Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

183 tysiące kwiatów doniczkowych i 7 300 kwiatów ciętych do wydania. Ostatni dzień przyjmowania wniosków od producentów chryzantem [WIDEO]

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W piątek 6 listopada przypada ostatni dzień składania wniosków przez producentów chryzantem, którzy nie sprzedali kwiatów z racji zamknięcia cmentarzy w dniach 31 października - 2 listopada. Wnioski o pomoc finansową, producenci i hodowcy roślin mogli składać w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz oddziałach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jak informował w piątek przedpołudniem Marcin Włodarczyk z działu prasowego świętokrzyskiego oddziału ARiMR: - Dotąd wpłynęło do nas 500 wniosków w skali całego regionu. Najwięcej, bo aż 172 pochodzi z powiatu sandomierskiego.

Przez ostatni tydzień powiatowe biura Świętokrzyskiego Oddziału Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowały dziesiątki petentów. Do 6 listopada producenci i hodowcy kwiatów mogli złożyć wniosek o wsparcie finansowe w związku z zamknięciem cmentarzy od 31 października do 2 listopada, a co za tym idzie - w ogromnej skali spadek sprzedaży kwiatów w tych kluczowych dla sprzedawców dniach.

Marcin Włodarczyk z działu prasowego Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach poinformował ilu producentów w regionie złożyło wnioski.

- Na dzień dzisiejszy w skali całego regionu przyjęliśmy 408 wniosków. Najwięcej, tak jak się spodziewaliśmy, wpłynęło z powiatu sandomierskiego - 172 wnioski. Dużą liczbę wniosków przyjęliśmy także od producentów kwiatów z powiatu buskiego - 67 oraz staszowskiego - 39. Te dane z pewnością jeszcze ulegną zmianie, ponieważ wnioski przyjmujemy w trzech formach, choć najwięcej składanych jest bezpośrednio w naszych biurach powiatowych. Szacujemy, że wszystkich wniosków może być około 600. - mówił na wstępie pan Marcin Włodarczyk.

Przypomnijmy, że pomoc rządowa przysługuje posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości lub posiadaczom co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości.

Chryzantemy muszą być przeznaczone do sprzedaży na dzień złożenia wniosku. Za chryzantemę doniczkową stawka pomocy wyniesie 20 złotych za sztukę, z kolei za chryzantemę ciętą 3 złote za sztukę.

- Producenci kwiatów przychodzą do nas i deklarują daną ilość posiadanych kwiatów oraz miejsce gdzie są one przechowywane. Tym sposobem podmioty, które zgłoszą się do nas z zamiarem odebrania darmowych chryzantem, mają wskazywane konkretne miejsca gdzie je odebrać. To wszystko trzeba udokumentować - dodaje Marcin Włodarczyk.

Jak czytamy na stronie ARiMR:
Osoba ubiegająca się o pomoc powinna przekazać bezpłatnie chryzantemy organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym instytucjom publicznym, które zgłoszą w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamiar odbioru tych chryzantem, uzyskując pisemne lub elektroniczne potwierdzenie odbioru kwiatów. Podmioty mogą składać wnioski do 12 listopada.

Jak informował Marcin Włodarczyk ze Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR: - Na ten moment mamy zabezpieczonych około 80 % odbiorców. W biurach powiatowych, w których wniosków było złożonych nieco mniej - odbiór zabezpieczony jest już w stu procentach.

183 tysiące kwiatów doniczkowych do wydania
- Dotąd we wszystkich przyjętych przez nas wnioskach zadeklarowano 183 tysiące sztuk kwiatów doniczkowych oraz 7 300 kwiatów ciętych. 47 tysięcy kwiatów doniczkowych zadeklarowali producenci z powiatu sandomierskiego. Na drugim miejscu są producenci z powiatu kieleckiego - zadeklarowali 36 tysięcy kwiatów doniczkowych.

Chryzantemy nieodebrane do 16 listopada należy przekazać firmie zajmującej się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów lub podmiotowi wskazanemu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uzyskując pisemne lub elektroniczne potwierdzenie odbioru tych kwiatów.

Jak informował Marcin Włodarczyk, 90 procent zadeklarowanych przez producentów kwiatów raczej zostanie rozdysponowanych. Szacunek oparty jest na tezie, iż część z nich będzie już mniej atrakcyjna, czyli na przykład zwiędnięta - szczególnie kwiaty cięte. Wynika z tego, że około 10 procent chryzantem trzeba będzie zutylizować.

Ważne daty
- Należy pamiętać także o tym, by złożyć do 30 listopada w biurze powiatowym agencji potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym instytucjom publicznym, a także potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako bioodpady.

Wypłata pomocy nastąpi do 31 grudnia 2020 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie