65. rocznica bitwy pod Gruszką (zdjęcia)

  65. rocznica bitwy pod Gruszką (zdjęcia)

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Przed pomnikiem ku czci poległych w bitwie złożono kilkadziesiąt wieńców i wiązanek kwiatów.

  Przed pomnikiem ku czci poległych w bitwie złożono kilkadziesiąt wieńców i wiązanek kwiatów. ©M. Kądziela

  Jak co roku na wzgórze tuż za miejscowością Gruszka w powiecie koneckim przybyły tłumy, by uczcić pamięć o poległych przed 65 laty partyzantach. Tu 29 września 1944 roku rozegrała się największa partyzancka bitwa na ziemi kieleckiej.
  Przed pomnikiem ku czci poległych w bitwie złożono kilkadziesiąt wieńców i wiązanek kwiatów.

  Przed pomnikiem ku czci poległych w bitwie złożono kilkadziesiąt wieńców i wiązanek kwiatów. ©M. Kądziela


  Jak przypomniał prowadzący uroczystość Arkadiusz Szostak, na polu bitewnym pod Gruszką i Jóźwikowem pięciotysięczna jednostka połączonych sił SS, Wermachtu i żandarmerii wspierana czołgami, wozami pancernymi i ciężką artylerią otoczyła liczące 1500 partyzantów zgrupowanie Armii Ludowej dowodzone przez majora "Zygmunta" Henryka Połowniaka. W bitwie brali udział partyzanci 1 i 2 brygady Armii Ludowej, oddziały "Tadka Białego" Tadeusza Grochala oraz 60-osobowy oddział partyzantów radzieckich dowodzony przez kapitana Aleksandra Filuka.

  Mimo zaciekłych ataków siołom hitlerowskim nie udało się złamać partyzanckich szańców obronnych, a co najważniejsze, po zapadnięciu zmroku śmiały kontratak grupy uderzeniowej leśnych dokonał wyłomu w nieprzyjacielskim pierścieniu, przez który z okrążenia wydostały się wszystkie jednostki partyzantów.

  Na leśnym polu chwały poległo 50 partyzantów, a 70 odniosło rany. Zginęło 200 Niemców. W odwecie za pomoc partyzantom hitlerowcy zamordowali kilkadziesiąt osób z okolicznych wsi i przysiółków oraz spalili zabudowania Gruszki, Jóźwikowa, Gręboszowa i Mularzowa.

  Obecny na uroczystości poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Sławomir Kopyciński mówił o szacunku, jaki należny jest partyzantom walczącym z Niemcami niezależnie od tego, czy byli oni członkami oddziałów Armii Krajowej, Armii Ludowej czy Batalionów Chłopskich. Skrytykował polityków, którzy pamięć o bohaterach wykorzystują do własnych celów. - Nie rozróżniajmy krwi na przelanej przez wojennych bohaterów z AK, AL czy BCH - nawoływał poseł.

  Poczynania współczesnych polityków, a szczególnie pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, ostro skrytykował uczestnik bitwy pod Gruszką pułkownik Antoni Połowniak. Instytucja, jego zdaniem, powinna nazywać się "Instytutem Szargania Narodowej Pamięci". - Nas, walczących o Ojczyznę, panowie z IPN nie mają prawa uczyć patriotyzmu - mówił kombatant podniesionym głosem.

  Po apelu poległych prowadzonym przez kapitana Tomasza Oracza żołnierze z Kompanii Honorowej z Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno - Wojskowej z Kielc wystrzelili w niebo salwę ku czci poległych.
  Artystycznie spotkanie uświetniły Chór "Nowina" z Nowin pod dyrekcją Henryka Panasa oraz Orkiestra Dęta także z Nowin pod dyrekcją Józefa Janaszka.
  Przed pomnikiem złożono kilkadziesiąt wieńców i wiązanek kwiatów.

  Uroczystość zorganizowali: Rada Wojewódzka Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód.
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda