Dobrowolskiego i majora Gołubowa.

Burmistrz miasta przedstawił rys historyczny wydarzeń, jakie miały miejsce 156 lat temu.

- W wyniku wielogodzinnej bitwy partyzanci musieli dokonać odwrotu w kierunku rzeki Łośnej, by się bohatersko przez nią przeprawić. My pielęgnujemy tę historię co roku, mamy jej świadectwo, bo zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie powstanie styczniowe nie byłoby niepodległej Polski w 1918 roku. Nazwy ulic, mogiły powstańców na wzgórzu cmentarnym i to w końcu data bitwy w tablicy przy grobie nieznanego żołnierza: Małogoszcz 1863 roku. Gloria Victis. Chwała Zwyciężonym - powiedział pan burmistrz.

Następnie życzenia od Wojewody Świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek odczytał przedstawiciel wojewody, Wiktor Kowalski. Słowa uznania i pamięci skierował do mieszkańców również Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna.

Zebrana społeczność udała się przy dźwiękach orkiestry barwnym korowodem do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą. Homilie wygłosił ksiądz Stanisław Strycharczyk, kapelan Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Przypomniał historię jaką w swojej "Wiernej rzece" przedstawił Stefan Żeromski. A także o spotkaniu Józefa Piłsudskiego z Ryszardem Kaczorowskim w 1930 roku.

- "Żyjcie zdrowo dzieci, żyjcie zdrowo. To na pewno wy jeszcze Polsce się przydacie". To właśnie takie słowa marszałek Józef Piłsudski skierował do 11-letniego wówczas Ryszarda Kaczorowskiego podczas ich przypadkowego spotkania na jednym z peronów. Jak wiemy późniejszego, ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie - przypomniał kapelan Stanisław Strycharczyk.

Apel poległych

W jednym, przepełnionym barwami strojów korowodzie zebrani przeszli na cmentarz na Babinku, aby złożyć wieńce i znicze na mogiłach partyzantów. Żuawi śmierci oddali salwę honorową.

Żołnierskie jadło i rekonstrukcja bitwy

Na część mniej oficjalną zaproszono wszystkich do Zagrody Edukacyjnej "Ostoja Dworska" w pobliskiej Leśnicy. Tego dnia odbył się tam także XII złaz turystyczny. Swój wykład pod tytułem "Karol Kalita "Rębajło" wygłosił Romuald Sadowski. Na gości czekała gorąca strawa w postaci kaszy ze skwarkami, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, udźca wieprzowego i pęd parzonej czy pieczonej nad ogniskiem kiełbasy.

W powstańczej potyczce uczestniczyło wiele grup rekonstrukcyjnych, które specjalnie z tej okazji przyjechały do Małogoszcza i Leśnicy. Swoimi strojami i postawą zachwycali wszystkich zebranych. Przedstawiciele Towarzystwa Kościuszkowskiego z Połańca, pod wodzą Radosława Matusiewicza, tak mówili o inicjatywie odtwarzania potyczki powstańczej:
- Bardzo się cieszymy, że możemy tu być, że możemy uczestniczyć w tej rekonstrukcji. Dla nas to dobra zabawa, ale jednocześnie uczczenie pamięci o bohaterach. My jeździmy szlakiem Tadeusza Kościuszki. Dlatego często bywamy na południu naszego kraju.

IX Kompania 1863 roku to tak zwana "Rota" Rosyjskiej Piechoty, grupą dowodził Paweł Rajner. Do IX Kompanii należą osoby z całej Polski.

W pięknych, czarno-białych strojach prezentowali się Żuawi Śmierci. Z Lublina przyjechał 5 oddział Wojsk Narodowych województwa lubelskiego "Ćwieki", którym dowodził Piotr Głuchowski-Fedirko.

W potyczce brały udział także grupy rekonstrukcyjne z Małogoszcza, a także przedstawiciele Klubu Historycznego, których poprowadził Grzegorz Szymański.

- Rekonstrukcja potyczki w takiej oprawie, w naturalnej przestrzeni robi wrażenie i uświadamia w jakich warunkach musieli żyć i walczyć powstańcy - powiedziała pani Kasia, uczestniczka wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE: relacje z piątkowych i sobotnich obchodów

Obchody 156 rocznicy Bitwy pod Małogoszczem rozpoczęte. Duża...

Na zdjęciu od lewej stoją: burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, dyrektor DK w Małogoszczu Jan Tracz oraz krewny powstańca styczniowego Piotr Grzybowski.

Drugi dzień obchodów 156 rocznicy Bitwy pod Małogoszczem. Wy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie