Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Ruszą na trasę w reżimie sanitarnym. Jakie ograniczenia będą obowiązywały?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Pielgrzymi wyruszą z Radomia w piątek 6 sierpnia. Na Jasną Górę dotrą po pokonaniu około 200 kilometrów w piątek 13 sierpnia.
Pielgrzymi wyruszą z Radomia w piątek 6 sierpnia. Na Jasną Górę dotrą po pokonaniu około 200 kilometrów w piątek 13 sierpnia. Joanna Gołąbek
Grup będzie mniej niż zwykle, będą też mniej liczne, obowiązują też limity dla niezaszczepionych pątników. Nie będzie wspólnej mszy i spotkań na trasie. Ograniczeń jest sporo, wszystko po to, żeby wszyscy bezpiecznie dotarli na Jasną Górę. Pielgrzymka diecezji radomskiej wyrusza w piątek 6 sierpnia.

Tegoroczna, już 43.Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyruszy pod hasłem "Maryja nadzieją rodzin". Drugi rok z rzędu będą obowiązywały ograniczenia pandemiczne. Są one już na etapie zapisów.

Grupy będą mniej liczne

Część grup wprowadza limity osób, które mogą wyruszyć na szlak. W ankietach pada też pytanie, czy pielgrzymi są zaszczepieni przeciw COVID-19.

- Pytamy, bo według zasad są limity osób, które mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach. W naszym przypadku w pielgrzymce może uczestniczyć 300 niezaszczepionych osób. Osób zaszczepionych nie wlicza się do limitów - wyjaśnia ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor 43. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Ze względów bezpieczeństwa, to przewodnicy poszczególnych grup wybierają trasę, którą pójdą w drodze do Częstochowy. Tak, aby ograniczyć spotkania na szlaku. Nie będzie wspólnych mszy, każda grupa uczestniczy w nich sama. Noclegi będą się odbywały wyłącznie w namiotach.

- Grupy, właśnie ze względów bezpieczeństwa muszą być samowystarczalne. Czyli dbają o nocleg w namiotach i posiłki, które są do nich dowożone - mówił nam ksiądz Mirosław Kszczot, kierownik radomskiej pielgrzymki. - Chcemy, żeby kontakty były jak najbardziej ograniczone. Dlatego niektóre parafie wprowadzają limity, żeby zapewnić odpowiednią logistykę na szlaku.

Jak co roku z diecezji wyruszy pięć kolumn, dwie radomskie, opoczyńska, skarżyska i starachowicka. Wiadomo jednak, że z Radomia nie wyjdą grupy numer: 2, 5, 13, 13a, 25 i 29. W tych parafiach będą pielgrzymki duchowe. Ze Skarżyska pódzie jedna, 100 osobowa grupa, w kolumnie opoczyńskiej będzie pięć grup.

Każda z grup we własnym zakresie organizuje opiekę medyczną, będą mieć sanitarki. Ale będą też mobilne punkty medyczne z karetkami, lekarzami i sanitariuszami. Pomagają stacje pogotowia z Radomia, Skarżyska i Opoczna.

Bez mszy w seminarium

Jak już pisaliśmy nie będzie też mszy inaugurującej pielgrzymkę diecezji radomskiej na placu seminarium duchownego. W tym roku taką mszę, tylko dla reprezentantów pielgrzymów biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej odprawi w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy ulicy Starokrakowskiej w Radomiu o godzinie 10. Sam biskup też ruszy na pątniczy szlak na Jasną Górę.

Ksiądz Mirosław Kszczot prosi, aby zrezygnować w tym roku z odwiedzin u pielgrzymów na szlaku. Pielgrzymi z diecezji na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia. Nie będzie spotkania wszystkich radomskich grup w Mstowie pod Częstochową i mszy. Pielgrzymi wejdą bezpośrednio na Jasną Górę. Tam o godzinie 15 zostanie odprawiona msza na wałach jasnogórskich, będzie jej przewodniczył biskup marek Solarczyk. Po niej każdy będzie mógł wejść pomodlić się do kaplicy przed cudownym obrazem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie