Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

190 ochotników z całej Polski stawiło się na kieleckiej Bukówce. Rozpoczęło się szkolenie przyszłych żołnierzy. Zobacz zdjęcia i film

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 3 października w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce, rozpoczął się 5. turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Do jednostki zgłosiło się blisko 190 ochotników z całej Polski, którzy przez najbliższe 4 tygodnie wezmą udział w szkoleniu podstawowym. Szkolenie zakończy się egzaminami i przysięgą wojskową.

190 ochotników na kieleckiej Bukówce. Rozpoczął się 5. turnus szkoleniowy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

W poniedziałek, 3 października w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęło się szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Szkolenie potrwa 28 dni, a weźmie w nim udział około 190 ochotników z całej Polski, w tym 45 kobiet.

Zobacz zdjęcia z kieleckiej Bukówki

Jak informuje oficer prasowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, porucznik Ewa Kózka:

- W trakcie szkolenia ochotnicy wezmą udział między innymi w zajęciach: z musztry, dyscypliny wojskowej, taktyki i szkolenia strzeleckiego. Zajęcia będą się odbywać zarówno na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, jak również na poligonie w Nowej Dębie i pasie ćwiczeń taktycznych - informowała.

Poniedziałek to pierwszy dzień szkolenia - tak zwana ścieżka wcielenia. Ochotnicy przeprowadzają rozmowy z psychologiem, lekarzem oraz przedstawicielami komórek: finansowej i personalnej.

- Ochotnicy otrzymują umundurowanie i wyposażenie. Zostaną przydzieleni do odpowiednich plutonów, poznają swoich dowódców, zostaną również zakwaterowani na pododdziałach - wymieniała pani oficer.

Po szkoleniu - egzaminy i przysięga

Na zakończenie szkolenia ochotnicy podejdą do egzaminów. Te potrwają dwa dni.

- Pierwszy dzień egzaminu ochotnicy spędzą na poligonie w Nowej Dębie. Tam będą potwierdzać swoje umiejętności strzeleckie, natomiast drugi dzień to tak zwana pętla taktyczna. W tym czasie ochotnicy będą egzaminowani z zakresu medycyny pola walki, topografii, łączności czy pokonywania terenu różnymi sposobami. Elewi, którzy otrzymają pozytywne oceny z egzaminu złożą przysięgę wojskową na sztandar - dodała porucznik Ewa Kózka.

Wojsko marzeniem od lat
Ochotniczka z Rzeszowa, Ewa Bidas na co dzień pracuje w jednym z banków. Jest absolwentką studiów prawniczych.

- Ukończyłam studia prawnicze i plan był taki, aby rozpocząć karierę w wojsku. Dla mnie to nowe wyzwanie i nowa ścieżka zawodowa. Po moim kierunku studiów chciałam znaleźć miejsce w jednostce - skończyć w mundurze - tłumaczyła pani Ewa i dodała: - Wojsko daje to, że możemy wspierać swoje państwo, jesteśmy z niego dumni. W tym przypadku patriotyzm pełni kluczową rolę. Ponadto, obecnie istnieje możliwość podjęcia bardzo atrakcyjnej pracy w wojsku. Młode osoby są zachęcane do tego, by poszerzać te szeregi.

Po zakończeniu szkolenia na Bukówce, pani Ewa planuje kontynuować "przygodę" z wojskiem podczas 11. miesięcznego szkolenia specjalistycznego.

Druga ochotniczka - Magdalena Onochowska do Kielc przyjechała z Przemyśla. Dotąd pracowała w sklepie. Wojskiem interesowała się od najmłodszych lat.

- Teraz jest większa szansa i więcej możliwości, by połączyć swoje marzenie ze służbą dla narodu. To idealna okazja i moment, by to wykorzystać. W wojsku chcę zdobyć nowe umiejętności, których zwykły człowiek w cywilu nie nabierze. Mieć świadomość, że w razie gdyby istniało naprawdę poważne zagrożenie, jestem gotowa i wiem jak zareagować w danej sytuacji.

20-letni Filip Gawor pochodzi z okolic Szydłowca. Do wojska zgłosił się za namową znajomych, którzy wcześniej brali udział w szkoleniu podstawowym.

- W wojsku chciałbym przede wszystkim nauczyć się dyscypliny, mieć silny charakter, silną wolę i wolę do walki. Być jak inni żołnierze - przyznał ochotnik Filip.

Po zakończeniu 28-dniowego szkolenia podstawowego, ochotnicy uzyskują tytuł szeregowego rezerwy i zasilają szeregi rezerwy pasywnej. Mogą również kontynuować szkolenie wojskowe w ramach 11-miesięcznej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- Jest to szkolenie specjalistyczne. Elewi mogą je odbywać w jednostkach w całej Polsce. Ponadto, ochotnicy mogą zasilić szeregi rezerwy aktywnej i cyklicznie odbywać ćwiczenia żołnierzy rezerwy - dodała porucznik Ewa Kózka.

Coraz więcej chętnych na żołnierzy
Przypomnijmy, że w niedzielę, 2 października uroczystą przysięgą wojskową na sztandar zakończył się 4. turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przysięgę złożyło 100 elewów.

Przysięga wojskowa w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ślubowało 100 elewów. Były całe rodziny [ZDJĘCIA]

- Dzisiaj (w poniedziałek, 3 października - red.) przyjechało do nas blisko 190 ochotników, więc ten wzrost zainteresowania my zauważamy i jest on naprawdę duży.

Zobaczcie zdjęcia z pierwszego dnia szkolenia podstawowego w jednostce na Bukówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie