75 lat Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

Artykuł sponsorowany ZAKŁAD DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

Firma w tym roku obchodzi piękny jubileusz 75-lecia działalności i 30-lecia funkcjonowania szkół. ZDZ organizuje kursy i szkolenia, prowadzi szkoły dla młodzieży i dorosłych, żłobek i przedszkola, aktywnie pozyskuje środki z Unii Europejskiej, realizuje poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy, nadaje uprawnienia do wykonywania zawodu. Zakład nieustannie się rozwija, modernizuje obiekty szkoleniowe i wyposaża je w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Ostatnią inicjatywą było zorganizowanie i uruchomienie Zakładu Aktywności Zawodowej w Chmielniku.

Ogromnym atutem firmy jest rozbudowania sieć placówek dydaktycznych działających na terenie 19 miast w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim i małopolskim. Ułatwiają one dostęp do wysokiej jakości usług szkoleniowych.

Kształcenie w formie kursowej jest obecnie najszybszą drogą do uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych lub poszerzenia dotychczasowej wiedzy i umiejętności. Zakład organizuje kursy z zakresu: bhp, budownictwa, ekonomii i administracji, energetyki, gastronomii i przetwórstwa żywności, handlu i usług, informatyki, nauki języków obcych, obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, pedagogiki, transportu, rolnictwa, leśnictwa oraz ogrodnictwa. Wiele z nich jest bezpłatnych dla słuchaczy dzięki pozyskaniu na ten cel środków w Unii Europejskiej.

W placówkach ZDZ słuchacze mogą także uzyskać wymagane prawem konkretne uprawniania do wykonywania zawodu, które każdego roku nabywa ponad 5 tysięcy osób. Dotyczą one głównie: eksploatacji oraz dozoru urządzeń cieplnych, elektrycznych, gazowych, a także kwalifikacji do przewozu towarów niebezpiecznych, czy uprawnienia na operatorów maszyn budowlanych oraz do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych. Istotną grupę stanowią uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza, które można uzyskać we wszystkich metodach.

Aktualnie w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego funkcjonuje blisko 50 szkół dla młodzieży i dorosłych w których uczy się ponad 5000 osób. Młodzież ma do wyboru edukację w liceach, technikach, branżowych szkołach I stopnia i szkołach muzycznych. Największą popularnością cieszą się zawody technik: logistyk, informatyk, żywienia i usług gastronomicznych oraz fryzjerstwa. Szkoły organizują zajęcia rozwijające zainteresowana uczniów niemalże w każdej dziedzinie. Największą popularnością cieszą się zawody: technik logistyk, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych.

W szkołach ZDZ prowadzona jest edukacja mundurowa z której obecnie korzysta ponad 1300 uczniów i uczennic. Dużą popularnością cieszą się funkcjonujące od 2020 roku Oddziały Przygotowania Wojskowego w których uczy się 360 kadetów. Klasy te przygotowują kandydatów do służby wojskowej w Wojsku Polskim w różnych rodzajach sił zbrojnych.

Ważną rolę w procesie edukacji młodzieży odgrywają zagraniczne staże zawodowe. Podczas takich praktyk organizowanych w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech czy Wielkiej Brytanii młodzież doskonali swój warsztat pracy, uczy się języków obcych a w czasie wolnym poznaje atrakcje i walory turystyczne kraju. Z takich praktyk skorzystało ponad 1350 uczniów Szkół ZDZ.

Z kolei dorośli zdobywają zawód w szkołach policealnych i branżowych szkołach II stopnia. Oferują one naukę na kierunkach, min: opiekun osoby starszej, technik usług kosmetycznych, technik masażysta, terapeuta zajęciowy, opiekun medyczny, technik pojazdów samochodowych czy technik robót wykończeniowych w budownictwie. Zajęcia prowadzone są także na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Zapraszamy do skorzystania z usług edukacyjnych organizowanych w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie