Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 pracowników socjalnych z Kielc nie poszło do pracy! Protestowali i... oddawali krew (WIDEO)

Agata Kowalczyk
Jedną protestujących przeciwko niskim zarobkom pracowników socjalnych była Justyna Pańszczyk z Domu Opieki Społecznej przy ulicy Żeromskiego w Kielcach.
Jedną protestujących przeciwko niskim zarobkom pracowników socjalnych była Justyna Pańszczyk z Domu Opieki Społecznej przy ulicy Żeromskiego w Kielcach. Krzysiek Krogulec
Pracownicy socjalni w Kielcach w piątek nie przyszli do pracy. Poszli oddać krew a ci, którzy nie mogli tego zrobić wzięli dzień urlopu na żądanie. W ten sposób protestują przeciwko bardzo niskim płacom.

- Po 13 latach pracy nie zarabiam nawet 2 tysięcy złotych, podwyżka była 2 lata temu, po wielu latach przerwy, każdy dostał po 300 złotych brutto- mówi Katarzyna Chaba, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych „Solidarność” w Kielcach, pracująca w Domu Opieki Społecznej przy ulicy Żeromskiego.

W ramach ogólnopolskiej akcji pracowników socjalnych „Pomoc społeczna się wykrwawia” do stacji krwiodawstwa w Kielcach przyszło 70 pracowników socjalnych, aby oddać krew.

– Chcemy zrobić też coś pożytecznego, stąd taka forma protestu. Nie wszyscy przeszli pomyślnie badania i nie mogli być dawcą. Te osoby wzięły dzień urlopu na żądanie, mają do tego prawo - dodała.

W Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach spotkaliśmy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Żeromskiego.

- Protest jest ogólnopolski, ponieważ chcemy uregulowań systemowych kwestii zarobków, pensji i dodatków. Podobne zasady wynagrodzeń powinny obowiązywać w całym kraju – mówi Katarzyna Chaba. – Rozmawialiśmy też trzy razy z prezydentem Kielc, Bogdanem Wentom i jesteśmy zadowoleni z tych spotkań, ale muszą zostać wprowadzone rozwiązania ogólnopolskie - dodawała.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie nie przyszło dzisiaj do pracy 300 osób, czyli jedna trzecia pracowników, z tego 70 zdecydowała się oddać krew.

- Wiedzieliśmy o tym wcześniej, więc się przygotowaliśmy. Nasi podopieczni nie ucierpieli- mówi Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. – Wszystkie wydziały i nasze ośrodki pracowały, a interesanci byli obsługiwani.

Średnia płaca w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie wynosi 4 113 złotych brutto.

- Nowy pracownik dostaje na rękę 1 813 złotych, po 5 latach zarabia 2 487 złotych, po 10 latach 2 623 złote, po 15 latach – 2 928 złotych, a po 20 latach- 3 320 złotych - informuje dyrektor Gościniewicz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie