Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22. finał WOŚP w Starachowicach. W tym roku zagraliśmy rekordowo. Zobacz kto zebrał najwięcej

Agnieszka LASEK - PIWARSKA współpraca Monika NOSOWICZ - KACZOROWSKA
Michalina Kurek zebrała w tym roku 1652,88 złotych.
Michalina Kurek zebrała w tym roku 1652,88 złotych.
86.690,92 złotych zebraliśmy podczas 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie starachowickim. To kwota wyższa niż ubiegłoroczna a pieniądze wciąż spływają
Zuzanna Wolszczak zebrała 1600,35. Na zdjęciu ze swoją młodszą siostrą Laurą.
Zuzanna Wolszczak zebrała 1600,35. Na zdjęciu ze swoją młodszą siostrą Laurą.

Zuzanna Wolszczak zebrała 1600,35. Na zdjęciu ze swoją młodszą siostrą Laurą.

W powiecie starachowickim kwestowało 196 osób - 160 z miejskiego sztabu, 29 wolontariuszy skupionych w sztabie przy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach oraz siedmiu ze sztabu przy Zespole Szkół w Pawłowie. Sztab miejski zebrał 73.771,29. Wolontariusze z Brodów mieli w skarbonkach 9.451,76 złotych a sztab w Pawłowie - 3.467,87 złotych.

REKORDZIŚCI ZE STARACHOWIC

Średnio w puszce wolontariusza było około 400 złotych, rekordziści zebrali ponad tysiąc. Michalina Kurek miała w swojej puszce 1652,88 złotych. Michalina - 21 - letnia studentka Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, córka jednej z szefowych sztabu Barbary Kurek - gra z orkiestrą od 15 lat i rokrocznie jej puszka jest jedną z najbardziej wartościowych. Drugie miejsce wśród najskuteczniejszych wolontariuszy w Starachowicach ma w tym roku ośmioletnia Zuzanna Wolszczak. Zuzanna Wolszczak, uczennica drugiej klasy Szkoły Podstawowej numer 12 w Starachowicach, zebrała 1600,35 złotych. Zuzia kwestowała od 6.30 rano do 18.30 wieczorem z całą swoją rodziną - pomagali mama, tata i jej pięcioletnia siostra Laura. Z rekordu Zuzia bardzo się ucieszyła, bo udało jej się zrewanżować bratu, który dwa lata temu też był jednym z rekordzistów WOŚP. Ciężką skarbonkę przyniósł do miejskiego sztabu Wojciech Bujak. 14 - latek, uczeń Społecznego Gimnazjum w Starachowicach zebrał 1311 złotych.

Powyżej tysiąca złotych miały w swoich puszkach również Edyta Spilska i Natalia Sieczka. Doktor Jacek Walkowski, który od lat gra z orkiestrą zebrał w tym roku w swoim gabinecie 1291,60 złotych.

ORKIESTRA GRA

Orkiestra w Starachowicach zaczęła grać już we wtorek 7 stycznia. Odbyły się koncerty w szkołach, między w Gimnazjum numer 2 i w I Liceum Ogólnokształcącym. W gimnazjum zebrano ponad 1100 złotych. Z koncertu i licytacji w I Liceum pozyskano 1837 złotych. Najhojniejsi byli licealiści z IIb, którzy za 323 złote kupili "nieprzygotowanie" u nauczycielki biologii Grażyny Senderowskiej.

W sobotę w Domu Nauczyciela w Starachowicach odbył się koncert pod nazwą "Gramy i śpiewamy dla was". Wystąpili chórzyści z chóru Kolorowe Nutki działającego w Przedszkolu Miejskim nr 13, Małe Portamento oraz tancerze Zespołu Tańca i Inscenizacji "Plejada", Studia Tanecznego "Takt" oraz Szkoły Tańca "MiM". Występy młodych zdolnych ludzi przeplatały się z licytacjami wielkoorkiestrowych gadżetów. Najdrożej sprzedany został tort. Za 250 złotych kupiła go wiceprezydent Małgorzata Szlęzak, która przekazała ciasto w kształcie serca wolontariuszom. Wiceprezydent kupiła jeszcze za 200 złotych czerwoną poduszkę z logo orkiestry oraz koszulkę finału za 50 złotych. Z licytacji w Domu Nauczyciela zebrano 1768 złotych. W koncercie uczestniczyło kilkaset osób.

MUZYKA POD NIEBEM

W niedzielę od rana pieniądze zbierali instruktorzy pływania na miejskim basenie - za pieniądze wrzucone do orkiestrowej puszki można było zacząć naukę nurkowania. Przy kąpielisku "Piachy" kierowcy ze Stowarzyszenia "Wertep" z Brodów zorganizowali przejażdżki swoimi terenowymi autami. W rytmie orkiestrowego grania w kąpielisku "Piachy" wykąpali się członkowie Starachowickiego Klubu Morsa "Wektor". Do lodowatej wody weszło ponad 20 osób, spora grupa kibiców przyglądała się z brzegu. "Wektor" zebrał 303, 30 złotych. Od rana w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP przy ulicy Hutniczej czynne było orkiestrowe spa.

Tegoroczny finałowy koncert zatytułowany "Muzyka pod niebem" odbył się w plenerze, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Na scenie zaprezentowali się wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury, Spółdzielczego Domu Kultury i Studia Piosenki Starachowickiego Centrum Kultury oraz zespoły "Heaven Blues", "Lunatycy", "Icon", Kapela Sołtysa z Wąchocka, "Simple Wine", "Kefi Rock" oraz Teatr Ognia i Ruchu "Madheim" z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. Koncert w Muzeum poprowadził honorowy sołtys Wąchocka Marek Samsonowski.

Na muzealnym placu były gorące dania, przekąski i słodkości przygotowane przez społeczność starachowickich szkół ponadgimnazjalnych, harcerzy seniorów i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przy strzelnicy Sempel Fidelis można było sprawdzić celność oka. Chętni mogli usiąść za kierownicą karetki starachowickiego pogotowia ratunkowego lub policyjnego radiowozu. Harcerze z Grupy Ratowniczej "Starachowice" czuwali i promowali szkolenia w zakresie pierwszej pomocy.

LICYTACJE Z SERCEM

W licytacjach, które odbywały się pomiędzy występami artystycznymi, padały rekordy. Za 1500 złotych sprzedano podarowane na rzecz Wielkiej Orkiestry przez Nadleśnictwo Starachowice 4 metry sześcienne drewna. Za 1000 złotych poszła piłka z podpisami zawodników Klubu Sportowego "Vive Targi Kielce" ufundowana przez starachowicki Urząd Skarbowy. 250 złotych zapłacono za urzędowanie w fotelu starosty. Starosta Andrzej Matynia za 250 złotych wylicytował tort, który tradycyjnie podarował wolontariuszom. Starosta kupił też karnet na walentynkowy bukiet kwiatów. "Pod młotek" poszły też między innymi: wystawiony na aukcję przez Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach "dzień z życia policjanta", który uprawnia do udziału w odprawie u szefa policji i odprawie policyjnego patrolu oraz maskotka policjantów - "Koziołek" (łącznie za 210 złotych), zestaw piór od wiceprezydenta Sylwestra Kwietnia (130 złotych), plakat z Jarmarku u Starzecha z autografami i z płytą (150 złotych), bilet na przejazd starachowicką kolejką wąskotorową zakończony ogniskiem z poczęstunkiem (350 złotych), fotel z kina SCK (40 złotych), zegar 22 finału (200 złotych), orkiestrowa koszulka (200 złotych). Łącznie, z licytacji podczas koncertu "pod niebem" orkiestra uzyskała rekordowe 5540 złotych.

Impreza na terenie Muzeum zakończyła się późnym wieczorem wyjątkowo atrakcyjnym światełkiem do nieba - z pokazem sztucznych ogni i sygnałami samochodów policji, straży pożarnej, straży miejskiej, pogotowia.

GRALI W POWIECIE

Orkiestra grała także na terenie powiatu. Imprezy odbyły się między innymi w Osinach, Wielkiej Wsi, Dziurowie, Łomnie, Pawłowie, Mircu. W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku były licytacje, zagrały zespoły "Kefir Rock" i "Simple wine", zaśpiewały solistki: "Niebieska" i Jola Rudzka. W Szkole Podstawowej w Parszowie wystąpił Dziecięcy Zespół Ludowy "Przepióreczki", Patrycja Kasprzyk, Zespół Taneczny "Aplauz", wokalistka Patrycja Rodzeń oraz zespoły "Papa Mobile", "Lunatycy", "Fire Flower" i "Gemius". Były kiermasze, kącik malucha, malowanie twarzy, pokaz tresury psów policyjnych, pokazy strażaków ochotników z Parszowa i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W Parszowie licytowano między innymi fotel do masażu (osiągnął cenę 500 złotych), bombkę od premiera Donalda Tuska (200 złotych), piłkę Korony Kielce (150 złotych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie