Jan Łukasz Borkowski pobierał nauki najpierw w prywatnej szkole. Po ukończeniu gimnazjum realnego w Kielcach, został wysłany do Szkoły Górniczej w Liège. Na czwartym roku studiów zaskoczyło go tam powstanie styczniowe. Z gronem polskich kolegów przyjechał, aby wziąć w nim udział. W powstaniu walczył pod dowództwem Ludwika Mierosławskiego (pierwszego dyktatora powstania) biorąc udział w potyczkach pod Krzywosądzem, Płowcami i nad Gopłem. W połowie marca 1863 roku zrezygnował z udziału w powstaniu i wrócił w rodzinne strony, zniesmaczony nieodpowiedzialnością dowódców i nierozumnym sposobem prowadzenia walk.
Po kilku miesiącach znalazł się na powrót w Liège, dokończył studia i uzyskał stopień inżyniera. Przez wiele lat pracował w Belgii, we Włoszech, w Chorwacji, po czym w 1879 wrócił do kraju. Majątek rodzinny był już wtedy sprzedany, trzeba było zacząć nowe życie. Z doświadczeniem i wiedzą fachową, lecz bez kapitału, Borkowski osiadł w Dąbrowie Górniczej i wziął się do handlu węglem i żelazem. Jak głosiła legenda rodzinna, kiedy zaczynał dysponował jednym wozem i jednym konikiem, a stał się milionerem. W roku 1882 ożenił się z Teodorą Mazaraki, z którą dochował się siedmiorga dzieci - dwóch synów i pięciu córek.
Jan Łukasz Borkowski pozostawił po sobie kajet ze spisanymi w 1915 roku wspomnieniami z dzieciństwa i z walk w powstaniu. Wydał je profesor Stefan Kieniewicz („Spiskowcy i partyzanci 1863 roku”, Warszawa, PWN, 1967). Według opinii profesora Kieniewicza wyrażonej w posłowiu do ukazującego wiele nieznanych aspektów powstania styczniowego pamiętnika Borkowskiego partyzancka wojna wydała mu się pozbawiona sensu i celu.
W 1901 roku „Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe Ł. J. Borkowski” przekształciło się w spółkę akcyjną „ELIBOR”. Borkowski stopniowo wycofuje się z przemysłu i handlu i skupuje majątki ziemskie w tym Rzeszówek, Kossów, Kwilinę, Chlewską Wolę. Zmarł w roku 1917.
Firma Borkowskiego, założona w 1880 roku w Warszawie z kapitałem 750 000 rubli w 1902 roku została przekształcona w spółkę akcyjną. Posiadała około dwudziestu przedstawicielstw na terenie kraju. W Dąbrowie Górniczej utworzono kilka składów handlowych, między innymi u zbiegu ulic Kolejowej i Kościuszki, w pobliżu dworca kolejowego (budynek istnieje do dzisiaj). Drugim składem były magazyny przy obecnej ulicy Cieplaka. Przedsiębiorstwo to zajmowało się głównie handlem hurtowym materiałami budowlanymi, opałem oraz drewnem. Handlowano również maszynami do obróbki drewna i metalu oraz innymi maszynami i materiałami technicznymi. Ponadto prowadzono sprzedaż detaliczną na potrzeby mieszkańców. Firma także posiadała salon samochodowy w centrum Warszawy. Sprzedawała i prowadziła naprawy samochodów takich marek jak: Chevrolet, Buick i Oldsmobile, a od 1936 roku reprezentowała w Polsce Forda.
Borkowscy byli skoligaceni z rodziną Niemojewskich w Kwilinie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii