Zamknij

Echo Dnia

201. pielgrzymka do Sulisławic za nami. Staszowianie w licznym gronie zawitali do Sanktuarium (ZDJĘCIA)

Około 350 osób wzięło udział w 201. pielgrzymce ze Staszowa do Sulisławic. Do Sanktuarium Maryjnego mieszkańcy zanieśli rożne modlitwy i intencje. Już

S.Ratusznik, L.Kopeć/ Facebook

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/22] Następne

201. pielgrzymka do Sulisławic za nami. Staszowianie w licznym gronie zawitali do Sanktuarium (ZDJĘCIA)

Około 350 osób wzięło udział w 201. pielgrzymce ze Staszowa do Sulisławic. Do Sanktuarium Maryjnego mieszkańcy zanieśli rożne modlitwy i intencje.

Już w piątek, 11 czerwca o godzinie 19 odbyła się msza święta na cmentarzu w Pocieszce. Natomiast w sobotę pielgrzymi ruszyli w trasę. Zanim jednak to nastąpiło wierni wzięli udział we mszy świętej w intencji zmarłych w czasie zarazy cholery, która panowała 201 lat temu w Staszowie oraz w intencji pielgrzymujących. Tradycyjnie na pierwszym postoju nad jeziorem w otoczeniu lasu odbył się chrzest nowicjuszy – czyli osób, które po raz pierwszy uczestniczyły w pielgrzymce. Każdy nowy pątnik został polany wodą i wybrał sobie pielgrzymkowe imię. W czasie marszu pielgrzymi modlili się, śpiewali i czytali liczne intencje, za którymi ma się wstawić Matka Boska Sulisławska. W godzinach popołudniowych, pielgrzymi doszli do krzyża staszowskiego, który stoi w miejscu krzyża ustawionego tam przez pielgrzymów pierwszej, historycznej pielgrzymki do Sulisławic. Wśród wędrujących znalazł się między innymi, burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, który co roku uczestniczy w tych wydarzeniach. Przypomnijmy, że zwyczaj pielgrzymowania do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach wywodzi się z czasów, kiedy w Staszowie panowała epidemia cholery. Staszowianie wyruszyli wtedy z drewnianym krzyżem do tego świętego miejsca w intencji ustąpienia zarazy. Kiedy kordon sanitarny nie wpuścił mieszkańców Staszowa do Sulisławic, ustawili oni krzyż w miejscu, w którym ujrzeli wieże Sanktuarium. Podczas powrotu do domu dotarła do nich wieść o ustąpieniu epidemii. Od tamtej pory na zakończenie oktawy Bożego Ciała kolejne pokolenia mieszkańców Staszowa pielgrzymują do Matki Boskiej Sulisławskiej.

Więcej zdjęć z pielgrzymki na kolejnych slajdach>>>

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy