Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. Rocznica Akcji „Burza”. W gminie Bogoria upamiętnili poległych żołnierzy (ZDJĘCIA)

Paulina Majczak
Grupa rekonstrukcyjna ze Staszowa przed pomnikiem upamiętniającym poległych oraz pomordowanych w miejscowości Ceber w 1944 roku.
Grupa rekonstrukcyjna ze Staszowa przed pomnikiem upamiętniającym poległych oraz pomordowanych w miejscowości Ceber w 1944 roku. Paulina Majczak
W miejscowości Ceber w gminie Bogoria, 76 lat temu w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku, w ramach Akcji ,,Burza”, 84 partyzantów III batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej rozbiło batalion Wehrmachtu ochraniający tabor, zdobywając między innymi broń, amunicję oraz środki opatrunkowe. Od wielu lat w trzecią niedzielę lipca odbywają się uroczystości nie pozwalające zapomnieć o tym wydarzeniu.

Uroczystości pod nazwą „Ocalić od zapomnienia”, upamiętniają bohaterską śmierć porucznika Adama Hamerskiego pseudonim ,,Babinicz” i podchorążego Leona Szymalskiego pseudonim ,,Sęp”, oraz zamordowanych przez Niemców w ramach represji kaprala Józefa Kućmy pseudonim ,,Jodła” urodzonego w 1914 roku, szeregowego Walentego Kućmy pseudonim ,,Brzoza” urodzonego w 1923 roku i szeregowego Józefa Gawlika pseudonim ,,Skała” urodzonego również w 1923 roku.

76. rocznica tych wydarzeń rozpoczęła się od Mszy Świętej polowej której przewodniczył ksiądz kanonik Andrzej Wierzbicki. Po zakończeniu mszy świętej przed pomnikiem poległych i pomordowanych złożono kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty złożyli obecni na uroczystości starosta staszowski Józef Żółciak, wójt gminy Bogoria Marcin Adamczyk wraz z radnymi i sekretarzem gminy, ksiądz kanonik Andrzej Wierzbicki, radny powiatu staszowskiego Jerzy Chudy, dyrektor gminnego ośrodka kultury w Bogorii Zofia Ligia Janda wraz z pracownikami oraz przedstawiciele Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sandomierzu doktor Danuta Paszkowska wraz z pracownikami. Warto wspomnieć iż uczestnicząca w uroczystości doktor Paszkowska jest związana ze środowiskiem Armii Krajowej. Jej tata był żołnierzem Armii Krajowej, a w 1942 roku, gdy była łapanka, dobrowolnie oddał się w ręce hitlerowców, by uratować swoją siostrę. Brał udział w Akcji „Burza” i ataku na oddział hitlerowski. W uroczystości wzięli udział także liczni mieszkańcy miejscowości, strażacy oraz grupa rekonstrukcyjna. Po mszy świętej i złożeniu kwiatów uczestnicy spotkali się przy ognisku, gdzie zajadali się kiełbaskami i pieczonym chlebem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie