Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18 listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia. Można to zrobić z pomocą specjalistów

Iza BEDNARZ
archiwum
18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Może już pora na taką decyzję, zwłaszcza, że od czterech dni obowiązuje ustawa o zakazie palenia.

Gdzie można się badać?

Gdzie można się badać?

Kielce, w przychodni Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej BIO - MEDIC, przy ulicy Prusa 1
W ciągu najbliższych tygodni zostanie uruchomiony drugi punkt badań w Kielcach, w przychodni przy ulicy Jana Nowaka - Jeziorańskiego 87 oraz w przychodni przyszpitalnej w Chmielniku.
Dodatkowe informacje o badaniach pod numerem telefonu infolinii programu PONS 800 800 040.

W Kielcach powstała koalicja dla zdrowia, której celem jest między innymi pomoc w uwolnieniu się od dymu tytoniowego. Nasze doświadczenia i badania posłużą innym miastom w Polsce. Koalicja prozdrowotna, której skład weszły władze Kielc i regionu została proklamowana podczas XIII Konferencji im. Profesora F. Venuleta "Tytoń albo zdrowie" "Polska wolna od dymu tytoniowego - obywatelskie inicjatywy".

Dym nas zabija

Poradnictwo antynikotynowe

W piątek, 19 listopada Świętokrzyskie Centrum Onkologii w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów organizuje bezpłatne poradnictwo antytytoniowe dla osób chcących rzucić palenie. Poza poradą będzie można zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz ciśnienie tętnicze krwi. Osoby chętne mogą zgłaszać się do holu głównego ŚCO w godz. 8.00- 13.00.
W ramach przyjętej cztery dni temu ustawy o zakazie pa-lenia tytoniu w miejscach publicznych nie można palić m.in.:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Jeszcze w tym tygodniu wejdą w życie rozporządzenia umożliwiające straży miejskiej karanie mandatem (500 zł) osób nie przestrzegających ustawy.

Profesor Witold Zatoński z Instytutu Onkologii w Warszawie, szef Fundacji Promocji Zdrowia i gorący orędownik profilaktyki przeciwnowotworowej i antytytoniowej powiedział, że w Polsce aż 60 proc. mężczyzn nie dożywa 65 roku życia. - Główną przyczyną wysokiej śmiertelności są nowotwory po-wstające w wyniku wprowadzania do organizmu czynników rakotwórczych u palaczy papierosów. Jeżeli ktoś pali 1-5 papierosów dziennie, ryzyko zawału serca zwiększa się u niego o 50 proc. Ostatnie badania potwierdzają, że palenie papierosów wprowadza do organizmu substancje toksyczne prowadzące do otępienia i choroby Alzheimera - twierdzi profesor Zatoński.

Program PONS

W ramach działań na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców regionu świętokrzyskiego ruszył program PONS (Polish Norwegian Study) - projekt naukowo - badawczy, którego ce-lem jest zdiagnozowanie i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, między innymi układu krążenia i nowotworowym. Realizatorem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z władzami Kielc, wojewodą świętokrzyskim, marszałkiem województwa, Politechniką Świętokrzyską Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, profesorem Witoldem Zatońskim i Uniwersytetem w Trondheim w Norwegii. W ramach programu do końca 2011 roku mają zostać przebadani najpierw mieszkańcy Kielc i powiatu kieleckiego, a potem regionu świętokrzyskiego. Polsko - Norweski Fundusz Badań Naukowych przekazał na ten cel 1,8 mln euro.

Ruszają bezpłatne badania

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Kielc i powiatu kieleckiego, a w dalszej kolejności min województwa świętokrzyskiego, którzy są w wieku 45 - 64 lat. Badanie obejmuje:
- EKG
- spirometrię
- pomiar ciśnienia tętniczego
- poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu
- badanie krwi i inne.
Osoby biorące udział w badaniach będą odpowiadać na pytania Kwestionariusza Stanu Zdrowia - ankiety umożliwiającej wskazanie czynników warunkujących zdrowie i dobre samo-poczucie. Uczestnicy projektu będą poddani stałemu monitoringowi zdrowotnemu. Jeśli w trakcie badań zostaną ujawnione u pacjenta problemy zdrowotne, zostanie on skierowany do leczenia. Osoby z nadwagą i palacze tytoniu będą mogli skorzy-stać z bezpłatnego poradnictwa i konsultacji w rzucaniu palenia i walce z otyłością.
Próbki krwi będą przechowywane w Bio Banku, który powstaje przy współudziale Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i władz regionu. - Będziemy mogli do nich sięgnąć np. za 10, czy 20 lat, żeby sprawdzić, jak zmienił się stan zdrowia danego mieszkańca, jakie czynniki miały wpływ na rozwój chorób - tłumaczy dr Stanisław Góźdź.
Jak podkreślają profesor Witold Zatoński i dr Stanisław Góźdź, doświadczenia w diagnozowaniu stanu zdrowia mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego posłużą do ustanowienia systemu badania zdrowia populacji całej Polski. Warto więc sprawdzić, jak przedstawia się nasz stan zdrowia, a przy okazji - jeśli palimy papierosy - skorzystać z bezpłatnej pomocy w rzucaniu nałogu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie