Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat Tajnej Organizacji Nauczycielskiej - wojewódzkie obchody w sandomierskim zamku

Małgorzata PŁAZA [email protected]
W sandomierskim zamku prezentowana była wystawa poświęcona Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.
W sandomierskim zamku prezentowana była wystawa poświęcona Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. M. Płaza
Wojewódzkie obchody 70-lecia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej odbyły się w poniedziałek w Sandomierzu. W uroczystościach uczestniczyli nauczyciele i uczniowie tajnych kompletów.

Na kielecczyźnie tajnym nauczaniem zajmowało się w czasie okupacji niemieckiej około dwóch tysięcy pedagogów. Lepsza pod tym względem była jedynie Warszawa.

CYWILNY RUCH OPORU

- Tajne nauczanie było dużym cywilnym ruchem oporu. Żadna inna dziedzina życia społecznego nie miała tak dużego oddźwięku jak zakazane lekcje - podkreślił uczestniczący w spotkaniu profesor Adam Massalski.

Sandomierszczyzna również ma czym się szczycić. - Na podstawie badań z ostatnich lat, śmiało można wysunąć hipotezę, że powiat sandomierski był jednym z najbardziej zaangażowanych w tajne nauczanie powiatów Generalnej Guberni - powiedział Sławomir Mazurek, historyk, wicedyrektor Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych, wiceprezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sandomierzu.

W tajne nauczanie zaangażowanych było w powiecie sandomierskim około 180 nauczycieli. To około 70 procent wszystkich pedagogów. Liczbę uczniów, którzy uczęszczali na komplety można szacować na 5 - 6 tysięcy.

SŁOWA UZNANIA I PODZIĘKOWANIA

Ten rok, z racji 70. rocznicy, ustanowiony został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Rokiem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Wojewódzkie obchody odbyły się w sandomierskim zamku.

Uczestnicy uroczystości nie szczędzili słów uznania tym, którzy prowadzili tajne nauczanie. - Działalność tych nauczycieli stanowi cenny przykład bohaterskiej postawy w walce o wolność i niepodległość, na równi z walką zbrojną - podkreśliła Wanda Kołtunowicz, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Dziękujemy za dawanie światła młodemu pokoleniu, za przykład życia godnego, za ofiarowanie cząstki siebie innym. Kiedy przyszedł czas próby, nie zawiedliście - mówiła Wanda Kołtunowicz do nauczycieli.
Do podziękowań dołączył się Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

WSPOMNIENIA Z TAJNYCH KOMPLETÓW

Janina Kotowska uczyła w podopatowskiej wsi Podole. Na jej lekcje przychodziło po kilkoro uczniów.
- Nie bałam się. Kiedy ma się 20 lat, nie czuje się strachu. Może gdybym była starsza, myślałabym o grożących mi konsekwencjach? Wtedy czułam jedynie satysfakcję, że mogę pomóc dzieciom w zdobywaniu wiedzy - mówiła pani Janina.

Marian Poloński jako chłopiec uczestniczył w kompletach uzupełniających prowadzonych w Sandomierzu.

- Prowadziły je nauczycielki siostry - Janina Zwolska i Zofia Życka na ulicy Podole 1 - wspominał Marian Poloński. - Na komplety chodziliśmy w godzinach popołudniowych. Idąc, za radą nauczycielek, zachowywaliśmy dużą ostrożność. Nie raz musieliśmy kluczyć, bo szedł akurat patrol niemiecki.
Szczególnie mocno utkwił Marianowi Polońskiemu początek lekcji. - Lekcje zaczynały się zawsze hymnem państwowym. To nie był jednak śpiew, a tchnienie. Szeptaliśmy, aby nikt nie usłyszał. Pamiętam jak dziś, że wielokrotnie paniom łzy po policzkach spływały ze wzruszenia - opowiada Marian Poloński.

BYŁY ODZNACZENIA

Podczas uroczystości pokazany został film o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Przygotowana została również okolicznościowa wystawa.

Spotkanie było również okazją do wręczenia medali i odznak za wieloletnią przynależność do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie