Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16. Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych w Masłowie. Piękna integracja i wyjątkowe wspomnienie biskupa Mariana Florczyka

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 5 czerwca w Masłowie, już po raz 16. odbyło się Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego i Diecezji Kieleckiej. Na płycie lotniska pojawiło się kilkaset wyjątkowych osób z całego regionu. Zanim rozpoczęła się wspólna integracja i zabawa, obecni podczas wydarzenia wzięli udział we mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, ksiądz Marian Florczyk. Do zebranych skierował ważne i przejmujące słowa.

16. Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych na lotnisku w Masłowie. Piękna integracja i ważne słowa księdza biskupa Mariana Floczyka

Już po raz 16. na płycie lotniska w Masłowie spotkały się wyjątkowe i pełne radości osoby z całego regionu. To właśnie w czerwcu, odbywają się tu Integracyjne Spotkania Chorych i Niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej.

Celem spotkań jest uwielbienie Boga za dar Świętego Jana Pawła II, który 32 lat temu, w tym miejscu, spotkał się z wiernymi Diecezji Kieleckiej.

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, ksiądz Marian Florczyk wspomina tamto wydarzenie w wyjątkowy, podniosły sposób.

- Po siedmiu latach pobytu za granicą, przyjechałem tutaj z księdzem z Ameryki, aby być tu z naszym papieżem, któremu przyglądałem się przez ostatnie lata w Rzymie - wspominał ksiądz biskup Marian Florczyk. - I takie było wówczas moje odczucie, że spotkało mnie wielkie rozczarowanie... bo przyszła burza. Myślałem, że z tego miejsca będziemy cieszyć się pasmem Gór Świętokrzyskich, a tu przyszła burza. Ale ta burza, była takim objawieniem się Boga Mojżeszowi na Górze Synaj. W tej burzy, moc słów papieża nabrała jeszcze większego wigoru, większej siły. Teraz gdy czytam, co w tamtym kontekście powiedział Jan Paweł II, to czuję wagę tamtych słów, jego przejęcie. Mówił wówczas, że jego te wszystkie sprawy, które dzieją się w Polsce, bardzo bolą i że nas też powinny boleć. A nam wydawało się, że po dwóch latach transformacji jest już tak pięknie. Nie zauważyliśmy, że żyliśmy w biedzie, że nie było pracy, że rodziny się rozpadały, że było źle. On to mówił z takim przejęciem niczym prorok. I te błyskawice, burza, cała przyroda te słowa potwierdzały. To chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie powiedział: "Ta ziemia to moja Matka, ta ojczyzna to moja Matka." Tych słów nie mogę zapomnieć.

Spotkanie w Masłowie to także miejsce, w którym możemy się uczyć od Papieża miłości do osób potrzebujących pomocy.

Zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, ksiądz Krzysztof Banasik przyznał, że dla Caritas pomoc osobom niepełnosprawnym to jedna z ważniejszych misji.

- Kielecka Caritas prowadzi wiele placówek dla osób niepełnosprawnych. Można powiedzieć, że jest to jedna z ważniejszych naszych misji. Dziś przyjechało tu wiele placówek prowadzonych przez Caritas. Oni na to spotkanie czekają, jest to dla nich bardzo ważne. Msza święta, potem możliwość integracji i odwołania do osoby świętego Jana Pawła II, który sam cierpiał i w ostatnich latach życia doznawał niepełnosprawności, ale był też bardzo wrażliwy na osoby chore i niepełnosprawne. Na tych, którzy potrzebują wsparcia

- zaznaczył ksiądz Krzysztof Banasik.

W tym roku, kielecka Caritas w szczególny sposób włączyła się w organizację 16. spotkania dla chorych i niepełnosprawnych w Masłowie.

- Ksiądz biskup Marian Florczyk wymyślił pluszaki, które są wręczane jako nagrody za serca przywożone przez placówki. Nam udało się w tym roku przygotować je dla wszystkich. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich miły upominek - dodał ksiądz Krzysztof.

Marcin i Waldemar, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Belna zdradzili, co najbardziej ich cieszy podczas spotkań w Masłowie

- Przyjeżdżamy tu, bawimy się ze wszystkimi oraz modlimy wspólnie z księdzem biskupem

- powiedział pan Marcin.

- Tu w Masłowie jest bardzo ładnie, bo to miejsce jest poświęcone Janowi Pawłowi II - największemu z Polaków. Ta postać i jego nauka jest dla nas bardzo ważna

- dodał pan Waldemar.

Zaraz po mszy świętej dla setek niepełnosprawnych i ich opiekunów czekała część artystyczna oraz pyszny poczęstunek. Każde spotkanie w Masłowie jest dla chorych i cierpiących wyjątkowym wydarzeniem, na które przyjeżdżają często rok rocznie.

Przed mszą świętą był także czas na wspólną modlitwę i złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie