4. Chór Politechniki Świętokrzyskiej

  4. Chór Politechniki Świętokrzyskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  4. Chór Politechniki Świętokrzyskiej
  4. Chór Politechniki Świętokrzyskiej
  Chór Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w grudniu 1998 roku i dość szybko zyskał przychylność władz Uczelni i środowiska akademickiego. W skład Chóru wchodzą oprócz studentów Politechniki Świętokrzyskiej studenci innych kieleckich uczelni.

  W ciągu jedenastu lat istnienia Chór PŚk dał się poznać nie tylko społeczności
  akademickiej. Dzięki uczestnictwu w wielu koncertach Chór miał okazję zaprezentować się szerokiej publiczności.
  Repertuar Chóru stanowi muzyka sakralna i świecka różnych epok. Ważne miejsce zajmują utwory kompozytorów polskich, zwłaszcza współczesnych. Chór bardzo chętnie sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz coraz częściej po muzykę ludową.

  Kilkakrotnie Chór występował w Filharmonii Świętokrzyskiej towarzysząc solistom i orkiestrze w programach operowych i operetkowych.

  W kwietniu 2000 r. podczas koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI - BACH 2000, Chór PŚk wykonał dwie kantaty J.S.Bacha.

  W listopadzie 2001r. zdobył II nagrodę na IV Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS w kategorii chórów akademickich.

  W kwietniu 2002r. wspólnie z chórem Filharmonii i Akademii Świętokrzyskiej wykonał MISSA PRO PACE Wojciecha Kilara.

  W maju 2002r. na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Szczecinie brał udział we wspólnym finałowym wykonaniu CARMINA BURANA Carla Orff'a.

  W listopadzie 2002 roku wspólnie z chórem i orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej wykonano COMPLETORIUM G.G.Gorczyckiego.
  W listopadzie 2003r. na VI Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS nasz Chór zdobył III nagrodę w swojej kategorii.

  W grudniu 2004r. Chór zdobył I nagrodę w Eliminacjach do XI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie ,które odbyły się w Radomiu.

  W styczniu 2005r. Chór zdobył I nagrodę na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

  W grudniu 2005 Chór zdobył I nagrodę na Kieleckim Festiwalu Chóralnym -Ludowość w Muzyce Chóralnej.
  W styczniu 2006r. Chór wziął udział w Niezwyczajnym Wieczorze Kolęd w Sandomierzu, spektaklu przygotowanym z udziałem Chóru Collegium Gostomianum oraz orkiestry pod kier. Marcina Steczkowskiego.
  W maju 2006 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach Chór zdobył II nagrodę w swojej kategorii.

  Również w maju 2006 r. brał udział w Międzynarodowym Festiwalu "Ad Gloriam Dei" w Pińczowie, gdzie zdobył III nagrodę.

  W czerwcu 2006r. Chór PŚK brał udział w prawykonaniu MISSA SOLEMNIS SANDOMIRIENSIS Wojtka Mrozka wspólnie z chórem i orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Koncert miał miejsce w Sandomierzu i na Św. Krzyżu z okazji Millenium Świętokrzyskiego.
  W grudniu 2006 r. kolejny raz zdobył I nagrodę w Radomskich Eliminacjach do XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

  W marcu 2008 r. wydana została płyta CD ze STABAT MATER G.B. Pergolesiego, w nagraniu której brały udział chóry żeńskie zarówno PŚk jak i PSM II stopnia, które prowadzone są przez Małgorzatę Banasińską -Barszcz.

  Szczególnie ważnym osiągnięciem jest zdobycie w maju 2008 r. przez Chór Politechniki III nagrody na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej-Hajnówka 2008 w Białymstoku

  31 października 2008r. Chór wykonał REQUIEM W. A. Mozarta z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej oraz trzech chórów akademickich z Polski, Ukrainy i Słowacji.
  5.IV.2009r.Chór PŚk otrzymał ZŁOTĄ STRUNĘ na XI Małopolskim Konkursie Chórów "O Złotą Strunę" w Niepołomicach.
  W sierpniu 2009 r. Chór PŚk z powodzeniem koncertował w Bułgarii podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru BALKAN FOLK FEST 2009,gdzie zajął III miejsce w kat. chórów akademickich.
  W październiku 2009 r. wraz z orkiestrą WIRTUOZI LWOWA oraz chórem PSM II st. w Kielcach wykonał GLORIĘ -A. Vivaldiego podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej ANIMA MUNDI.

  Chór Politechniki Świętokrzyskiej jest zespołem rozwijającym się i otwartym na współpracę artystyczną.

  MAŁGORZATA BANASIŃSKA-BARSZCZ

  Urodziła się w Kielcach. W latach 1990-95 studiowała w Akademii Muzycznej
  im. F. Chopina w Warszawie na Wydz. Wychowania Muzycznego w klasie dyrygowania prof. Antoniego Szalińskiego, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Przez prawie 10 lat związana była ze środowiskiem muzycznym Warszawy. Współpracowała m.in. z Warszawskim Chórem Chłopięcym przy AMFC , PPSM im. K. Szymanowskiego.

  W latach 1994-98 była dyrygentem Akademickiego Chóru Kameralnego "ARS CANTATA" KIK, współpracując jednocześnie z Zespołem Artystycznym POLONIA oraz Duszpasterstwem Akademickim Kościoła Św. Anny. Współpracowała z TV Polonia oraz TV Niepokalanów. W grudniu 1998r. prof. Szymon Kawalla powierzył jej funkcję dyrygenta Chóru Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, którą sprawowała przez 8 lat do momentu zlikwidowania Chóru.

  Również w grudniu 1998r.założyła Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej, który w krótkim czasie stał się niekwestionowaną wizytówką Uczelni. Chór wciąż dynamicznie się rozwija o czym świadczą nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach chóralnych.
  Od roku 2005 prowadzi chóry i zespół wokalny w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach. Jest również od 2003 roku wykładowcą na Politechnice Świętokrzyskiej.  Jeśli chcesz zagłosować na Chór Politechniki Świętokrzyskiej, wyślij sms o treści: KLASYCZNA.4 POD NUMER 71051
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Styl życia

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Zdrowie i uroda

  Jedzenie i zabawa

  Turystyka