MKTG SR - pasek na kartach artykułów

65. Plebiscyt Sportowy. Bielecki i Dujszebajew najpopularniejsi [ZAPIS TRANSMISJI]

saw
Laureaci 65. Plebiscytu Sportowego - Świętokrzyskie gwiazdy sportu 2016.
Laureaci 65. Plebiscytu Sportowego - Świętokrzyskie gwiazdy sportu 2016. Dawid Łukasik
Piłkarz ręczny Karol Bielecki z Vive Tauron Kielce Kielce i trener tej drużyny Tałant Dujszebajew to zwycięzcy plebiscytu sportowego 2016.

ZAPIS CAŁEJ TRANSMISJI Z GALI PLEBISCYTOWEJ:

1. Karol Bielecki (Vive Tauron Kielce, piłka ręczna).  Spośród osiągnięć wychowanka Wisły Sandomierz w 2016 roku, kilka było wyjątkowych: wygranie Ligi Mistrzów, objęcie funkcji chorążego naszej reprezentacji w Rio de Janeiro - jako pierwszego polskiego piłkarza ręcznego i pierwszego świętokrzyskiego sportowca, tytuł króla strzelców igrzysk. A w życiu osobistym też sukces - na świat przyszła pierworodna córka, Hania. 35-letni Bielecki niedawno ogłosił, że żegna się z reprezentacją Polski. Z 954 golami jest jej drugim strzelcem w historii, wyprzedza go tylko Jerzy Klempel.

Najpopularniejsi sportowcy w Świętokrzyskiem

1. Tałant Dujszebajew (Vive Tauron Kielce, piłka ręczna). 2016 rok dla tego utytułowanego najpierw zawodnika, a potem trenera, był jak roller coaster - jeszcze w styczniu na mistrzostwach Europy w Polsce prowadził reprezentację Węgier, już pod koniec lutego był trenerem biało-czerwonych, z którymi potem wywalczył olimpijski awans, a następnie zajął w Rio de Janeiro czwarte miejsce, co jest najwyższą lokatą polskich piłkarzy ręcznych na igrzyskach od 40 lat. Ale w Kielcach po ubiegłym roku Dujszebajew będzie zapamiętany jako ten trener, który jako pierwszy doprowadził drużynę Vive Tauronu do triumfu w Lidze Mistrzów. I to po finale, który będzie wspominany przez wiele lat. Dla porządku dodajmy, że z kieleckim zespołem wywalczył również mistrzostwo i Puchar Polski oraz trzecie miejsce w Super Globe.

Najpopularniejsi trenerzy w Świętokrzyskiem

Plebiscyt Sportowy 2016. Zobacz zwycięzców w powiatach

Ani Państwo - oddając swoje głosy za pomocą kuponów, SMS-ów, kilków na Facebooku i klików na portalu www.echodnia.eu, ani plebiscytowa kapituła - nie mieli wątpliwości. Na chorążego polskiej reprezentacji i jednego z najlepszych szczypiornistów świata z Vive Tauron Kielce wszyscy głosowali najchętniej i wychowanek Wisły Sandomierz, który 23 stycznia skończył 35 lat, uzyskał nad konkurentami ogromną przewagę. Ale trudno się dziwić, bo to był doskonały rok Karola. Miał wielki wpływ na to, że Vive Tauron Kielce dokonało historycznego wyczynu, wygrywając Ligę Mistrzów, a na igrzyskach w Rio de Janeiro dociągnął polską reprezentację do czwartego miejsca, zostając najskuteczniejszym strzelcem olimpijskiego turnieju z 55 bramkami. Bielecki wrócił na tron w naszym plebiscycie po 13 latach, triumfował też w 2013 roku.

CZYTAJ TEŻ: Bielecki i Dujszebajew skompletowali hat-tricki

Wiele dyscyplin

W dziesiątce najpopularniejszych sportowców znalazło się w sumie trzech reprezentacyjnych szczypiornistów z Vive - jeszcze Sławomir Szmal i Michał Jurecki. Obaj wygrywali już plebiscyt - Michał w 2012 roku, a Sławek w 2014.

Stali bywalcy w dziesiątce to bokserzy Sandra Drabik i Daniel Adamiec. Sandra była najpopularniejsza - w 2014 roku. Adamiec w tym roku doszedł prawie na szczyt, a liczba oddanych głosów na nich, jak również na drugiego w klasyfikacji trenerów Grzegorza Nowaczka, to dowód, że pięściarskie sympatie kibiców na Kielecczyźnie wciąż są mocne.

„Ryba” i Komenda

W dziesiątce najpopularniejszych znaleźli się też Jacek Kiełb i Marcin Komenda.

Popularny „Ryba” to już prawie jak ikona Korony. Wielkie postępy zrobił Komenda, który ma szansę iść w ślady Mateusza Bieńka, zwycięzcy poprzedniej edycji plebiscytu (w lecie 2016 przeniósł się do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle) i stać się siatkarzem reprezentacyjnego formatu w Effectorze.

Kulisy gali 65. Plebiscytu Sportowego

Trzeci raz Dujszebajew

Jeśli chodzi o trenerów, to trzeci raz z rzędu triumfuje Tałant Dujszebajew, który kontynuuje dzieło Bogdana Wenty w Vive. Obecny europoseł był najpopularniejszy na Kielecczyźnie od 2008 do 2013 roku i triumfował w sumie sześć razy.

Drugie miejsce zajął Grzegorz Nowaczek.

Trzecie miejsce zajął Marek Mierzwa.

Talenty, drużyna, ambasador...

Swoje wyróżnienia jak co roku przyznała plebiscytowa kapituła. Wybrała więc trzy największe talenty spośród talentów laureatów w plebiscytach powiatowych i mieście Kielce. Nie mieliśmy wątpliwości, że tytuł drużyny roku należy się ekipie Vive Tauron Kielce, która wygrywając Ligę Mistrzów osiągnęła jeden z największych sukcesów w historii drużyn klubowych w naszym kraju.

Drużyna Roku - Vive Tauron Kielce
Drużyna Roku - Vive Tauron Kielce

Wyróżnienia plebiscytowej kapituły

Talenty 2016

Katarzyna Białogońska (KKL Kielce, skok o tyczce, 15 lat). Jeden z większych talentów w skoku o tyczce w Polsce. Kasia trenuje pod okiem byłej medalistki mistrzostw Polski - Agnieszki Wrony. Rekordzistka województwa w swojej kategorii wiekowej, a od kilku dni również w kategorii juniorów - na zawodach w Spale pobiła rekord swojej trenerki. Jest w kadrze narodowej juniorów. W piątek zadebiutowała na naszej gali.

Wiktor Długosz (Korona Kielce, piłka nożna, 16 lat). Wiktor jesienią zadebiutował w drużynie Korony grającej w Centralnej Lidze Juniorów i choć jest od niektórych zawodników o dwa lata młodszy, to z powodzeniem radził sobie na boisku i zdobywał bramki. Gra na pozycji ofensywnego pomocnika, jest szybki dobrze wyszkolony techniczne i dużo widzi na boisku. Trenerzy Korony pokładają w nim wielkie nadzieje.

Dawid Jakubowski (KSSPR Końskie, piłka ręczna, 16 lat). Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników w słynącym z bardzo dobrej pracy z młodzieżą klubie z Końskich. Grający na pozycji obrotowego Dawid Jakubowski nie tylko powoli zaczyna się przebijać do pierwszoligowego zespołu seniorów, ale zaczyna być również regularnie powoływany do reprezentacji Polski juniorów młodszych.

Ambasador regionu

Ambasador Regionu - biskup Marian Florczyk
Ambasador Regionu - biskup Marian Florczyk

Ksiądz Biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej. Jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców, w 2016 roku został wybrany na kolejną kadencję. Ma ogromny autorytet wśród sportowców, był ich duchowym opiekunem na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku i kilku wcześniejszych igrzyskach, zarówno letnich, jak i zimowych. Od lat znakomicie promuje Kielecczyznę w Polsce i za granicą.

Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu

Marian Grzesik, piłka ręczna. Założyciel i trener drużyny III Liceum Ogólnokształcącego imienia Norwida w Kielcach, z którą w latach 60. dwa razy zdobył wicemistrzostwo Polski szkół średnich. Trener Żaka, Iskry i Budowlanych Kielce. W latach 1974-2002 prezes Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Kielcach. Honorowym prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej. Działacz Szkolnego Związku Sportowego, były przewodniczący Zarządu Miejskiego tej organizacji.

Sportowiec Niepełnosprawny 2016

Wojciech Makowski, pływanie. Wojtek reprezentuje uczelniany klub AWF Warszawa, ale na stałe mieszka w Kielcach i przygodę z pływaniem zaczynał w kieleckiej Arce. W 2016 roku ten niewidomy pływak z Kielc osiągnął swój największy życiowy sukces, gdyż wywalczył srebrny medal na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. W swoim dorobku ma też medale mistrzostw Europy w stylu grzbietowym i dowolnym.

ZOBACZ: Kulisy gali 65.Plebiscytu Sportowego:

65. Plebiscyt Sportowy Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu - kulisy

Dziękujemy za głosy

Rozwiązaliśmy także Plebiscyty Powiatowe. Te znów biły rekordy popularności i otrzymaliśmy od Państwa mnóstwo SMS-sów a do tego kilkadziesiąt tysięcy głosów za pomocą klików na portalu www.echodnia.eu i facebooka. Serdecznie dziękujemy! W poniedziałkowym „Echu Sportowym” szeroka relacja z gali, wywiady z laureatami, ciekawostki, zdjęcia. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze liczby 65. Plebiscytu Sportowego 2016 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu
Rozstrzygnęliśmy 65. Plebiscyt Sportowy 2016 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu. Oto kilka ważnych liczb tego plebiscytu.

30 sportowców

na tylu mogli głosować czytelnicy „Echa Dnia” i internauci

12 Trenerów

na tylu mogli głosować czytelnicy „Echa Dnia” i internauci w plebiscycie.

74.111 SMS-ów

Tyle głosów za pomocą SMS otrzymaliśmy od Państwa w 65. Plebiscycie Sportowym 2016 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu i w plebiscytach powiatowych.

8392 kupony

Tyle ważnych głosów oddali czytelnicy w głosowaniu na trenera w tegorocznym plebiscycie.

8294 kupony

Tyle ważnych głosów oddali czytelnicy w głosowaniu na sportowca w tegorocznym plebiscycie.

7 plebiscytów

Tyle razy triumfował w naszym plebiscycie Leszek Drogosz - w 1952, 1953, 1958, 1959, 1961, 1962, 1966 roku. Słynny „Czarodziej ringu” jest rekordzistą pod tym względem. Zmarł w 2012 roku.

6 plebiscytów

Tyle razy najpopularniejszym trenerem został Bogdan Wenta, były trener Vive Kielce. Triumfował od 2008 do 2013 roku.

4 plebiscyty

Tyle razy w naszych plebiscytach triumfowali Zenon Wieczorek, słynny motocyklista SHL Kielce i Korony Kielce - w 1965, 1971, 1975, 1977 roku (zmarł w 1991 roku) i Mirosława Sarna, znakomita kielecka lekkoatletka - w 1968, 1969, 1970, 1973 roku.

Sport Echo Dnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie