Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 grudnia, 35 lat temu we Włoszczowie rozpoczął się strajk uczniów w obronie krzyży. Mówiła o nim cała Polska

s
pixabay
Dziś mija 35 lat od rozpoczęcia słynnego strajku szkolnego we Włoszczowie. 3 grudnia 1984 roku 250 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Wiśniowej rozpoczęło strajk okupacyjny na terenie szkoły. Uczniom towarzyszyli księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Zawieszono zajęcia szkolne. Po zakończeniu protestu księży i uczniów spotkały represje. Warto przypomnieć co działo się w tamtym gorącym czasie.

Krzyże w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie pojawiły się w salach i na korytarzach po wydarzeniach Sierpnia 1980, natomiast zostały ze szkoły usunięte w okresie wakacji 1984. Od nowego roku szkolnego 1984/1985 uczniowie rozpoczęli starania o przywrócenie krzyży w szkole, kierując między innymi petycję do dyrekcji placówki.

1 grudnia 1984 uczniowie zawiesili w szkole krzyże poświęcone dzień wcześniej w miejscowej parafii. Krzyże zostały jednak natychmiast usunięte i w związku z tym według różnych szacunków 250 do 300 uczniów podjęło 3 grudnia 1984 strajk okupacyjny na terenie szkoły.

Uczniom towarzyszyło dwóch katechetów, księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Ze względu na działania uczniów dyrekcja szkoły podjęła decyzję o bezterminowym zawieszeniu zajęć szkolnych i wezwała protestujących do opuszczenia budynków szkolnych. O sytuacji w szkole i postulatach młodzieży miejscowy proboszcz ksiądz Kazimierz Biernacki zawiadomił Prymasa Polski Józefa Glempa oraz ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka i ministra do spraw wyznań Adama Łopatkę.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i dyrekcja placówki utrzymywały, że krzyże w szkole pojawiły się nielegalnie z inspiracji księży Łabudy i Wilczyńskiego i muszą zniknąć.

Wsparcia protestującym udzielił natomiast biskup pomocniczy kielecki Mieczysław Jaworski, który ostatecznie zaapelował do uczniów o zakończenie strajku 16 grudnia 1984 i uczestnictwo w uroczystym nabożeństwie, w miejscowym kościele.

Wobec uczniów Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie zastosowano po zakończeniu strajku różne represje, część z nich została między innymi usunięta ze szkoły. W czerwcu 1985 – Sąd Rejonowy w Jędrzejowie skazał księdza Marka Łabudę na rok pozbawienia wolności, zaś księdza Andrzeja Wilczyńskiego na 10 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata. Kary zostały złagodzone w kolejnej instancji, a w 1991 – Sąd Najwyższy uniewinnił duchownych na skutek rewizji nadzwyczajnej.

Zarówno uczniów, jak i księży spotkały liczne represje, wielu z nich odczuwa je do dziś, mimo, że minęło już 35 lat.

W 1994 przy wejściu głównym do dawnego gmachu Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie gdzie obecnie mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica umieszczono tablicę upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1984 roku.

W 2012 ukazała się książka Anny Wojeckiej "Wokół strajku o krzyże w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie w 1984 roku : przykład opozycji lokalnego społeczeństwa wobec władzy komunistycznej".

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie