Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70-leice istnienia i 10 lat Reyady biblioteki z Kazimierzy Wielkiej. Świetna zabawa i znakomici goście (DUŻO ZDJĘĆ)

Maciej Barwinek
W Kazimierzy Wielkiej świętowano 70-lecie biblioteki oraz 10 edycję Reyady. Gościem wieczoru był Mikołaj Rey.
W Kazimierzy Wielkiej świętowano 70-lecie biblioteki oraz 10 edycję Reyady. Gościem wieczoru był Mikołaj Rey. Jakub Porąbka
6 grudnia w Kazimierzy Wielkiej odbyła się gala z okazji 70-lecia tamtejszej biblioteki oraz 10 edycja Reyady. Na galę w Pałacu Lacon, przybyło wielu gości. Oprócz dyrekcji i pracowników biblioteki pojawili się również czytelnicy oraz samorządowcy. Nie zabrakło między innymi: burmistrza Adama Bodziocha, wiceburmistrza Łukasza Maderaka, kazimierskiego starosty Jana Nowaka, przewodniczącego rady miejskiej Wacława Piwudzkiego oraz przewodniczącego rady powiatu Jerzego Bojanowicza.

Wieczór pełen atrakcji rozpoczął się od przypomnienia najważniejszych wydarzeń i krótkiej historii biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna powstała w 1949 roku, a pierwsza książka pojawiła się w niej 1 września. Nowa siedziba mieszcząca się przy ulicy Kolejowej 17 w Kazimierzy Wielkiej została otworzona 1 grudnia 1992 roku, a 13 lat później nadano jej patronat Mikołaja Reja. W 2015 roku placówka otrzymała tytuł "Biblioteki Roku" w województwie świętokrzyskim, a w najnowszym rankingu bibliotek "Rzeczpospolitej" uplasowała się na 46 miejscu w Polsce oraz na 2 w naszym województwie. To tylko niewielki skrawek historii siedemdziesięcioletniej biblioteki.

Zaproszeni goście mogli wysłuchać wiersza autorstwa Zdzisława Kulisia „Miejsce, które wiedzę i radość daje”, którego treść znakomicie komponuje się z działalnością biblioteki. Uroczystość uświetniła swoim występem Martyna Bugaj, utalentowana uczennica z Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, piosenką Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Przy wykonywanej piosence goście poczęstowani zostali tortem w kształcie książek, a następnie podziwiali grę na skrzypcach Gabrieli Prokop.

Całość wydarzenia przeplatana była wręczaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych w ramach projektu „REyADA 2019, czyli święta patrona biblioteki. Pierwsze upominki trafiły w ręce zwycięzców „Reyowej gry Bibliotecznej”. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w 2 kategoriach wiekowych: klasy IV-V i VI-VII. W kategorii młodszej zwyciężyła drużyna z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie pod opieka Pani Anety Nocoń-Parady, wśród klas starszych najlepsi byli uczniowie Ze Szkoły Twórczej w Cudzynowicach z opiekunem Panią Ewą ciesielską-Baran. Dwa pozostałe miejsca na podium w obydwu kategoriach zajęli uczniowie z Samorządowej szkoły Podstawowej Numer 1 w Kazimierzy Wielkiej. Następne nagrody zostały przyznane za akcję REYoWY Czytelnik, która ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz zachęcenie do częstszego i regularnego odwiedzania biblioteki. W kategorii od 0 do 6 lat najlepsi okazali się: Julia Filo, Kacper Maj, Wiktoria Bojko, a wyróżnienie otrzymał Filip Maj. W kategorii od 7 do 15 lat wygrał Szymon Filo, na drugim miejscu ex aequo uplasowali się Alex Jelonkiewicz i Olaf Kwiecień, a ostatnie miejsce na podium padło łupem Oliwi Czajki. Laureaci zostali obdarowani grami planszowymi, książkami oraz słodką niespodzianką. W kategorii 16+ triumfowała Monika Prokop, tuż za nią znalazł się Marek Szmuc, a trzecie miejsce wywalczyła Halina Woźniak. Starsi laureaci otrzymali książki laureatki nagrody Nobla 2018 Olgi Tokarczuk „Bieguni” oraz zdobywcy Nagrody Nike 2019 Mariusza Szczygła „Nie ma”. Ponadto całą najlepsza grupa została uhonorowana pucharami i medalami.

Po raz drugi w historii biblioteka miała przyjemność uroczyście przywitać nowych najmłodszych czytelników i wręczyć im powitalne prezenty w formie "Pak dla niemowlaka". Upominki przekazali zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak oraz Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień, która jest pomysłodawczynią tej akcji. Wyróżnieni zostali również byli i obecni pracownicy biblioteki oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, dla których zostały przygotowane biblioteczne gadżety, a burmistrz Adam Bodzioch wręczył im książki wydane na 60-lecie praw miejskich.

Punktem kulminacyjnym gali był pokaz kulinarny Mikołaja Reya, potomka słynnego polskiego pisarza Mikołaja Reya. Znany wszystkim z programów kulinarnych, a przede wszystkim z MasterChef'a rozpoczął spotkanie od wyjaśnienia swoich relacji z Polską, a przede wszystkim z Mikołajem Rejem. Na pokaz kulinarny przygotował dwa dania. Jako pierwszą do degustacji przygotował maczankę Krakowską w sosie kminkowym z konfiturą z cebuli i ogórkiem kiszonym. Drugim daniem wieczoru była roladka z bażanta z puree ziemniaczanym z kapustą kiszona i intensywnym soem demi glace (redukowany wywar z palonych kości wołowych i warzyw). Słynny kucharz nie dałby sobie rady bez pomocników, w role których wcielili się menadżerka pałacu Lacon Magdalena Gas oraz wiceburmistrz Łukasz Maderak, którzy doskonale sprawdzili się nie tylko przygotowując danie ale także serwując je gościom. Podczas gdy asystenci "ciężko" pracowali, Mikołaj Rey opowiadał zebranym gościom ciekawostki ze świata kuchni. Po wystąpieniu przyszedł czas na wspólne zdjęcia oraz rozdawanie autografów.

POLECAMY: EDUKACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie