MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20. Międzynarodowy Turniej Rycerski w Szydłowie. Mieszkańcy i turyści przenieśli się do średniowiecza [DUŻO ZDJĘĆ]

Agata Chrobot
Wśród walczących był Michał Bednarski (po lewej), rycerz z Kielc, który wraz z reprezentacją Polski w 2015 roku zdobył mistrzostwo świata w walkach rycerskich w Federacji IMCF. Dla swoich rywali nie miał litości.
Wśród walczących był Michał Bednarski (po lewej), rycerz z Kielc, który wraz z reprezentacją Polski w 2015 roku zdobył mistrzostwo świata w walkach rycerskich w Federacji IMCF. Dla swoich rywali nie miał litości. Agata Chrobot
Walka "na śmierć i życie", widowiskowa bitwa, rywalizacja łucznicza i patriotyczny przemarsz - tak można podsumować pierwszy dzień 20. Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Szydłowie. Turyści i mieszkańcy wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu i na cały dzień przenieśli się do średniowiecza.

Rycerze, damy dworu, namiestnicy rodem z XIV, XV wieku - można ich było spotkać 21 lipca na zamku w Szydłowie. Na pobliskich błoniach łucznicy i rycerze rozbili swoje obozowisko, czekając na walkę. a była bardzo widowiskowa.

Pierwszego dnia 20. Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego rozegrano eliminację turnieju bojowego o miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Na błoniach zamkowych zmierzyli się rycerze, którzy przyjechali z różnych miejscowości z Polski. Komenda "bij" rozpoczynała walkę na "śmierć i życie". Podczas pojedynku rycerze w zbroi, która waży około 30 - 40 kilogramów, w pełnym słońcu stawali do boju. Brali udział w wyczerpujących, 1,5 - minutowych walkach. Szczęk stali, gdy miecze się stykały niósł się daleko echem. Niektórym pękały tarcze od uderzenia, niektórzy poddawali się walkowerem, ale dla wszystkich najważniejszym było zdobyć jak największą liczbę trafień...

Wśród walczących był Michał Bednarski, rycerz z Kielc, który wraz z reprezentacją Polski w 2015 roku zdobył mistrzostwo świata w walkach rycerskich w Federacji IMCF. Dla swoich rywali nie miał litości. Wygrał wszystkie walki, podczas jednej znokautował przeciwnika. Zobaczymy go dziś w finale turnieju o godzinie 15.30 na dziedzińcu zamkowym.

W finale znalazł się także przedstawiciel Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów - Kornel Dziedzic z Wiśniowej, który wykazał sie nie tylko zwinnością, ale także siłą.

Poza tym do finału przeszli także: Artur Kuta, Bernard Kuta i Artur Payerhin.

W III Turnieju Łuczniczym o Sakiewkę Zbója Szydło wzięło udział około 30 łuczników klasycznych. Eliminacje do finału zorganizowano w sobotę, 21 lipca na błoniach zamkowych. Uczestnicy mieli za zadanie trafiać do tarcz z różnych miejsc i z różnej odległości. W przypadku turnieju bojowego na miecze walczyli sami mężczyźni, natomiast jeśli chodzi o łuczników - było mnóstwo kobiet, a nawet dzieci. Miło się wrażenie, ze rywalizacja to jedno - a najlepsze w tym wszystkim była dobra zabawa i to, że można było spotkać osoby z taką samą pasją. Finał turnieju zobaczymy dziś o godzinie 15, w Szydłowie.

Wyjątkowe rocznice
Tegoroczny turniej jest wyjątkowym wydarzeniem, nie tylko ze względu na fakt, że to 20. jubileuszowa edycja. Wydarzenie połączono z wieloma imprezami towarzyszącymi. Już od 11 na dziedzińcu zamkowym prezentowały się koła gospodyń, kapele i zespołu śpiewacze porywając niektórych do tańca.

Kolejnym takim wydarzeniem był uroczystszy przemarsz uliczkami Szydłowa. Około godziny 18 wyruszył z dziedzińca zamkowego. Prowadził go Paweł Krakowiak, namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Za nim szły grupy rekonstrukcyjne - na czele z przedstawicielami Alfieri e Musici del Mastro-giurato z Włoch, którzy w tym roku po raz pierwszy przyjechali na turniej. W przemarszu uczestniczyło kilkaset osób: rycerze, damy dworu, rycerze na koniach, mieszkańcy i przedstawiciele władzy samorządowej z biało - czerwonymi chorągiewkami. W ten sposób uczczono 100. lecie odzyskania niepodległości, 20. lecie powstania województwa świętokrzyskiego i 20. lecie powstania powiatu staszowskiego.

Program na 22 lipca
Dziś wejście jest biletowane: 10 złotych od dzieci powyżej 10 roku życia i dorosłych.

  • Godzina 9:30 - 10:30 Uroczystość 10-lecia Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego (kościółek pw. Wszystkich Świętych);
  • 11 - Przemarsz rycerstwa z zamku do kościoła;
  • 11:30 - Msza święta w kościele św. Władysława;
  • 12:45 - Przemarsz ulicami miasteczka z kościoła na zamek;
  • 13 - otwarcie turnieju; 13:15 - Alfieri e Musici del Mastro-giurato (Włochy);
  • 13:45 - Zespół tańca Zamku Szydłów;
  • 14 - Szent György Lovagrend (Węgry);
  • 14:30 - Cohors Presov (Słowacja);
  • 15 - Finał III Turnieju Łuczniczego o Sakiewkę Zbója Szydło;
  • 15- Pokazy konne (rycerstwo średniowieczne);
  • 15:30 - Finał Turnieju bojowego o Miecz Kazimierza Wielkiego;
  • 16:30 - Alfieri e Musici del Mastrogiurato (Włochy);
  • 17:00 - Szent György Lovagrend (Węgry);
  • 17:30 - Cohors Presov (Słowacja);
  • 18 - Zakończenie i wręczenie trofeów dla zwycięzców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Diablo - w Miedzianej Górze kręcili sceny do filmu z Mikołajem Roznerskim i Rafałem Mohrem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie