Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

700-lecie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrsku Dolnym. Mszy przewodniczył biskup Jan Piotrowski

Opracowała: albo
700-lecie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrsku Dolnym
700-lecie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrsku Dolnym Starostwo powiatowe Jędrzejów
Jubileuszowe obchody 700-lecia swojego istnienia obchodziła parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrsku Dolnym w gminie Sobków. W piątek, 21 czerwca podniosłej Mszy świętej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Uroczystościom towarzyszyło między innymi poświęcenie dzwonnicy kościoła, odnowienie figurki świętego Floriana. Młodzież z rąk biskupa przyjęła sakrament bierzmowania.

W piątek, 21 czerwca odbyły się jubileuszowe obchody, 700 rocznicy utworzenia Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrsku Dolnym. Uroczystą Mszę świętą poprowadził biskup kielecki Jan Piotrowski. Podczas uroczystości została poświęcona dzwonnica kościoła oraz odnowiona barokowa figurka świętego Floriana z 1766 roku. Tego dnia z rąk biskupa młodzież przyjęła sakrament bierzmowania.

Licznie przybyli z tej wyjątkowej okazji goście, na ręce księdza proboszcza Kazimierza Jajeśniaka, złożyli specjalne grawertony z gratulacjami i życzeniami na dalsze lata posługi w tym niezwykłym miejscu.

Niezwykły jubileusz stał się dla wszystkich nie tylko powodem do dumy, lecz przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom za otrzymane dary i łaski.

W piątkowych uroczystościach uczestniczyli między innymi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski starosta jędrzejowski Paweł Faryna, burmistrz miasta Jędrzejów Marcin Piszczek, wójt gminy Sobków Tomasz Chaja, przedstawiciele wspólnot duszpasterskich oraz licznie zebrani parafianie, dla których ten dzień był szczególny.

Historia parafii
Jak czytamy na stronie diecezji kieleckiej: "Świątynia została wzniesiona na skraju centrum osadniczego o starych tradycjach, w niewielkim oddaleniu od rycerskiego gródka. Pierwsza wzmianka źródłowa o parafii i kościele pochodzi z 1325 roku, choć raczej na pewno parafia – przy kościele – istniała już wcześniej. Pierwotny kościół romański z XIII wieku był rozbudowywany i przebudowywany w XVII, XVIII, XIX wieku. Barokową nawę dobudowano w 1676 roku, a potem w połowie XIX wieku przedłużono ku zachodowi z zakrystią barokową i kruchtą. Ołtarz główny jest późnobarokowy (I połowa XVIII wieku) z przemalowanym obrazem Wniebowzięcia NMP oraz obrazami świętych Benedykta i Scholastyki, pędzla Szymona Więckowskiego. Ołtarze boczne są rokokowe. W ołtarzu w kaplicy bocznej znajduje się cenny krucyfiks gotycki z początku XV wieku; z XVII wieku pochodzi tabernakulum i późnorenesansowa chrzcielnica. Do zabytkowych obiektów należy także licząca 300 lat drewniana dzwonnica z trzema czynnymi dzwonami oraz barokowe figurki Chrystusa i Matki Boskiej na szczytach świątyni. Kościół został poważnie uszkodzony podczas działań wojennych w 1945 roku. W niedalekim Mokrsku Górnym (w obrębie parafii), nad brzegiem Nidy, znajdują się ruiny zameczku rycerskiego, który w latach 1519-1526 zbudował Piotr Kmita".

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie