Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. Rocznica pacyfikacji wsi Swaryszów w gminie Sędziszów. W sobotę upamiętniono 35 ofiar egzekucji (DUŻO ZDJĘĆ)

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
76. rocznica pacyfikacji wsi Swaryszów.
76. rocznica pacyfikacji wsi Swaryszów. SCK Sędziszów
W sobotę, 22 sierpnia na cmentarzu w Swaryszowie, w gminie Sędziszów odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę pacyfikacji wsi Swaryszów. W sierpniu 1944 niemieccy żandarmi z Kielc z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali wieś. Wówczas w pobliskim lesie zamordowano 35 osób, a około 20 mężczyzn zatrzymano i wywieziono w okolice Pińczowa w celu budowania umocnień. W sobotę po raz kolejny oddano hołd ofiarom tej bolesnej zbrodni.

W sobotę, 22 sierpnia na Cmentarzu Ofiar Egzekucji 1944 roku odbyły się uroczystości z racji 76. rocznicy pacyfikacji wsi Swaryszów 1944 roku.

O godzinie 15 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych spoczywających na cmentarzu w Swaryszowie. Podczas uroczystości, zaraz po mszy świętej zaśpiewali podopieczni Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie pod wodzą pani Katarzyny Kornaś. Następnie odbył się apel pamięci, a władze i mieszkańcy złożyli wieńce pod pomnikiem pamięci ofiar.

W sobotnich uroczystościach uczestniczyli między innymi: wicemarszałek Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek, wójt Słupi Tomasz Koper, przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Adam Mysiara, radny sejmiku województwa Leszek Wawrzyła, który zadbał również o oprawę muzyczną podczas mszy świętej, sekretarz gminy Sędziszów Małgorzata Muzoł, przedstawiciele władz i gminnych instytucji, jednostek samorządowych, poczty sztandarowe, orkiestra, żołnierze oraz mieszkańcy.

Pacyfikacja Swaryszowa 1944 roku
17 sierpnia 1944 niemieccy żandarmi z Kielc z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali Swaryszów. 35 osób zamordowali w pobliskim lesie, a około 20 mężczyzn zatrzymano i wywieziono w okolice Pińczowa w celu budowania umocnień. Była to największa egzekucja ludności cywilnej w czasie II wojny w powiecie jędrzejowskim 19 sierpnia odbył się wspólny pogrzeb 35 mieszkańców w miejscu, gdzie zostali zamordowani z karabinów maszynowych. Parcela należała do członka Armii Krajowej Stanisława Krasuckiego, który przekazał ją na urządzenie cmentarza.

Tak opisywany jest dzień pogrzebu:

w pogrzebie uczestniczyli mieszkańcy Swaryszowa, a w szczególności krewni zamordowanych. Odkopano zwłoki najbliższych ze wspólnej mogiły, złożono je w trumnach i przewieziono do urządzonych tu mogił. Na świeżych mogiłach położono stosy kwiatów. Taki był początek miejsca nazywanego dzisiaj "cmentarzykiem"

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie