Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23-letni wynalazca sztucznego oka w… podstawówce w Podchojnach

Tomasz Hajduk
Niezwykły „Dzień Kreatywności” przeżyli uczniowie w Szkole Podstawowej w Podchojnach, w gminie Jędrzejów. W poniedziałek, 20 lutego, odwiedził ich Piotr Psyllos, uznany w 2017 roku przez amerykańskiego Forbes’a za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów poniżej 30 roku życia.

Konkurs na Naukową Szkołę Ignacego

Szkoła podstawowa w Podchojnach bierze udział w programie dydaktycznym „Być jak Ignacy” połączonym z konkursem, w którym ubiega się o tytuł „Naukowej Szkoły imienia Ignacego Łukasiewicza”. Wyróżnienie trafi do jednej ze 157 placówek, które w najciekawszy sposób zorganizują i udokumentują pracę specjalnie powołanych kół naukowych.

- W ramach projektu, w listopadzie zeszłego roku, dzieci odwiedziły Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, położone na terenie czynnej kopalni ropy naftowej. A w styczniu tego roku w naszej szkole zorganizowany został cykl zajęć edukacyjnych „Tydzień z Ignacym Łukasiewiczem”, podczas którego poznawano biografię „wynalazcy lampy naftowej”, jego działania filantropijne. Były też warsztaty plastyczne, eksperymenty i gry edukacyjne – opowiada koordynator programu Jolanta Głogowska.

Jedyny jeszcze żyjący

- Zastanawialiśmy się kogo zaprosić do naszej szkoły na „Dzień Kreatywności”. Na stronie projektu „Być jak Ignacy” przybliżane były postaci ze świata nauki i jedynym, jeszcze żyjącym wynalazcą był właśnie Pan Psyllos. Bardzo się cieszymy, że zgodził się do nas przyjechać – mówi dyrektor szkoły Ryszard Bielak.

Młody wynalazca przyjechał ze swoim opiekunem naukowym doktorem inżynierem Jerzym Sienkiewiczem z Politechniki Białostockiej, członkiem Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów.

Piotr Psyllos opowiadał uczniom o swoich wynalazkach. O „gadającej rękawicy” - wspomagającej komunikację, która powstała z myślą o osobach niemówiących. O wirtualnej kredzie „neurognet” – czyli sygnecie zakładanym na palec, który rozpoznaje wykonywane w powietrzu gesty – litery i alfabet Braille’a, dzięki czemu osoby niewidome mogą pisać na przykład smsy na smartfonie znajdującym się w kieszeni. W końcu opisywał sztuczne oko, po grecku: μάτια (matia). To małe urządzenie, przypinane do pasa przez osobę niewidomą, które pomaga ostrzegać przed przeszkodami i je rozpoznawać.

- Zabawna historia przydarzyła mi się podczas jednego z konkursów. Demonstrowałem działanie urządzenia jednemu z jurorów. Ten stanął przed „sztucznym okiem”. Po chwili urządzenie zakomunikowało „przed Tobą jest małpa, prawdopodobnie goryl” – śmieje się konstruktor.

Oprócz prezentacji były też ćwiczenia praktyczne. Dzieci miały możliwość lutowania pierwszego w życiu układu elektronicznego: migającej diody.

- Mam teraz otwartych 17 projektów, ale wiadomo, że nie da się wszystkich naraz kontynuować. Niektóre zostały odłożone w czasie. Na bieżąco zajmuje się czterema, pięcioma pomysłami. Przede wszystkim pracuję teraz nad kolejną wersją sygnetu dla niewidomych, czyli „wirtualnej kredy”. Jestem też w trakcie prac nad „generatorem hitów”, czyli sekwencji muzycznych. Sztuczny mózg już zrobiłem na potrzeby „sztucznego oka” i teraz ten sam mózg wykorzystam do tego, żeby komponował piosenki, słowa i śpiewał dowolnie wybranym głosem, taki elektroniczny kompozytor – opowiada Piotr Psyllos.

Wykład o kreatywności
W tym samym czasie, z drugą grupą dzieci zajęcia prowadził doktor inżynier Jerzy Sienkiewicz. Prezentował dzieciom kreatywne rozwiązania w postaci gadżetów, jak i na slajdach. Mówił o tym jak dbać o oczy w erze wyświetlaczy cyfrowych i przestrzegał uczniów, żeby nie spali z telefonem komórkowym pod poduszką, bo to źle wpływa na samopoczucie. Były również zabawy i ćwiczenia manualne, dzieci rywalizowały w budowie najwyższej konstrukcji z makaronu i… pianek „jojo”, które na koniec mogły zjeść.

Kim jest Piotr Psyllos?
Piotr (po grecku Petros) Psyllos to 23-letni wynalazca, urodzony w Grecji, ale na stałe mieszkający w Polsce, w Białymstoku, skąd pochodzi jego mama. Studiuje Informatykę na Politechnice Białostockiej w trybie Indywidualnego Toku Studiów. W 2014 roku został stypendystą programu „Odkrywcy Diamentów”.

Jak można przeczytać na jego stronie internetowej jest zdobywcą ponad 16 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. To finalista centralnego etapu „Imagine Cup” - największego konkursu technologicznego, organizowanego przez Microsoft. Laureat konkursu „Najlepsi z najlepszych" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych w pałacu prezydenckim na spotkaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą prezentował działanie dwóch swoich wynalazków: Neurognet i MATIA.

Gościł w najpopularniejszych programach telewizyjnych i radiowych w Polsce, pisało o nim wiele gazet i portali internetowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie