Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25-lecie Domu Pomocy Społecznej w Sobowie [ZDJĘCIA]

Andrzej Nowak
Dom Pomocy Społecznej w Sobowie, gmina Ożarów, obchodził 25-lecie istnienia. Na jubileusz przybyło wielu znamienitych gości.

- Gorąco dziękuję wam, że ten dom funkcjonuje, bo to wasza zasługa, wasza praca, wasze poświęcenie – zwrócił się do pracowników dyrektor DPS Marian Cieszkowski. - Tworzycie prawdziwie rodzinną, ciepłą atmosferę tak, aby mieszkańcy czuli się tu jak we własnym domu. Praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, przewlekle psychicznie chorymi to szczególny rodzaj misji, powołania. Jesteście ich przewodnikami i tłumaczami w kontaktach ze światem zewnętrznym, zawsze gotowi do pomocy, która przynosi mieszkańcom najwięcej korzyści i prowadzi do lepszego jakościowo życia. Dom spełnia wszystkie obowiązujące standardy wynikające z ustawy o pomocy społecznej.

Pomnażane talenty

Dyrektor Marian Cieszkowski powitał wszystkich gości. Podziękował swojej rodzinie, synom, którzy przez 25 lat ciągle go wspierali. Odczytał list gratulacyjny, który nadesłała senator Janina Sagatowska. Za zaproszenie podziękował poseł Kazimierz Kotowski. - Zawsze będę pamiętał i cenił sobie ludzi, poczynania i przedsięwzięcia, które dane mi było podejmować i realizować – powiedział. - Dzisiaj na ręce pana dyrektora z wielką satysfakcją i ze wzruszeniem przekazuję serdeczne podziękowania za pracę, która stała się misją, za wszystko to, co z zespołem ludzi wspierał przez te lata

Andrzej Gajek odczytał list z życzeniami od posła Andrzeja Kryja, w którym napisał, że DPS w Sobowie już od 25 lat gwarantuje spokojne i ciepłe miejsce do życia mieszkańcom, osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Anna Paluch, reprezentująca wojewodę świętokrzyskiego, Agatę Wojtyszek i wicewojewodę Bartłomieja Dorywalskiego, pogratulowała zaangażowania, które pozwala każdemu z mieszkańców stawać do walki ze swoimi słabościami i pomagać sobie w codziennym życiu.

Szef Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, Andrzej Michalski nie ukrywał, że w DPS zaszły ogromne zmiany po ostatnim jego pobycie. - Warto pomagać finansowo takim DPS-om i takim samorządom jak Starostwo Powiatowe w Ożarowie – podkreślił. - Tutaj talenty są pomnażane, ale samo z siebie nic się nie zrobi. To zasługa pana dyrektora, ale też zespołu doświadczonych, dobrych pracowników.

Podziękowanie i szacunek

Wicestarosta Małgorzata Jalowska w imieniu starosty, Zarządu Powiatu Opatowskiego podziękowała za otaczanie opieką drugiego człowieka, tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, zaufania i życzliwości. W wyjątkowym domu jest wyjątkowa symbioza, rodzina.

Starosta Tomasz Staniek przypomniał, ze powiat opatowski wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi, jest samorządem, w którym pomoc społeczna jest chyba najbardziej rozbudowana w województwie świętokrzyskim. Znajduje tu się ponad 460 miejsc w DPS-ach. - Pan o to miejsce dbał, tworzył je i dzisiaj należy się podziękowanie i szacunek panu oraz pracownikom – zwrócił się do dyrektora. - Od początku pracuje pan w tym domu i od początku jest pan też sternikiem, kapitanem tego okrętu. Proszę przyjąć rarytas, Lament Opatowski. Za mojej 8-miesięcznej kadencji trafia dopiero do trzeciej osoby. Chcę, by zawisł u pana w gabinecie i żeby później po skończonej pracy znalazł się w pana rodzinnym domu.

Marian Cieszkowski podziękował za upominek i uhonorował cztery osoby, które spośród obecnej załogi przepracowały z nim od początku. Podziękowania otrzymały: Barbara Abramowicz, Lucyna Pękalska, Jolanta Wojasiewicz, Renata Zdybska.

Dom, gdzie ciepło i serdeczność

- Pańska wrażliwość na potrzeby społeczne i ofiarna praca pozwoliła dla pana podopiecznych stworzyć dom pełen serdeczności i rodzinnego ciepła – zwrócił się do dyrektora burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher. - Pracując z wielkim oddaniem, zapisał pan wspaniałą kartę w służbie potrzebującym. Życzę panu wielu sukcesów oraz szacunku pana podopiecznych i pracowników.

Marcin Majcher przypomniał, że obiekt po jednostce wojskowej znajdował się w stanie katastrofalnym. Zaproponowano ówczesnej wojewodzie tarnobrzeskiej Janinie Sagatowskiej, by go przejęła. Przybyła tutaj z dyrektorem Departamentu Budownictwa i Nadzoru Budowlanego, panem Barańskim, który obejrzał obiekty, przyjrzał się im, także zapleczu, funkcjonującym tutaj warsztatom samochodowym, przemyślał sprawę. Pani Sagatowska pojechała wtedy do ówczesnego ministra Jacka Kuronia i wracając, w godzinach wieczornych, zadzwoniła do burmistrza z informacją, że jest kasa. I od tego się zaczęło, pan Marian został szefem placówki. Otrzymane pieniądze przelał na inwestycje, modernizację budynku i stopniowo go zasiedlał. Jest więc pan Marian wielkim autorem tego sukcesu, stworzył tu dom rodzinny, gdzie jest ciepło i serdeczność.

Dyrektorowi i załodze gratulowali: kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie, Katarzyna Ambryszewska, dyrektor DPS w Zochcinku, Jarosław Basak. Dla uświetnienia jubileuszu wystąpili podopieczni Sławomira Lutyńskiego: Gracjan Jakubczyk, Zuzia Pastuszka, Zuzia Miś. Z koncertem zaprezentował się też Zespół Sobowiacy i mieszkaniec DPS, Rysio Kruk.

Teren obecnego DPS wraz z zabudową zajmowała wcześniej jednostka wojskowa. W 1990 r. na mocy obowiązujących przepisów prawnych nieruchomość została przekazana w zarząd na czas nieoznaczony Wojewódzkiemu Zespołowi Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu. Rozpoczął się okres przygotowań oraz prac remontowych. Zarządzeniem Wojewody Tarnobrzeskiego z 15 czerwca 1994 r. zostaje utworzony DPS jako samodzielna jednostka organizacyjna. Na stanowisko dyrektora powołano Mariana Cieszkowskiego. Od 1 stycznia 1999 r. DPS staje się jednostką organizacyjną Powiatu Opatowskiego. Decyzją Wojewody Świętokrzyskiego z 24 października 2006 r. zostaje wpisany do rejestru Domów Pomocy Społecznej.

Dom jest placówką koedukacyjną opieki stacjonarnej przeznaczoną dla 136 osób, w tym dla 102 osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz 34 osób przewlekle psychicznie chorych w Filii Suchodółce. Teren DPS przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i pozbawiony jest barier architektonicznych. Mieszkańcy mają do dyspozycji 3-osobowe pokoje funkcjonalnie umeblowane, wyposażone w instalację przywoławczą, instalację alarmową przeciwpożarową. Ponadto na terenie DPS znajdują się pracownie terapeutyczne, świetlice, aneksy kuchenne, stołówka i kaplica. DPS posiada salę rehabilitacji.

Każdy mieszkaniec ma zapewniony regularny kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzem psychiatrą oraz ma możliwość korzystania w razie potrzeby z poradni specjalistycznych. Dom zapewnia różne formy terapii zajęciowej, uwzględniając uwarunkowania zdrowotne, zainteresowania i umiejętności mieszkańców. W ramach prowadzonej działalności kulturalno-oświatowej organizowane są imprezy okolicznościowe, wystawy prac oraz wycieczki, które pozwalają na integrację ze środowiskiem lokalnym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


ZOBACZ TAKŻE: Quiz o Magdzie Gessler. Odpowiadają jej dzieci!

Źródło: Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie