Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

74. rocznica powstania Republiki Pińczowskiej. Wspominano poległych i złożono im hołd pod pomnikiem w Kozubowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Chrobot
Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia o których się nie zapomina...Są takie rocznice w powiecie pińczowskim, które łączą wszystkich - bez względu na wiek, na poglądy polityczne i przynależność do partii. Mieszkańcy, przedstawiciele władzy samorządowej i "Strzelcy" 21 lipca uczcili 74. rocznicę utworzenia Republiki Pińczowskiej.

Rajd pieszy, msza święta w Młodzawach Małych oraz uroczystości przy pomniku u stóp Góry Byczowskiej - tak mieszkańcy i władze powiatu uczcili 74. rocznicę utworzenia Partyzanckiej Republiki Pińczowskiej. Coroczne uroczystości są tradycją regionu, okazją do wspomnień i rozmów o patriotyzmie.

Historia nigdy nie odchodzi w niepamięć
Tym co wyróżnia "spotkania" przy pomniku w Kozubowie jest poczucie wspólnoty. Wtedy nikt nie zwraca uwagi na poglądy polityczne, na partię do jakiej należy - wszyscy spotykają się tam, aby oddać hołd osobom, które walczyły za wolność i niepodległość.

- Dziś możemy się cieszyć wolnością... Partyzanci Republiki Pińczowskiej udowodnili, że wspólnym wysiłkiem i wspólnym działaniem Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej można było zwyciężyć. Wydawałoby się, że to takie oczywiste. Ale to fenomen tamtych dni, który powinniśmy włączyć w teraźniejszość. W tym roku świętujemy 100 - lecie odzyskania niepodległości.. Ani przez chwilę nie można zapominać, że zapłaciliśmy za tą wolność niebotyczną cenę. Nasza polska ziemia usiana jest tysiącami mogił rodaków, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia. To im powinniśmy ślubować, że niepodległości będziemy bronić zawsze i za wszelką cenę. Że będziemy pielęgnować pamięć o tym wszystkim co się zdarzyło, z czego wyrośliśmy i o tym co było oznaczone krwią i cierpieniem. Właśnie dlatego, jak co roku spotykamy się w Kozubowie- mówił starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski w Kozubowie, podczas części oficjalnej tegorocznych uroczystości. I dodał: - Historia nigdy nie odchodzi w niepamięć nawet gdy zburzymy pomniki, zdejmiemy tablice, nawet gdy my zamilkniemy - to kamienie wołać będą.

Słowa starosty pińczowskiego były nawiązaniem do sporu, który kilka miesięcy temu powstał wokół pomnika w Kozubowie. Przypomnijmy, że w ramach ustawy dekomunizacyjnej mógł on być przeznaczony do rozbiórki. Jednak sprawa zakończyła się zdjęciem pamiątkowych tablic, na których znajdowały się nazwiska dowódców z czasów republiki należących do Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej.

Biało - czerwone
Jak co roku odśpiewano hymn, a po apelu poległych złożono symboliczne biało - czerwone wiązanki. Wśród delegacji znaleźli się: przedstawiciele Zarządu Miejsko - Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Pińczowie, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, radni miejscy z Pińczowa, radni powiatowi, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów, przedstawiciele służb mundurowych: policji, państwowej straży pożarnej i zakładu karnego, delegacja z gminy Złota, przedstawiciele starostwa powiatowego w Pińczowie. Obecni byli także historycy i regionaliści, w tym Andrzej Kozera, autor książek o Republice Pińczowskiej.

Patriotyzm to...
Co roku w uroczystościach z okazji powstania Republiki Pińczowskiej bierze udział Teresa Znojek, żołnierz Armii Krajowej, która doskonale pamięta tamte czasy. W tym roku jej przemówienie było tak wzruszające, że otrzymała od zebranych na uroczystości owacje na stojąco. Mówiła o Republice Pińczowskiej, o odzyskaniu niepodległości i o tym, czym jest patriotyzm...

- Może nie wszyscy wiedzą, że mam 90 plus i chyba jestem najstarsza z całego zebranego grona. Dlatego cieszę się z każdego kolejnego dnia i z wielką radością biorę udział w dzisiejszej uroczystości. Dobrze, że nasz pomnik w Kozubowie nadal jest na swoim miejscu, dobrze, że po raz kolejny możemy tutaj oddać hołd ludziom, którzy chcieli wolności. A wolność dla Polaka jest najważniejsza...Odzyskaliśmy niepodległość. Było bardzo trudno, ale dziś jesteśmy wolnym, pięknym krajem. Możemy być dumni ze swej ojczyzny. - rozpoczęła swoje wystąpienie pani Teresa Znojek. I dodała:- Ciągle mówimy o patriotyzmie, ale to jest takie słowo... niewiele mówiące. Najważniejsze jest to, czego tak bardzo nie eksponuje się na codzień. O patriotyzmie możemy mówić wtedy, gdy rolnik wychodzi w pole i pięknie uprawia ziemię. Patriotyzm widać jeżeli dwoje ludzi zauroczonych sobą zakłada gniazdo, kiedy starają się o dzieci, nie tylko ze względu na 500 +, ale z prawdziwej miłości. Patriotyzm jest wtedy, gdy dobrze się wychowuje dzieci i wtedy, gdy dba się o ich wykształcenie. Jak powiedział Hugo Kołłątaj: "a najważniejsze żebyśmy się mogli uczyć". Pamiętajmy, że nauka to przyszłość każdego narodu. Polska musi być wielka, piękna i mądra. Kochajmy się, wychowujmy dobrze młodzież, dbajmy o wykształcenie dzieci. Wszystko jest dla ludzi, ale zawsze nas łączy dom, szkoła, kościół, łączy nas wspólny stół i wspólne przebywanie z sobą. Pamiętajmy o przeszłości, ale teraz tylko bądźmy razem, po prostu bądźmy razem...

Republika Pińczowska
to obszar wyzwolony przejściowo w okresie 24 lipca–15 sierpnia 1944 roku spod okupacji niemieckiej w wyniku działań oddziałów partyzanckich: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. Wyzwolony został obszar o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych. Na terenie Republiki Pińczowskiej znalazły się miejscowości: Pińczów, Skalbmierz, Książ Wielki, Brzesko Nowe, Działoszyce, Janowice, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowy Korczyn, Proszowice, Sancygniów, Słaboszów i Wiślica.

Nazwa Republika Pińczowska została zapożyczona od pierwszej Republiki Pińczowskiej istniejącej w 1918 roku. Władzę w Republice Pińczowskiej sprawowali: Pińczowska Konspiracyjna Powiatowa Rada Narodowa i delegat powiatowy rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie wraz z komendantem Obwodu Pińczów Armii Krajowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie