Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 milionów złotych na dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół średnich ze Świętokrzyskiego! Ciekawy pomysł wicemarszałek Janik i uczelni

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Wszystko wskazuje na to, że od września 2023 roku do końca 2027 roku uczniowie świętokrzyskich liceów, techników oraz szkół branżowych będą mogli uczestniczyć w darmowych zajęciach dodatkowych przygotowujących ich do osiągnięcia wysokich wyników matury z matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Wstępnie przeznaczone na ten cel ma zostać 70 milionów złotych z funduszy europejskich, pod warunkiem, że w trakcie negocjacji Programu Regionalnego z Komisją Europejską uzyskamy wszystkie wymagane zgody.

Grube miliony na dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół średnich ze Świętokrzyskiego

Nowoczesna gospodarka potrzebuje specjalistów z wyższym wykształceniem technicznym i ścisłym, tymczasem zainteresowanie takimi kierunkami kształcenia maleje. Próbą rozwiązania problemu jest projekt „Dziś uczeń – jutro student!”, przygotowywany z inicjatywy wicemarszałek Renaty Janik przez Politechnikę Świętokrzyską, we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Na zorganizowanym w poniedziałek, 29 sierpnia spotkaniu w Kielcach rozmawiano o szczegółach przedsięwzięcia i możliwościach współpracy pomiędzy uczelniami a starostwami powiatowymi, które nadzorują szkoły ponadpodstawowe.

Z roku na rok spada liczba studentów, kształcących się na świętokrzyskich uczelniach. Na to nakłada się malejące zainteresowanie studiami technicznymi. Procentowy udział absolwentów wydziałów, związanych z naukami ścisłymi i inżynierią, to w naszym regionie nieco ponad 20 procent – a to wyraźnie mniej niż średnia w Unii Europejskiej, która wynosi 26 procent. Badania pokazują też, że dziewięć na dziesięć młodych osób, które wyjeżdżają na studia do innych ośrodków, nie decyduje się potem na powrót do naszego regionu.

– Zadaniem Zarządu Województwa jest aktywne mierzenie się z takimi wyzwaniami w oparciu o dostępne możliwości, a przecież w nadchodzących latach będziemy mieli do dyspozycji blisko 2 miliardy złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego, przeznaczone na projekty edukacyjne i społeczne

- mówiła podczas konferencji prasowej, poprzedzającej spotkanie z samorządowcami, wicemarszałek Renata Janik.

– Dlatego wyszłam z inicjatywą, aby z tej ogromnej kwoty przeznaczyć około 70 milionów złotych na przygotowanie uczniów ostatnich klas świętokrzyskich szkół ponadpodstawowych do kontynuowania edukacji na kierunkach technicznych, przede wszystkim na regionalnych uczelniach wyższych. Te pieniądze pozwolą na sfinansowanie projektu pod nazwą „Dziś uczeń – jutro student!”, którego liderem jest Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, zaś współrealizatorem Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że w trakcie negocjacji nowego programu z Komisją Europejską uzyskamy niezbędne zgody. Do ścisłej współpracy zapraszamy również świętokrzyskie samorządy powiatowe oraz Miasto Kielce. Jako organy prowadzące szkół ponadpodstawowych odgrywają one niezwykle istotną rolę w kształtowaniu postaw, a tym samym ścieżek życiowych młodego pokolenia. W tym konkretnym projekcie ich zadaniem byłoby między innymi zachęcanie młodzieży do udziału i rekrutacja uczniów - wyjaśniła pani marszałek.

Projekt zajęć dodatkowych dla uczniów ze Świętokrzyskiego ma ruszyć już w przyszłym roku

Planowany termin rozpoczęcia projektu „Dziś uczeń – jutro student!” to wrzesień 2023 rok. Przedsięwzięcie ma być realizowane do końca 2027 roku. – To długi okres, ale i cele mamy ambitne - podkreślał z kolei rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Zbigniew Koruba. – Chcemy zaprosić do naszego projektu uczniów świętokrzyskich liceów, techników oraz szkół branżowych II stopnia. Planujemy dla nich między innymi prowadzone przez wykładowców akademickich dodatkowe lekcje, przygotowujące do osiągnięcia wysokich wyników z matury z matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Ponadto chcemy zorganizować dla młodzieży zajęcia praktyczne w nowoczesnych laboratoriach Politechniki i Uniwersytetu, a także warsztaty i seminaria z pracownikami naukowymi. Byłaby to swego rodzaju forma bezpłatnych korepetycji i poszerzania wiedzy, co z pewnością ma duże znaczenie dla uczniów zdolnych i ambitnych. Jako uzupełnienie zajęć planujemy doradztwo zawodowe i edukacyjne, żeby pomóc młodzieży świadomie dokonywać ważnych, życiowych wyborów- mówił Zbigniew Koruba.

Oczekiwane efekty projektu „Dziś uczeń – jutro student” to przede wszystkim rozbudzenie w uczniach zainteresowania inżynierią, technologią, przedmiotami technicznymi i matematyczno-przyrodniczymi.

– To także uzupełnienie wiedzy młodzieży w zakresie tych przedmiotów oraz rozbudzenie ambicji i motywacji do nauki. To szansa na wzrost liczby studentów na kierunkach technicznych w naszym regionie, a w strategicznej perspektywie kilku dalszych lat – na zasilenie świętokrzyskiego rynku pracy przez dobrze wykształconych fachowców - podsumowała dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Kubicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie