Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28. Spotkania Sadownicze - Sandomierz 2019. Swoją ofertę przedstawiło prawie 100 wystawców z całej Polski

Klaudia Tajs
Mamy szeroką ofertę w zakresie ochrony sadów i warzyw, dlatego jest szansa, aby spotkać się z naszymi klientami już na początku sezonu - mówił  Roman Parzych, przedstawiciel firmy Syngenta Polska.
Mamy szeroką ofertę w zakresie ochrony sadów i warzyw, dlatego jest szansa, aby spotkać się z naszymi klientami już na początku sezonu - mówił Roman Parzych, przedstawiciel firmy Syngenta Polska. Klaudia Tajs
W Sandomierzu. w hali sportowej przy ulicy Patkowskiego trwają dwudniowe 28. Spotkania Sadownicze - Sandomierz 2019. Udział w jednej z największych konferencji sadowniczych w południowo-wschodniej Polsce zgłosiło prawie 100 wystawców, producentów i specjalistów z branży ogrodniczej z Polski. Oferta wystawców jest bardzo bogata. Od rolniczego sprzętu, po odmiany owoców i środki chemiczne.

Spotkania Sadownicze w Sandomierzu organizowane są corocznie i są imprezą, skupiającą producentów chcących uzupełnić swoją wiedzę, specjalistów i wystawców branży ogrodniczej w południowo - wschodniej Polsce. O idei spotkań sadowniczych mówi Marek Kawalec, pomysłodawca i organizator Spotkań Sadowniczych w Sandomierzu. - Idea zrodziła się 28 lat temu i była to koncepcja spotkania dla sadowników przez sadowników - powiedział organizator. - Tematyka, która jest poruszana na spotkaniu w Sandomierzu jest odpowiedzią na bieżące potrzeby i wynik rozmów z branżą, z osobami, które zajmują się produkcją i sprzedażą. Staramy się trafiać w tematykę, która jest związana z bieżącymi rzeczami. Czy nam się to udaje?. Myślę, że frekwencja na spotkaniach pokazuje, że tak.

Ogromny postęp w sadownictwie i rolnictwie

Miłym akcentem na początku wydarzenia było wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla rolnictwa" wyróżniającym się rolnikom i sadownikom z naszego regionu. Odznaczenia przyznał Minister Rolnictwa.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Uczestników powitał burmistrz Marcin Marzec, który życzył wszystkim miłych wrażeń i cennych wskazówek. Głos zabrał także sandomierski starosta Marcin Piwnik. - Przez te 28 lat bardzo dużo zmieniło się jeśli chodzi o produkcję, rozwój sadownictwa, bazę logistyczną - mówił starosta Marcin Piwnik. - Kiedyś mówiło się, że sukcesem jest to, że Polska produkuje milion ton owoców rocznie. Dziś doszliśmy do pięciu milionów ton. Jest to bardzo duży postęp.

Wystawcy przyjechali z całej Polski

W tegorocznym spotkaniu bierze udział prawie 100 firm z branży ogrodniczej. To wystawcy zajmujący się technologią produkcji. Są to dostawcy środków produkcji, osoby związane z produkcją nawozów, środkami ochrony roślin, materiałami szkółkarskimi. Prezentowana jest także oferta przez producentów lokalnego wina. To także firmy zajmujące się technologią przechowywania i przygotowania owoców do sprzedaży. To także wystawcy prezentujący wysokiej klasy sprzęt rolniczy. Przyjechali z całego regionu oraz Polski. Jedni wystawcy prezentowali się po raz pierwszy, inni mówili o sobie, że są stałymi bywalcami. Do tych ostatnich stałych należy firma Syngenta, oferująca środki ochrony roślin. - Mamy szeroką ofertę w zakresie ochrony sadów i warzyw, dlatego jest szansa, aby spotkać się z naszymi klientami już na początku sezonu - mówił Roman Parzych, przedstawiciel firmy Syngenta Polska.

Spotkania to nie tylko wystawa. To także wykłady

W pierwszym dniu, w środę odbyły się wykłady w blokach: ekonomicznym, klimatyczno-pogodowym oraz bloku poświęconym nowym technologiom. Na zakończenie pierwszego dnia odbędzie się blok wykładów prowadzony przez producentów środków produkcji.Wykłady potrwają do godziny 15.

Drugi dzień konferencji - czwartek poświęcony będzie uprawie czereśni. O praktykach poprawiających zawiązywanie owoców czereśni opowie nam dr hab. Monika Bieniasz. Czy mechaniczny zbiór czereśni może stać się standardem produkcyjnym? Na to pytanie odpowie nam dr Jacek Rabcewicz. O zmianach w produkcji czereśni i perspektywach ich uprawy w Polsce powie Anita Łukawska.

Program czwartkowych wystąpień

WARSZTATY EKONOMIKI PRODUKCJI SADOWNICZEJ
10.00-11.00
Ekonomika produkcji jabłek w Polsce. Jak szacować koszty produkcji jabłek i dochodowość kwater sadu. dr Dariusz Paszko
BLOK CZEREŚNIOWY

11.00-12.00
Zapylenie czereśni – praktyki poprawiające zawiązywanie owoców dr hab. Monika Bieniasz

12.00-12.30
Czy mechaniczny zbiór czereśni może stać się standardem produkcyjnym dr Jacek Rabcewicz

12.30-13.00
Zmiany w produkcji czereśni i perspektywy uprawy w Polsce Anita Łukawska

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie