Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

54 rocznica pobytu kardynała Wyszyńskiego i arcybiskupa Wojtyły w Wiślicy. 17 lipca 1966 przybyło 40 tysięcy ludzi! Zobaczcie [ZDJĘCIA]

Luiza Wieczorek
Sanktuarium Madonny Łokietkowej jest jednym z ważniejszych miejsc dla mieszkańców Wiślicy. Szczególną datą okazał się dzień 17 lipca 1966 roku, kiedy to kardynał Stefan Wyszyński ukoronował figurę Madonny. Wówczas na uroczystości zebrało się 36 biskupów, 400 księży oraz około 40 tysięcy wiernych. Wśród biskupów obecni byli arcybiskup krakowski Karol Wojtyła oraz biskup kielecki Jan Jaroszewski. Obejrzyjcie zdjęcia z tego pamiętnego wydarzenia.
Sanktuarium Madonny Łokietkowej jest jednym z ważniejszych miejsc dla mieszkańców Wiślicy. Szczególną datą okazał się dzień 17 lipca 1966 roku, kiedy to kardynał Stefan Wyszyński ukoronował figurę Madonny. Wówczas na uroczystości zebrało się 36 biskupów, 400 księży oraz około 40 tysięcy wiernych. Wśród biskupów obecni byli arcybiskup krakowski Karol Wojtyła oraz biskup kielecki Jan Jaroszewski. Obejrzyjcie zdjęcia z tego pamiętnego wydarzenia. Fot. z archiwum parafii Narodzenia NMP w Wiślicy
Sanktuarium Madonny Łokietkowej, zabytkowa bazylika jest dla mieszkańców Wiślicy wyjątkowym miejscem. Szczególną datą okazał się dzień 17 lipca 1966 roku, kiedy to kardynał Stefan Wyszyński ukoronował figurę Madonny. Wówczas na uroczystości zebrało się 36 biskupów, 400 księży oraz około 40 tysięcy wiernych. Wśród biskupów obecni byli arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II oraz biskup kielecki Jan Jaroszewski. Mija 54 lata od tego momentu - przypominamy niesamowite zdjęcia z tego wydarzenia, jednego z najważniejszych w poprzednim stuleciu. >>>Obejrzyjcie zdjęcia z tego pamiętnego wydarzenia.

54 lata temu, dokładnie 17 lipca 1966 odbyło się ukoronowanie figury Madonny Łokietkowej. To uroczysty dzień, szczególnie zapamiętany przez mieszkańców Wiślicy i Gorysławic.

- To był czas dosyć trudny, czas głębokiego komunizmu. Koronacja odbyła się w ramach obchodów milenijnych. Prymas 100-lecia, czyli Stefan Wyszyński podkreślał wagę tego miejsca, wagę Wiślicy w historii Polski – komentuje proboszcz kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Wiesław Stępień.

Wczesnogotycka płaskorzeźba Matki Bożej znajduje się na ołtarzu bazyliki Narodzenia Najświętszej Marki Panny w Wiślicy. Badania naukowe dowodzą, że figura pochodzi z XIII wieku.

- Koronacja odbyła się przy kościółku w Gorysławicach. Kilka lat temu na pamiątkę tego wydarzenia umieściliśmy tam tablicę pamiątkowa. Wtedy na to wydarzenie przyszyło 40 tysięcy pielgrzymów. Wielu z nich ryzykowało bardzo dużo, dlatego że to była niedziela i było zarządzenie wojewody kieleckiego, że ta niedziela jest dniem roboczym - dodaje proboszcz.

Matka Boża Łokietkowa, pełniła ważną rolę w historii Polski. Według tradycji, przed rzeźbą modlił się o zjednoczenie kraju Władysław Łokietek. Pobożny książę spędzał przed posagiem dużo czasu, pogrążając się w modlitwie, zwracając się do Madonny jako Matki. Jak głosi historia, pewnego dnia wyczerpany książę zasnął w kościele, a wtedy, we śnie przemówiła do niego Maryja: Władysławie, wstań, idź, a zwyciężysz. Od tego czasu wiślicka Madonna nazywana jest Łokietkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie