Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21 budynków w Ostrowcu Świętokrzyskim zyskało Odnawialne Źródła Energii. Zakończył się pierwszy etap budowy OZE. Miasto zaoszczędzi

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
O zakończeniu pierwszego etapu budowy Odnawialnych Źródeł Energii w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformowano podczas konferencji prasowej. Artur Łakomiec wiceprezydent mówi, że to bardzo ważna inwestycja dla miasta, która pozwoli instytucjom na ekonomiczne pozyskanie energii.

Koszt całej inwestycji to ponad 13 milionów złotych, jest w większości finansowana z Polskiego Ładu.

- W tej chwili skończyliśmy pierwszy etap, instalacja już funkcjonuje. W pierwszym etapie uruchomionych zostało 18 instalacji na 21 obiektach. W większości są to instalacje na dachach ale również, tak jak tutaj gdzie jesteśmy czyli przy budynku byłego Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy, również na zewnątrz, na wspornikach i podobną instalację mamy przy parkingu urzędu miasta –

mówi wiceprezydent.

Pierwszy etap obejmuje połowę inwestycji a jego koszt to około 6 milionów złotych. Jak podkreśla Artur Łakomiec zwrot będzie znaczny. - Miastu dadzą komfort energetyczny, to na pewno pozwoli użytkownikom spokojniej funkcjonować, ponieważ galopujące ceny energii elektrycznej odczuwalne są w każdym samorządzie – przyznaje wiceprezydent..

I etap budowy OZE zakończył się wcześniej niż zakładano. Jak mówi Michał Gajewski kierownik Referatu Elektroenergetycznego to świetna informacja dla samorządu.

- Instalacje zostały tak zaprojektowane, by pokryły zapotrzebowanie poszczególnych placówek. Nie we wszystkich placówkach udało się to w stu procentach zrealizować, gdyż w bardzo energochłonnych obiektach takich jak basen czy nawet budynek administrowany przez Zakład Usług Miejskich zapotrzebowanie na energię jest duże. Natomiast jako jednostka samorządu terytorialnego nie możemy budować instalacji większych niż 50 kilowatów – mówił kierownik.

Jak dodaje Michał Gajewski głównie w placówkach oświatowych zapotrzebowanie energii będzie pokryte w stu procentach. Ważnym aspektem OZE jest także ograniczenie produkcji CO2. - Mamy dane, że w samym miesiącu maju mamy CO2 o 40 ton mniej a ekwiwalent do 1100 drzew – dodał kierownik.

W przyszłym roku ma się zakończyć drugi etap projektu, choć jak deklaruje wykonawca może to nastąpić wcześniej.

- Umowa została podpisana w czerwcu ubiegłego roku, w formule zaprojektuj i buduj, więc dosyć długi okres projektowania, uzyskiwania pozwoleń był po stronie wykonawcy, który zakończył inwestycję 4 miesiące przed terminem. Jeśli chodzi o drugi etap, zakończenie planowane jest w czerwcu 2024 roku ale wykonawca mówi, że może zakończy w tym roku – zaznacza kierownik Michał Gajewski.

Paweł Jedynak z firmy Multitronic, kóra jest wykonawcą mówi, że inwestycja poszła świetnie ze względu na dobre przygotowanie.

- Byliśmy dobrze przygotowani do tego zadania i wszystko zostało wykonane. Instalacje działają prawidłowo, produkują energię. Myślę, że oszczędności, które zostaną wygenerowane w związku z rosnącymi cenami energii będą znaczące. Szykujemy się teraz do drugiego etapu – powiedział.

Tempo prac chwalił również Artur Majcher naczelnik wydziału inwestycji. - Ten etap został przyspieszony. Zgodnie z umową mieliśmy go realizować do września a udało się szybciej zamknąć tę inwestycję – mówił.

Instalacje posiadają monitoring co pozwala zdalnie kontrolować i sprawdzać ich działanie oraz produkcję energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto