Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania
4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania Adam Jankowski
- Wczoraj pani marszałek Witek w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i Sejmu zwołanego naprędce na 4 maja, zdecydowała, że nie będzie debaty – oświadczył poseł PO Cezary Tomczyk. Wskazał także, że głosowanie będzie przebiegało za pośrednictwem tabletów, a nie w sposób tradycyjny. PO i PSL chcą by KPO został ratyfikowany większością 2/3 głosów. Na słowa Tomczyka odpowiedział Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Rządu. W piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło najważniejsze zmiany w KPO.

Ważą się losy Krajowego Planu Odbudowy. Po tym jak posłowie Lewicy porozumieli się z rządem w sprawie pozyskania unijnych funduszy, prawdopodobnie KPO zostanie w Sejmie przegłosowany.

– Jest absolutnie przesądzone, że te pieniądze trafią do Polski. Jest absolutnie jasne, że wszyscy tego chcemy. Dzisiaj najważniejsze jest to, żeby te pieniądze były bezpieczne, żeby nie trafiły do ludzi, którzy kupią wolne media, ludzi, którzy te pieniądze ukradną, żeby nie trafiły do różnych Obajtków i innych Misiewiczów, tylko żeby trafiły do Polaków – mówił poseł PO Cezary Tomczyk w Sejmie.

Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosownia nad KPO

Tomczyk przedstawił czwartkowe ustalenia Konwentu Seniorów. - Wczoraj pani marszałek Witek w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i Sejmu zwołanego naprędce na 4 maja, zdecydowała, że nie będzie debaty – oświadczył polityk.

Dodał, że „Sejm będzie przeprowadzony na tabletach, że nie będzie można głosować na sali sejmowej w sposób do tej pory przewidziany, czyli kartami, że Sejm będzie zrobiony w jakiś inny sposób”. - I nie jest to przypadek. To pierwszy Sejm w historii, który ma się odbyć w tak ważnej sprawie, w sprawie tak ważnego głosowania bez debaty, tylko z wystąpieniami klubowymi, a wszyscy posłowie mają głosować na tabletach. Ten walec pisowski został uruchomiony po decyzji klubu Lewicy. To wszyscy wiemy. Dzisiaj jest czas na refleksję. Dzisiaj wszyscy widzą do czego to doprowadziło. Nie byłoby tego Sejmu 4 maja, gdyby nie decyzja Lewicy – mówił polityk.

PO i PSL chcą ratyfikacji większością 2/3 głosów

– Dzisiaj prezentujemy po raz pierwszy publicznie uchwałę, którą złożyliśmy do laski marszałkowskiej, do pani marszałek Witek. To jest uchwała, która mówi o tym, że zgodę na ratyfikację może wyrazić Sejm, większością kwalifikowaną 2/3 głosów – mówił Cezary Tomczyk.

Parlamentarzysta dodał, że „ta uchwała jest kluczowa i jest po konsultacjach z PSL”. - Tę uchwałę składamy razem – podkreślił.

Grzegrzółka: Są zaplanowane wystąpienia klubów, kół, a także kilkadziesiąt pytań

- Warto sprostować. Podczas posiedzenia Sejmu 4 maja są zaplanowane wystąpienia klubów, kół, a także kilkadziesiąt pytań. Po drugie, głosowanie za pomocą tabletów odbywa się od 14 miesięcy, co jest bezpośrednio związane z pandemią Cocid 19 – napisał na Twitterze Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Rządu.

Od 26 lutego do 2 kwietnia trwały konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło najważniejsze zmiany w KPO.

Zmiany w KPO

Dokument został między innymi uzupełniony o pożyczki i obecnie składa się z dwóch uzupełniających się części – dotacyjnej i pożyczkowej.

W części grantowej:

  • Większa pula na inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry, związane z rozszerzeniem działalności z kwoty 300 mln euro na 500 mln euro
  • Większa pula na inwestycje dotyczące skracania łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym z 500 mln euro na 1,2 mld euro. Wsparcie rozszerzono również na projekty związane ze sprzedażą bezpośrednią z gospodarstwa rolnego, dofinansowaniem zakupu niskoemisyjnych środków transportu, włączenie do grupy beneficjentów rolników prowadzących sprzedaż artykułów żywnościowych.
  • Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o wsparcie na inwestycje związane z doposażeniem pracowników umożliwiającym im pracę zdalną
  • Uzupełniono reformę związaną z likwidacją barier dla OZE o ułatwienie możliwości realizacji inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych.
  • Zaplanowano stworzenie sieci liderów rozwoju cyfrowego, którzy wesprą samorządy oraz wskazane przez nie placówki, a także instytucje najbardziej potrzebujące wsparcia i poszczególne grupy obywateli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i doposażenia w sprzęt informatyczny. Lokalni liderzy zostaną przeszkoleni, tak aby stanowili wsparcie dla społeczności lokalnej, w szczególności osób wykluczonych cyfrowo.
  • Większa pula pieniędzy na wsparcie i modernizację placówek leczniczych. Na ten cel w sumie trafi 2,1 mld euro. 700 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych.
  • Więcej pieniędzy na rozwój i zwiększenie liczby kadr medycznych do 700 mln euro.
  • Większa pula na wymianę taboru autobusowego na nisko lub zeroemisyjny do 1,1 mld euro.
  • Więcej środków na linie kolejowe z 2,09 mld euro na 2,3 mld euro.
  • Większa kwota na wsparcie zakupu pasażerskiego taboru kolejowego z 399 mln euro na 965 mln euro.
  • Podkreślono możliwość finansowania infrastruktury rowerowej w zakresie budowy spójnych sieci dróg rowerowych w miastach wraz z parkingami rowerowymi.

W części pożyczkowej:

  • Dodano inwestycje dotyczące rozwoju przemysłu kosmicznego (150 mln euro).
  • W ramach rozwoju sieci przesyłowych i inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej dodano 200 mln euro na budowę magazynów energii elektrycznej.
  • Zwiększono środki na wsparcie rozwoju morskich farm wiatrowych do 3,2 mld euro
  • Dodano inwestycje w zakresie zielonego budownictwa wielorodzinnego o wartości 1,2 mld euro.
  • Dodano nową inwestycję dotyczące zwiększenia potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich do 667 mln euro.
  • Wzmocniono inwestycje w zakresie wykorzystania cyfrowych rozwiązań w edukacji. Dodano 700 mln euro.
  • Wskazano, że dodatkowe 150 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych w zakresie infrastruktury.
  • Dodano inwestycje w transport szynowy w miastach (200 mln euro).
  • Dodano inwestycje dotyczące zakupu pasażerskiego taboru kolejowego szczebla regionalnego - 500 mln euro.
  • Wprowadzono też zmiany dotyczące systemu wdrażania. Rozszerzono skład Komitetu KPO o przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społecznych i gospodarczych oraz organizacji pozarządowych, związków zawodowych, branżowych. Opisano rolę samorządu terytorialnego w systemie realizacji KPO.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie