Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

380. rocznica objawień maryjnych we Włoszczowie. Niezwykłe wydawnictwo i wspólne świętowanie. Zobacz zdjęcia

Iwona Boratyn
Rzeźby z włoszczowskiego ołtarza wykonane przez brata Andrzeja Siarczyńskiego zaliczane są przez historyków sztuki do najbardziej artystycznie udanych w Polsce w ostatniej ćwierci XVII wieku.
Rzeźby z włoszczowskiego ołtarza wykonane przez brata Andrzeja Siarczyńskiego zaliczane są przez historyków sztuki do najbardziej artystycznie udanych w Polsce w ostatniej ćwierci XVII wieku. UG Włoszczowa
W sobotę, 11 czerwca, odbędą się obchody 380. rocznicy objawień maryjnych we Włoszczowie. Będzie wspólne świętowanie z atrakcjami - wstęp jest wolny. Gmina Włoszczowa oraz Drukarnia Kontur z okazji jubileuszu przygotowały specjalne wydawnictwo.

To opracowanie "Odnowa starodawnych ozdób Świętego Zjawienia N. Bogarodzicy Maryi...." z 1750 roku. Oryginał najstarszej książki o naszym mieście znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. Wszystko z okazji 380. rocznicy objawień maryjnych we Włoszczowie, które opisuje. 27 maja w 1642 roku kronikarze kościelni zanotowali, że doszło w mieście do objawień Maryi Panny w towarzystwie świętych Józefa i Joachima.

Uroczystości 380-lecia objawień maryjnych we Włoszczowie odbędą się w sobotę, 11 czerwca. Rozpocznie je w samo południe msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie. Po niej prelekcja księdza Tadeusza Gaci oraz występ Chóru Seniora Niezastąpieni.

W godzinach 14-18 wspólne świętowanie będzie się odbywało na placu zabytkowej plebanii. W programie zwiedzanie muzeum sztuki sakralnej, występy muzyczne, darmowe atrakcje dla dzieci, prezentacja grup parafialnych, kiermasz książek, grill i przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich.

W godzinach 19-21 w Domu Kultury we Włoszczowie zaplanowany jest musical "Życie Maryi" w wykonaniu wspólnoty Guadelupe z Lublina. 50 artystów z Lublina przeniesie nas w klimat Izraela sprzed ponad 2 tysięcy lat

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W ramach prezentacji najnowszej publikacji omawiamy ciekawostki związane z książką księdza Tomasza Józefa Kantego Sierosławskiego „Odnowa starodawnych ozdób…”. Dziś o fundacjach i fundatorach.

Książka oprócz zasadniczej religijnej treści jest wyjątkowym źródłem historycznym, pozwalającym między innymi poszerzyć naszą wiedzę na temat etapów w jakich powstawała włoszczowska kaplica (późniejszy kościół parafialny). Szczególnie warta podkreślenia jest rola rodziny Dąbskich. Ich fundacji kościół zawdzięcza swój dzisiejszy kształt i najcenniejsze wyposażenie – łącznie z ołtarzem głównym, z którego rzeźby zaliczane są do najbardziej artystycznie dojrzałych i udanych dzieł plastyki figuralnej w Koronie (w ostatniej ćwierci XVII wieku).

W książce znalazły się także informacje na temat innych fundatorów. W przypadku rodziny Wodzickich pamięć o nich samych i ich fundacji zatarła się z upływem lat. Michałowi Wodzickiemu włoszczowska świątynia zawdzięcza ufundowanie (nieistniejącego już) ołtarza błogosławionego Jana Kantego. Pozostał po nim tylko obraz, na którym (w tle za Janem Kantym) wciąż można zobaczyć niewielką postać samego fundatora. Ślady po rodzinie Wodzickich można także oglądać w Krakowie, gdzie na Rynku, przy ulicy Szczepańskiej dumnie prezentuje się jedna z ich sztandarowych inwestycji - Pałac pod Krzysztofory.

Nieustająco polecamy książkę uwadze Szanownych Państwa.

Oryginał książki ukazał się w 1752 roku, a więc 270 lat temu i miał w zamiarze autora upamiętniać 100. rocznicę włoszczowskich objawień. Książka ówczesnego włoszczowskiego proboszcza jest jednak nie tylko publikacją dewocyjną z legendą etiologiczną objawień, ale jest bardzo interesującym źródłem do badań historycznych, kulturowych i… literackich. Dotychczasowa recepcja książki obejmowała jednak niemal wyłącznie fragment poświęcony objawieniom, natomiast zupełnie pomijane były te części książki, które mają wartość literacką i regionalną. Tym bardziej się cieszymy, że dzięki pracy i pomocy kilku osób udało się przywrócić pamięć o XVIII-wiecznym autorze i jego dziele. I rzecz najważniejsza - oddajemy do rąk czytelników najstarszą książkę o naszym mieście.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować:
Burmistrzowi Włoszczowy Grzegorzowi Dziubkowi, Michałowi Staniaszkowi (wykonał naprawdę kawał solidnej roboty i wydawać z nim książki to fantastyczna przygoda), księdzu doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Gaci, który nigdy nie odmawia nam współpracy i przetłumaczył literackie fragmenty z języka łacińskiego, Monice Rzegocińskiej-Wiącek - przygotowała analizę stylistyczno-ikonograficzną włoszczowskiego cudownego obrazu, księdzu doktorowi Andrzejowi Kwaśniewskiemu - udostępnił biogram księdza Tomasza Sierosławskiego, Adamowi Malickiemu i Markowi Straszowi - podzielili się wynikami swoich archiwalnych kwerend. Natomiast dawne obrazki i druki prezentujące Matkę Bożą Włoszczowską wspaniałomyślnie użyczyły do niniejszego wydawnictwa następujące osoby: Dorota Kowalska, Bogusław Murzynowski, Cezary Nowak, Maria Orlikowska i ksiądz Andrzej Orlikowski.

Publikacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Gmina Włoszczowa dysponuje egzemplarzami na własne potrzeby promocyjne. Natomiast książkę można kupić w cenie 80 złotych w Drukarni Kontur we Włoszczowie.

A oto, co o wydawnictwie pisze Michał Staniaszek, znany włoszczowski historyk i regionalista:

"Książka wbrew tytułowi nie zawiera wyłącznie treści religijnych i dewocyjnych. Oprócz tej (dość oczywistej zawartości) może być podstawą do refleksji i źródłem do badań w innych dziedzinach nauki i kultury. Bardzo ciekawie mamy zaprezentowane w książce przejawy staropolskiej tradycji i obyczajowości, cenne są fragmenty zawierające odniesienia do lokalnego dziedzictwa reformacji i kontrreformacji. Sensacyjnie (w kategorii odkrycia) prezentuje się twórczość literacka z książki, dzięki której możemy poznać pierwszego, dotychczas nieznanego, barokowego poetę i kaznodzieję z Włoszczowy. Szkoda, moim zdaniem, czasu na bezproduktywne osądzanie czegoś po tytule, bez uprzedniej lektury i znajomości treści książki."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie