Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica powstania Solidarności Walczącej. Debata i koncert w Kielcach. Zobaczcie zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Organizatorzy obchodów w Kielcach -  starosta kielecki Mirosław Gębski i naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska-Kalita. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Organizatorzy obchodów w Kielcach - starosta kielecki Mirosław Gębski i naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska-Kalita. Więcej na kolejnych zdjęciach. Tomasz Trepka
Wtorek 14 czerwca stanowił drugi dzień wojewódzkich odchodów utworzenia Solidarności Walczącej – radykalnej antykomunistycznej organizacji w PRL.

Rozpoczęła je debata dotycząca ogólnopolskich i regionalnych struktur Solidarności Walczącej z udziałem historyków oraz działaczy tej organizacji. Wśród gości byli między innymi prezes Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem, poseł Krzysztof Lipiec, wieloletni szef świętokrzyskiej Solidarności Waldemar Bartosz

– O centrali wiemy już całkiem sporo, jednak reszta kraju wymaga dalszych badań. Wynika to z tego, że nie najlepiej zachowały się akta archiwalne. Dotyczy to także regionu świętokrzyskiego – mówił doktor Łukasz Kamiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Historyk dodał również, że organizację cechował antykomunistyczny radykalizm. – Polegał on nie tylko na głoszeniu haseł, że komunizm musi upaść. Ludzie Solidarności Walczącej wyróżniali się tym, że poświęcali wiele ze swojego życia, by do tego doprowadzić. Zdaniem członków tej organizacji można było rozmawiać, ale jedynie o kapitulacji komunistów, a nie przekształcaniu i reformach. Solidarność Walcząca uważała, że żeby walczyć z komunistami trzeba być gotowymi na wszystko. Głoszono gotowość do czynnej samoobrony, jeżeli zaostrzyłyby się represje – dodał.

Organizatorzy zgodnie przyznawali, że mają nadzieję, iż 40. rocznica powstania Solidarności Walczącej zaaktywizuje środowiska do przekazywania swoich relacji z działalności w tamtym okresie. Dotyczy to szczególnie lokalnych struktur. – Mamy podstawową wiedzę na ten temat. Jednak było szereg wątpliwości, w jaki sposób działała. Kiedy ogłosiliśmy, że zorganizujemy debatę na ten temat, zrobił się szum informacyjny, który wyjaśnił pewne istotne kwestie. Zgłosiły się do nas osoby, które opowiedziały o swojej działalności w Solidarności Walczącej. Nasza wiedza na ten temat znacząco się poszerzyła – mówił doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Po zakończeniu debaty Mirosław Gębski, starosta kielecki, przekazał oryginalny transparent z napisem „Solidarność”, który wzbogacił zasoby Archiwum Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Zaprezentowana została również wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Solidarność Walcząca”, a całość zakończył koncert okolicznościowy „Bardowie Niepodległości”, w którym wystąpili Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski.

Organizatorami wydarzenia były Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Zobaczcie galerię zdjęć z uriczystości

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie