Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18. Noworoczny Tort Kultury. Wielkie święto w gminie Masłów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Oprac. AWA
Już po raz 18. odbył się Noworoczny Tort Kultury będący szczególnym podziękowaniem dla osób działających społecznie na rzecz kultury w gminie Masłów. Wrażenie na gościach zrobił wspólnych występ wszystkich zespołów, którzy specjalnie na tę okazję połączyli się w wielki chór.

To jedyne takie wydarzenie w województwie świętokrzyskim. Tylko w gminie Masłów działa ponad 22 zespołów i kół gospodyń!

Noworoczny Tort Kultury wyróżnia podsumowanie działań kulturalnych w minionym roku w formie spotkania wszystkich zespołów, kół gospodyń wiejskich i klubów z terenu naszej gminy. Jak podkreślał w czasie otwarcia wójt Tomasz Lato każdy z 22 zespołów jest niezwykle ważny dla budowania kultury i stanowi o jej sile. Noworoczny Tort Kultury już od 18 lat jest formą zarówno artystycznego spotkania wszystkich zaangażowanych w działalność kulturalną jak i podziękowania dla tych, którzy przez cały rok bezinteresownie działają w zespołach czy kołach poświęcając swój czas i dzieląc się swoim talentem promując w ten sposób naszą gminę – mówił wójt.

Noworoczny Tort Kultury rozpoczął się występu Chór Masłowianie, który działa od 98 lat. Chwilę później odbyło się podziękowania za pracę na rzecz kultury gminy Masłów dla Krystyny Nowakowskiej, byłej już dyrektor Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach, która we wrześniu 2019 roku odeszła na emeryturę. Symbolicznie dziękowali jej wójt Tomasz Lato, Ryszard Szymczuch, wiceprzewodniczący Rady Gminy Masłów, Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowa dworu Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz Wojciech Purtak, który od października jest dyrektorem "Szklanego Domu". Krystyna Nowakowska nie kryła wzruszenia odbierając pamiątkową statuetkę zaprojektowaną przez Marcina Krakowiaka, artystę z Ciekot, oraz ogromnego bukietu kwiatów. Nie zabrakło oczywiście chóralnego odśpiewania "Sto lat".

Główną częścią spotkania była prezentacja artystyczna. Organizatorzy z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w półgodzinnej pigułce przedstawili to, co najcenniejsze w masłowskiej kulturze. Ogromne wrażenie robił wspólny występ wszystkich zespołów oraz kół, które na ten wieczór połączyły się w jeden wielki chór. Na scenie wystąpiło ponad 200 osób! Wcześniej zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Arkadiusza Kasperka, a widowiskowy pokaz dał Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna przygotowany przez Grzegorza Michtę, kierownika artystycznego „Szklanego Domu”.

Pod wrażeniem bohaterów spotkania byli goście senator Krzysztof Słoń, wiceminister Ministerstwa Sportu i Turystyki, poseł Anna Krupka, wojewoda Zbigniew Koniusz, starosta Mirosław Gębski, Henryk Milcarz i Mieczysław Gębski, wiceprzewodniczący Sejmiku, Sławomir Stachura, dyrektor kancelarii prezydenta Kielc, Marek Drapała, wójt gminy Magnuszew, Karol Picheta, wicewójt gminy Strawczyn, Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach ze swoją zastępczynią Edytą Bobryk, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”. Goście wraz z wójtem wręczali pamiątkowe podziękowania kierownikom zespołów i kół za wkład w rozwój kultury w gminie Masłów. Symboliczne dyplomy powędrowały również do uczestników Orszaku Trzech Króli w Brzezinkach, współorganizowanego przez „Szklany Domu”.

Co istotne wśród gości wydarzenia byli radni Rady Gminy Masłów, sołtysi, ale również również przedstawiciele m.in. jednostek OSP, szkół, przedsiębiorców, sponsorów urzędów współpracujących ze „Szklanym Domem”. Łącznie w hali sportowej w Mąchocicach-Scholasterii pojawiło się blisko 400 osób.

W finale wydarzenia pokrojono wielki tort upieczony przez cukierniczkę Aleksandrę Bazak z Brzezinek. Do krojenia zaproszono Krystynę Nowakowską, byłą dyrektor „Szklanego Domu” oraz przedstawicieli koła i zespołu powstałych w 2019 roku: Barbarę Kułak z Czarcich Babek oraz Sandrę Nowakowską i Romana Kołomańskiego z Zespołu Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna”. Na zakończenie wystąpiły Kapela Ciekoty oraz Andrzej i Przyjaciele.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie