16 lat po zamachu na World Trade Center. W Kielcach...

  16 lat po zamachu na World Trade Center. W Kielcach upamiętnili ofiary (WIDEO, zdjęcia)

  BB

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  16 lat po zamachu na World Trade Center. W Kielcach upamiętnili ofiary (WIDEO, zdjęcia)
  1/72
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  W poniedziałek, 11 września, minęło 16 lat od zamachów w Stanach Zjednoczonych. W Kielcach pod pomnikiem Homo Homini złożono kwiaty i zapalono znicze, aby upamiętnić tych, którzy zginęli w wyniku ataków terrorystów. Na monumencie pojawiły się cztery nowe tabliczki, przypominające o niedawnych zamachach w Berlinie, Londynie, Manchesterze i Teheranie.  W uroczystości wzięły udział miasta, powiatu kieleckiego i województwa, a także między innymi przedstawiciele Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, służb mundurowych i środowisk oświatowych.
  Nie zabrakło mieszkańców Kielc i regionu oraz konsula generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie Waltera Braunohlera, który podkreślił, że spotkanie pod pomnikiem Homo Homini jest dowodem pamięci o ofiarach sprzed 16 lat.

  - 11 września 2001 roku byliśmy świadkami brutalnego ataku terrorystycznego. Wówczas w Nowym Jorku zginęło niemal 3 tysiące osób z 90 krajów. Było wśród nich 6 Polaków. Stosunki polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre jak obecnie, bo łączy nas wspólna walka z terroryzmem. Będziemy dalej wspólnie pracować nad ochroną naszych obywateli i wspólnych wartości, żeby 11 września nigdy się nie powtórzył – powiedział Walter Braunohler.

  Konsul generalny Stanów Zjednoczonych dodał, że ten dzień ważny jest nie tylko dla Amerykanów, ale dla wszystkich ludzi na świecie. – Dlaczego? Bo to jedyna w ciągu roku okazja, by przypomnieć sobie, ile osób zginęło w niepotrzebnych atakach terrorystycznych. To także dobry moment do refleksji nad terroryzmem, który jest niezwykle groźny, bo może dotknąć nieoczekiwanie każdego – zaznaczył Walter Braunohler.

  Konsul wraz z przedstawicielami władz oraz różnych służb i środowisk złożył pod pomnikiem Homo Homini kwiaty – w dowód pamięci o ofiarach zamachów sprzed 16 lat. Na monumencie zawisły cztery nowe tabliczki, które mają przypominać o kolejnych osobach, które zginęły w wyniku ataków terrorystów – w Berlinie (16 grudnia 2016 roku), Londynie (22 marca i 3 kwietnia 2017 roku), Manchesterze (22 maja 2017 roku) i Teheranie (7 czerwca 2017 roku).

  - Pomnik odsłoniliśmy w 2006 roku i wtedy moje przemówienie pod kątem terroryzmu nie było, jak się okazuje, optymistyczne. Niestety, ale zagrożenie zamachami na świecie wciąż jest duże, bo co jakiś czas przyczepiamy następne tabliczki z nazwami kolejnych miast, w których dochodzi do ataków, w trakcie których giną niewinni ludzie. Jedyna pociecha w tym, że mamy w Kielcach gdzie się spotkać i pomodlić się za ofiary oraz oddać im hołd, bo to nie jest zbyt powszechne na świecie, a wydaje mi się, że ci, którzy zginęli, zasłużyli na pamięć, żeby ta ich śmierć nie była bezsensowna – podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce