Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21. Wojskowy Szpital w Busku - Zdroju ma własną elektrownię fotowoltaiczną. To inwestycja za prawie 2 miliony złotych (ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Symboliczną wstęgę na terenie inwestycji - przyszpitalnej elektrowni fotowoltaicznej przecięli: od lewej pułkownik Ireneusz Makulski, wiceprezesi firmy Otech Arkadiusz Pamuła i Dominik Wojtas, dyrektor szpitala Bernard Solecki i wicedyrektor Krzysztof Jachym.
Symboliczną wstęgę na terenie inwestycji - przyszpitalnej elektrowni fotowoltaicznej przecięli: od lewej pułkownik Ireneusz Makulski, wiceprezesi firmy Otech Arkadiusz Pamuła i Dominik Wojtas, dyrektor szpitala Bernard Solecki i wicedyrektor Krzysztof Jachym. Agata Chrobot
21. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Busku - Zdroju ma własną elektrownię fotowoltaiczną. Została zamontowana nad...miejscami parkingowymi przy szpitalu. To inwestycja za prawie 2 miliony złotych.

Przyszpitalna elektrownia powstała...nad miejscami parkingowymi. Panele fotowoltaiczne stanowią obecnie zadaszenie miejsc parkingowych. Moc instalacji wynosi 199,8 kilowatów, składa się z 666 modułów, ma powierzchnię 1 083,5 metrów kwadratowych. Instalacja będzie wytwarzała energię elektryczną na potrzeby 21. Wojskowego Szpitala w Busku - Zdroju.

W piątek, 20 grudnia oficjalnie zakończono inwestycję. Zorganizowano uroczystość, na której zaprezentowano i omówiono plusy nowo powstałej elektrowni fotowoltaicznej. Jak mówiono podczas piątkowego spotkania - pozyskana energia ze elektrowni fotowoltaicznej pozwoli szpitalowi zaoszczędzić około 130 tysięcy złotych na opłatach za prąd w ciągu roku.

Szpital w Busku jest przykładem

Podczas piątkowego spotkania głos zabrał Bernard Solecki, dyrektor 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku - Zdroju. Podkreślił, że: - Oprócz innowacyjnych metod leczenia, staramy się także w innowacyjny sposób podchodzić do obszaru jakim dysponujemy. Długo zastanawialiśmy się jak wykorzystać parking aut. Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej udało nam się doprowadzić zrealizować inwestycję i wybudować elektrownię fotowoltaiczną na potrzeby szpitala, a dziś spotykamy się aby obejrzeć efekty prac - mówił dyrektor szpitala.

Na grudniowym spotkaniu Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował pułkownik Ireneusz Makulski - szef Wydziału Nadzoru i Inwestycji Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Warszawie. Również zabrał głos mówiąc, że: - Bardzo się cieszę, że przedstawiono w ministerstwie pomysł na wykorzystanie przestrzeni parkingu w sposób, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Jesteście chyba pierwszym wojskowym szpitalem, przy którym udało się przeprowadzić taką inwestycje. Jesteście przykładem - mówił pułkownik Ireneusz Makulski.

Inwestycja za prawie dwa miliony złotych

Wartość całej inwestycji wynosi dokładnie 1 milion 888 tysięcy 68 złotych i 78 groszy. Z czego dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej wynosi 964 tysiące złotych. Szpital dołożył 925 tysięcy 770 złotych ze środków własnych.

- Elektrownia fotowoltaiczna najwięcej energii będzie wytwarzała w miesiącach: maj, czerwiec, lipiec. Wytworzona energia pokryje około jedną piątą zapotrzebowania szpitala na energię elektryczną. Inwestycja w ciągu roku zmniejszy emisję dwutlenku węgla o około 110 tysięcy kilogramów. Dodatkowo w ramach inwestycji zamontowaliśmy stację ładowania pojazdów elektrycznych. Jednocześnie można tu ładować dwa auta - informował podczas uroczystości Dominik Wojtas, wiceprezes Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjno - Handlowego Otech, głównego wykonawcy.

Zakończenie robót budowlanych nastąpiło 29 listopada 2019 roku.

Skąd pomysł na elektrownię elektryczną? Priorytetem dbanie o środowisko

Jak dodawali dyrektorzy szpitala - podczas planowania jak wykorzystać przestrzeń parkingu - bardzo ważny był dla nich aspekt ochrony środowiska. Zwłaszcza, że szpital znajduje się w strefie uzdrowiskowej miasta.

- Ostatnie lata wyraźnie pokazują nam, że korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję naszej planety. Teraz nadchodzi zupełnie nowa era, w której nie tylko powinniśmy przyjrzeć się alternatywnym źródłom energii, ale potraktować odnawialne źródła energii jako element obowiązkowy w strategicznie myśleniu o przyszłych pokoleniach i o tym, jak będzie im się żyło na planecie odziedziczonej po nas. Dlatego też długo zastanawialiśmy się w jaki sposób wykorzystać parking przy szpitalu. Padł pomysł utworzenia elektrowni fotowoltaicznej, która nie tylko pozwoli ograniczyć koszty opłat za prąd, ale także będzie miała znaczny, pozytywny wpływ na środowisko - mówił Krzysztof Jachym zastępca dyrektora do spraw logistyczno-administracyjnych 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku - Zdroju, który omawiał inwestycję obecnym na spotkaniu gościom.

Podczas spotkania mówiono, że instalacja ma wiele zastosowań. Po pierwsze - będą wytwarzać energię elektryczną na potrzeby szpitala. Po drugie będą chronić auta pacjentów, czy przyjezdnych gości przed opadami śniegu czy deszczu a kostka brukowa, którą jest wyłożony parking nie będzie się tak bardzo nagrzewała w lato. Ponadto w trakcie produkcji energii nie są emitowane żadne szkodliwe gazy cieplarniane czy dwutlenek węgla - przez co ma pozytywny wpływ na środowisko.

Przecięto symboliczną wstęgę

W piątek, 20 grudnia dyrektor szpitala Bernard Solecki i wicedyrektor Krzysztof Jachym oraz zaproszeni goście: pułkownik Ireneusz Makulski oraz wiceprezesi firmy Otech Dominik Wojtas i Arkadiusz Pamuła przecięli symboliczną biało - czerwoną wstęgę na ternie inwestycji.

Podczas uroczystości obecni byli także pracownicy szpitala, lekarze, kierownik budowy Tomasz Olbrych, Roman Sobczak - członek Rady Społecznej 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SP ZOZ w Busku-Zdroju, architekt Wojciech Kurzeja - Pracownia Architektoniczna P'ARC Wojciech Kurzeja oraz ksiądz prałat Marek Podyma - dziekan dekanatu Busko-Zdrój, który poświęcił przyszpitalną elektrownię fotowoltaiczną.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie