Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus od ZUS-u. Komu przysługuje i kiedy składać wnioski?

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
freeimages.com
Ponad 32 tysiące osób w województwie świętokrzyskim może być uprawnionych do złożenia wniosku o dodatkowe pieniądze z ZUS. Uzyskanie świadczenia uzupełniającego będzie uzależnione od łącznego spełnienia kilku warunków. W ciągu pierwszego tygodnia, do ZUS w Kielcach wpłynęło już 740 wniosków.

Po pierwsze - świadczenie to jest adresowane wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Po drugie - łączna wysokość „brutto” pobieranych świadczeń nie przekracza 1600 złotych. Choć ustawa zacznie obowiązywać od października to wnioski już można składać w ZUS.

- Zakład opracował już formularz wniosku, który jest dostępny na stronie internetowej oraz na naszych salach obsługi klientów. Nasi doradcy pomogą w wypełnieniu wniosku. Pamiętajmy też o zebraniu wszystkich dokumentów związanych z naszym stanem zdrowia – mówi Paweł Szkalej, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS z Kielc. - Przypominam, że właściwe orzeczenie musi mieć każdy, w tym również osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku automatycznie przyznano dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jednak, aby uzyskać nowe świadczenie, będą one musiały mieć orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji – dodaje rzecznik.

Nie masz orzeczenia? Co zrobić?

Osoby te będą musiały do wniosku o świadczenie uzupełniające dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinny je także dołączyć do wniosku. Lekarz orzecznik ZUS będzie mógł wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku, do której ma być ono wydane, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia.

Od kiedy ZUS wypłaci pieniądze?

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek. Nie będzie miała znaczenia data wydania orzeczenia, pod warunkiem, że lekarz orzecznik stwierdzi, iż w miesiącu złożenia wniosku osoba była już niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Czy zawsze 500 złotych?

Przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że nowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 złotych, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych. Zgodnie z tą zasadą uprawnione do świadczenia są również osoby, których suma świadczeń jest przedziale powyżej 1100 złotych, ale nie przekracza 1600 złotych. Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1290 złotych, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 310 złotych. Z kolei, jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1507 złotych, to otrzymamy 93 złote.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie