2022, Rokiem Żydowskiego Dziedzictwa Kielc oraz Pamięci Ofiar Kieleckiego Getta

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Pomnik "Menora" upamiętniający Zagładę kieleckich Żydów na al. IX Wieków Kielc
Pomnik "Menora" upamiętniający Zagładę kieleckich Żydów na al. IX Wieków Kielc
Udostępnij:
Spotkania, dyskusje oraz uroczystości pod pomnikiem Zagłady Kieleckiej Ludności Żydowskiej będą towarzyszyły tegorocznym obchodom upamiętniającym rolę Żydów w historii miasta.

Organizator wydarzeń – Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach – podkreśliło, że współcześni mieszkańcy miasta o kieleckich Żydach niewiele wiedzą. „Choć Kielce mają średniowieczny rodowód, Żydzi przez długie wieki nie mogli się tu osiedlać, ponieważ nie zezwalali na to właściciele Kielc”. Dodano również, że przez osiemdziesiąt lat, aż do zagłady getta w 1942 roku, Żydzi żyli naszym miastem i współtworzyli jego dziedzictwo.

„160. rocznica osadnictwa Żydów w Kielcach i 80. rocznica zagłady Żydów z kieleckiego getta powinna być uczczona przez Miasto. Z takim apelem Stowarzyszenie zwróciło się do prezydenta Kielc, z nadzieją, że do inicjatywy dołączą się miejskie placówki kulturalne i oświatowe organizując wydarzenia upamiętniające kieleckich Żydów” – napisano w komunikacie.

Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach przypomniał apel biskupów polskich z roku 2015: „Apelujemy do kapłanów o wyjście z inicjatywą upamiętnienia społeczności żydowskiej w tych miejscowościach, gdzie ona zamieszkiwała, a do wiernych i władz lokalnych o pomoc w tym dziele. Nie wzruszajmy obojętnie ramionami mówiąc: "To nie nasza sprawa". Jest to obowiązek sumienia! Być może dawna synagoga, cmentarz żydowski czy mogiły ofiar Holokaustu nie poszły całkiem w niepamięć i da się coś zrobić na rzecz ich odnowy. Nie pozwólmy zniknąć z powierzchni ziemi tym znakom życia i wiary”.

Bogdan Białek zaprosił jednocześnie wszystkich kielczan do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbędą się 27 stycznia o godz. 17.00 pod pomnikiem Menory.

Program wydarzeń:

  • 25 stycznia (wtorek), godzina 17.00 - spotkanie on-line na profilu Facebook Stowarzyszenia im. Jana Karskiego: „Co dziś wiemy o Zagładzie?” - rozmowa Bogdana Białka z prof. Barbarą Engelking
  • 26 stycznia (środa), godzina 19.00 Spotkanie on-line na profilu Facebook Stowarzyszenia im. Jana Karskiego: „Zapis pamięci” - rozmowa z Ocalałą z Zagłady Joanną Sobolewską-Pyz oraz Anną Kołacińską-Gałązka i Jackiem Gałązką, realizatorami projektu Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, cyfrowego archiwum gromadzącego relacje osób, które w dzieciństwie przeżyły Zagładę
  • 27 stycznia (czwartek): godzina 17.00 - uroczystość przy pomniku „Menora” (al. IX Wieków Kielc)
  • 27 stycznia (czwartek); godzina 18.00 - rozmowa Bogdana Białka z rabinem Stasem Wojciechowiczem i księdzem Grzegorzem Michalczykiem w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, ulicy Planty 7 – transmisja na profilu Facebook Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego
  • 30 stycznia (niedziela) o godzina 19.30 spotkanie z ks. Manfredem Deselersem, które odbędzie się w Centrum Duszpasterskim Wesoła 54 w Kielcach. Spotkanie poprzedzi msza święta o godzinie 18.30 w kościele akademickim pod wezwaniem Jana Pawła II.

Wydarzenia są związane jest ze 160. rocznicą osadnictwa Żydów w Kielcach i 80. rocznicą Zagłady Żydów z kieleckiego getta. Organizatorem wszystkich spotkań i uroczystości jest Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie