Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25-lecie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Jubileusz z mnóstwem życzeń, prezentów i... wyzwań. Zobacz zdjęcia i film z gali

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Wideo
od 16 lat
Setki osób z województwa i kraju zjechały we wtorek, 17 maja do Świętokrzyskiego Dworu w gminie Nowa Słupia, by świętować jubileusz 25-lecia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Rolnikom życzono wytrwałości w działaniu, bo przed nimi wielkie wyzwania związane z wojną na Ukrainie. Padły życzenia zdrowia i... szacunku. Wielu z gości podarowało wyjątkowe prezenty.

25-lecie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Uroczystości z życzeniami, prezentami i... wyzwaniami

Jubileusz 25-lecia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej rozpoczęła msza na Świętym Krzyżu.

Główne uroczystości miały miejsce w Wólce Milanowskiej w gminie Nowa Słupia. Tu zgromadziło się około 300 osób, w tym gronie byli członkowie samorządu rolniczego i zaproszeni goście - szefowie izb z innych województw z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych, parlamentarzyści, szefowie instytucji służących rolnictwu oraz gospodarze zrzeszeni w związkach.

- Świętokrzyska Izba Rolnicza od 25 lat podejmuje liczne działania na rzecz rolnictwa i świętokrzyskich rolników. Nie sposób wymienić wszystkich, ale należy podkreślić, że zawsze kierowała się dobrem swoich członków, rolników. Korzenie izby sięgają przedwojnia. Kielecka Izba Rolnicza jest wzmiankowana na kartach historii lat 30 obok 13 z innych województw - mówił Stanisław Stanik, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. - Czas jest nieubłagany i niesie nowe wyzwania.

Wyzwania przed rolnikami ze Świętokrzyskiego i kraju

Wśród priorytetowych prezes Stanik wymienił produkcję żywności na szeroką skalę, by zapełnić lukę, która powstała w wyniku wojny na Ukrainie.
- Przed nami ogromne zagrożenie głodem. Polsce i Europie nie grozi, że my rolnicy, nie wyprodukujemy żywności dla naszych konsumentów, ale istnieje ryzyko, że ta żywność, dobrej jakości żywność, będzie bardzo droga, zaś rodziny z mniej zamożnym portfelem będą musiały kupować produkty gorszej jakości - mówił Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak wyjaśniał, na gruncie międzynarodowym toczą się rozmowy na temat zapobiegania głodowi, między innymi chodzi o sposoby wyeksportowania 15 miliardów ton zboża zalegających w magazynach na Ukrainie, których sami Ukraińcy wywieźć nie mogą. Akcja, w której udział ma wziąć kilka krajów, ma przebiegać na gruncie polskim, a zboże powinno trafić do Afryki, gdzie do czasów wojny, Ukraina eksportowała. Prezesi przewidują, że w tej trudnej wojennej sytuacji, świętokrzyscy i polscy rolnicy mogliby wypełnić lukę po braku produktów rolnych z Ukrainy. Zbiory zbóż w tym kraju mogą być o nawet 40 procent niższe niż w latach poprzednich.

Prezes Szmulewicz przyznał, że nastał czas, kiedy o sytuacji rolników mówi się bardzo dużo. - Mam nadzieję, że doczekamy takich czasów, że o rolnikach będzie się mówiło z szacunkiem i odpowiednią wagą - zaznaczył prezes.

Mnóstwo życzeń i prezentów dla Świętokrzyskiej Izby Rolniczej

Z tematów dość trudnych zebranych wyrwał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który zaznaczył: - Wy już tyle w życiu przeszliście, że nic Was nie złamie. Wszystko Was może tylko wzmocnić. Czy teraz wykorzystamy tę szansę? Na pewno. Nasi rolnicy są zaradni. A jedno wiem. Nie grozi nam gorsza jakość naszej żywności. Tym się szczycimy w całym świecie, że żywność produkowana przez polskich rolników jest wysokiej jakości.

Z kolei poseł Agata Wojtyszek chwaliła rolników za walkę o swoje. - Kiedy byłam wojewodą świętokrzyskim i nadszedł kataklizm, to Wy podczas spotkań mobilizowaliście mnie, bym wnosiła do ministerstwa o odpowiednią pomoc. Bardzo Wam dziękuję - mówiła.

Poseł Czesław Siekierski zaznaczał, że rolą samorządu rolniczego jest mobilizowanie władz. - Izby rolnicza jest partnerem dla rządu w zakresie kreowania polityki - wyjaśnił.

Zaś determinację, wytrwałość, hart ducha w rolnikach podkreślała posłanka Marzena Okła - Drewnowicz. - Przywiozłam Wam z uli sejmowych miód jako symbol dobra i obfitości. Niech się wiedzie - zaznaczyła. Życzenia szacunku, owocnej pracy i sprostania wyzwaniom przekazywał europoseł Adam Jarubas.

Zdrowia i wytrwałości życzyli Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji oraz Tomasz Kuśnierek, wiceprezes instytucji.

Gratulacje i życzenia na następne lata składali Katarzyna Sowa - Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Kielcach; Marek Chrapek, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa; Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii; Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach; Jarosław Mikołajczyk, Łowczy Okręgowy; Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim.

Prezesa Stanika wręcz oblegli z życzeniami i prezentami szefowie izb rolniczych z całej Polski.

Echo Dnia również dołącza się do życzeń dla Świętokrzyskiej Izby Rolniczej:
By głos świętokrzyskich rolników był mocny, słyszalny, liczący się na arenie krajowej i niósł rozwiązania problemów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie